4sazeman2.jpg

بیانیه چهار سازمان و حزب جمهوریخواه:

علیه تشدید فضای امنیتی و خطر قتل مخالفان!

ما سازمان ها و احزاب جمهوری خواه دمکرات و عرفی تاکید می کنیم که بهبود وضعیت حقوق بشر نیازمند تلاش ها و فعالیت های جنبشی وسازمان یافته‌ی مدافعان حقوق بشر و نیروهای معترض به وضع موجود است تا با ایجاد فشار اجتماعی دستگاه سرکوب را وادار به عقب نشینی بکنند. دولت اعتدال هم نشان داده است که علیرغم ادعاهای خود، ظرفیتی برای حل مشکلات حقوق بشری ندارد و به تسلیم در برابر قدرت خودکامه ولایی تن داده است.
ما خواستار روشن شدن مرگ مشکوک دکتر فرشید هکی، آزادی فوری بدون قید و شرط فعالان محیط زیست، پایان دادن به فشار بر فعالان صنفی و مدنی، آزادی فوری آقای هاشم خواستار، توجه به خواسته های اعتصاب غذای فرهاد میثمی، احترام به آزادی ها و حقوق مدنی شهروندان، به رسمیت شناختن آزادی فعالیت احزاب، نهادهای مدنی و صنفی و برگزاری اجتماعات و جلسات آن ها هستیم.



haja2.jpg
بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران

در محکومیت دور جدید سرکوب

به نگرانی ها در بازسازی پروژه قتل های زنجیره ای پایان دهید

اگرچه نقض حقوق بشر ریشه در قانون اساسی استبدادی جمهوری اسلامی دارد و نهاد ولایت فقیه پشتیبان اصلی سرکوب سیستماتیک و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران است، اما دولت روحانی در دوران فعالیت خود کارنامه سیاهی در زمینه دفاع از حقوق شهروندی مردم ایران دارد. دولت اعتدال بر خلاف ادعاهای ظاهری و اجرای پروژه های نمایشی و تبلیغاتی چون "منشور حقوق شهروندی" خواسته یا ناخواسته نتوانسته عملکرد وزارت اطلاعات را تغییر دهد و این نهاد بمانند دوران احمدی نژاد از نهادها و نیروهای اصلی فعال در نقض حقوق اساسی آحاد مردم ایران و نیروهای سیاسی و جامعه مدنی است.



bepish-setare2.jpg
هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

هشدار نسبت به قتل  فعالان سياسی و مدنی

قتل فرشيد هکی و زندانی کردن هاشم خواستار در بيمارستان روانی

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) کاردآجين کردن فرشيد هکی، دزديدن و زندانی کردن هاشم خواستار در بيمارستان روانی و دستگيری وسيع کاميونداران، معلمان و فعالين سياسی و مدنی را محکوم و نگرانی خود را از خطر تکرار قتل  مخالفين توسط جمهوری اسلامی اعلام می کند و از فعالان سیاسی، تلاشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد که به هر شکل ممکن توطئه قتل مخالفين را برملا کنند. نگذاریم جمهوری اسلامی این بار نیز جنايات خود را تکرار کند و فعالين سياسی و مدنی را به قتل رساند.



اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

دشنه های سلاخی را بیرون کشیده اند!

پیرامون قتل فجیع فرشید هکی

کاردآجین کردن فرشید هکی و سپس سوزاندن پیکر او به عنوان یکی از مدافعان محیط زیست در روزی صورت گرفته است که دادستان جمهوری اسلامی بر اساس نامه ارتش اتهام پنج تن از فعالان محیط زیست؛ مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، سپیده کاشانی وطاهر قدیریان را "‎افساد فی الارض" اعلام کرده و زمینه را برای اعدام رسمی آنها آماده ساخته است. فراموش نکرده ایم که کاووس سیدامامی که به همین اتهام دستگیر شده بود، را در زندان «خودکشی» کردند.



bepish-setare2.jpg
هیئت سیاسی اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

خطر اعدام فعالان محیط زیست!
ما خواستار آزادی بی قید وشرط آنان هستیم!

هشت ماه بعد از اعلام «خودکشی» کاوس سید امامی در زیر بازجوئی، محمد حسین آقاسی وکیل تعدادی از فعالان محیط زیست از اتهام «افساد فی الارض» علیه تعدادی از آن ها خبر داده است. بنا به گفته‌ی همین وکیل، اتهام تعدادی از بازداشت شدگان بر اساس نامه‌ای از ارتش توسط دادستانی به «افساد فی الارض» تغییر داده شده است.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ادامه‌ی بازداشت فعالان محيط زيست و ایراد اتهامات واهی به آنان را محکوم می کند؛ خواستار آزادی بی قید و شرط آنان است. ما خواهان هم صدائی و همراهی نيروهای آزاديخواه و فعالان حقوق بشری عليه سیاست های سرکوبگرانه‌ی جمهوری اسلامی و پایان دادن به بازداشت فعالان مدنی و سیاسی کشور هستیم!



aksariat.jpg
هیئت رئیسهٔ کنگرهٔ شانزدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

اطلاعیهٔ برگزاری کنگرهٔ شانزدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

موضوع محوری کنگرهٔ شانزدهم سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) پرداختن به بنیان‌گذاری حزب چپ ایران (فداییان خلق) و تصمیم‌گیری پیرامون چند و چون کنش‌گری سازمان در بازهٔ زمانی پس از کنگرهٔ شانزدهم بود. شورای مرکزی پانزدهم سازمان به منظور تصمیم‌سازی در این باره کمیسیونی را تشکیل داده بود. کار چندین‌ماههٔ کمیسیون، بحث و گفتگوهای گستردهٔ درون سازمانی در چند ماه گذشته و کار فشردهٔ کميسيون منتخب کنگره، امکان تصویب قراری را مهیا کرد که به زودی به پیوست گزارش تفصیلی کنگرهٔ شانزدهم سازمان انتشار خواهد یافت.



سازمان فدائیان (اقلیت)

تهدید و بازداشت معلمان را محکوم و از اعتصاب و مطالبات‌شان حمایت کنیم

تاکنون بسیاری از کارگران و زحمتکشان و تشکل‌های کارگری، از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، جمعی از کارکنان مخابرات و ارتباطات، و گروه‌هائی از دانشجویان از این اعتصاب حمایت کرده‌اند. جا دارد به‌طور هر چه گسترده‌تر و وسیع‌تری از این اعتصاب و از خواست‌های معلمان حمایت شود. حمایت فعال دانش‌آموزان، به‌ویژه والدین آن‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار است و می‌تواند این اعتصاب را وارد فازهای پیشرفته‌تری کند.



اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

تحصن سراسری معلمان،
نقطۀ عطفی در مبارزات کارگران و زحمتکشان ایران

سازمان ما، سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) به معلمان زحمتکش کشور درود می فرستد و پیروزی درخشان شان در تحصن سراسری را تبریک می گوید. ما از تمامی کارگران و زحمتکشان ایران، از تمامی تشکل های مستقل صنفی و سازمان های سیاسی تقاضا می کنیم تا از حرکت معلمان قاطعانه پشتیبانی کنند؛ فراموش نکنیم معلمان، علیرغم تمام فشاری که تحمل می کنند و علیرغم بگیر و ببندهائی که باعث به زندان افتادن فعالان صنفی شان شده، قاطعانه از آموزش رایگان و همگانی همه فرزندان این مرز و بوم دفاع می کنند. آنها مدافعان آینده ایران و ایرانیان هستند. حمایت از آنها حمایت از آینده ای بهتر و انسانی تر برای همه ساکنان این کشور و مردمان منطقۀ مصیبت زده ما خواهد بود.



سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

پشتیبانی از تحصن فرهنگیان شاغل و باز نشسته در ایران

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ضمن پشتیبانی از تحصن فرهنگیان شاغل و بازنشسته، می کوشد همراه با تمامی احزاب و سازمانهای سیاسی و نیروهای مترقی ، آزادیخواه و دمکرات ، صدای اعتراض آنان را هر چه رساتر منعکس کند. باشد تا این اعتراضات هرچه بیشتر و گسترده تر شده و در هماهنگی با اعتراضات کارگران و زحمتکشان و دیگر اقشار جامعه پایه‌های سست بنیان این رژیم را به لرزه در آورده و آن را درهم فروریزد.



4sazeman2.jpg

پشتیبانی و اعلام همبستگی چهار سازمان جمهوری خواه
با اعتصاب و تحصن معلمان ایران

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان پس از اعتصاب جمعی از بازاریان در حمایت از و اعتصابات فراگیر کامیونداران، در اعتراض به گرانی و رکود و تورم و مشکلات حاد صنفی در یک فراخوان سراسری اعلام کرده است که معلمان سراسر کشور در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر با تحصن دردفاتر مدارس دست به اعتصاب خواهند زد.
ما چهار سازمان جمهوری خواه، دمکرات و ملی حمایت خود از اعتصاب معلمان را اعلام می کنیم و به جمهوری اسلامی هشدار می دهیم که از برخورد امنیتی اجتناب ورزد و هر چه سریع‌تر معلمان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی وعقیدتی و به‌خصوص کامیون داران اعتصابی بازداشتی اخیر را بدون قید و شرط آزاد کند. تداوم و گسترش فضای پلیسی، بحران را شدید تر ساخته و حکومت در میان مدت امکان مهار اعتراضات را ندارد و دیر ویا زود محکوم به عقب نشینی است.



etehade-jomhourikhahan.jpg

در سوگ پروین بختیار نژاد، روزنامه نگار
و فعال جنبش زنان کشورمان

خانم بختیار نژاد بعد از وقایع سال ۱۳۸۸ مجبور شد به همراه خانواده اش به فرانسه مهاجرت کند. ایشان در خارج از کشور به فعالیت های قلمی و مدنی خود ادامه دادند. در مجامع مختلف ایرانیان خارج از کشور، از جمله در همآیش های اتحاد جمهوریخواهان ایران مشارکت و سخنرانی داشتند. خانم بختیار نژاد در سال ۱۳۹۵ تصمیم به بازگشت به ایران گرفت. او تجربه زندان در جمهوری اسلامی را داشت و این بار نیز بعد از بازگشت یک ماه در زیر بازجوئی بود و درست روز درگذشتش حکم شش سال زندانش هم ابلاغ شده است.
اتحاد جمهوریخواهان فقدان این انسان سخت کوش و توانا را به خانواده محترم ایشان، بویژه دوست ارجمند رضا علیجانی، فرزندانشان ارشاد و نیایش علیجانی و همچنین به جنبش زنان ایران تسلیت می گوید.



haja2.jpg
همبستگی جمهوری خواهان ایران

سند پیشنهادی راهبرد عبور از جمهوری اسلامی
و گذار به دمکراسی در ایران

اولویت و تقدم همبستگی جمهوری خواهان ایران ، تقویت همگرایی و تشکیل جبهه جمهوری خواهی است . اما این سازمان در عین حال بسته به شرایط و ملزومات با دیگر جریان های معتقد به سکولار دمکراسی به رایزنی و گفتگو خواهد پرداخت . تحولات آینده شرایط و زمان بندی این گفتگوها را مشخص خواهد کرد . جمهوری خواهان رقیب و بدیل اصلاح طلبان پارلمانتاریست و دولت محور هستند و با آنها تمایز هویتی و سیاسی دارند . در عین حال نباید برخوردی یکسان با اصلاح طلبان یادشده داشت . آن دسته ای که محافظه کار و تسلیم در برابر نهاد ولایت فقیه هستند و تناسبی با خواسته های مردم ندارند ، باید مورد نقد صریح وعلنی قرار گیرند .



bepish-setare2.jpg
هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

از تحصن معلمان پشتیبانی می‌کنیم!

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تحصن معلمان و فرهنگیان کشورمان پشتیبانی کرده و از تمامی نهادهای دموکراتیک، جريان های سیاسی، فعالان مدنی و همه هموطنان آزاده تقاضا می کند که صدای اعتراض فرهنگیان را در حد توان بازتاب دهند و به هر شکلی که می توانند حرکت آنان را تقویت نمایند. بدون تردید مبارزه متحدانه مردم و نیروهای آزادیخواه می تواند رژیم را در برابر خواست به حق معلمان زحمتکش و شریف کشورمان به عقب بنشاند.



bepish-setare2.jpg
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

یاد و خاطرۀ پروین بختیار نژاد گرامی باد!

خانم بختیارنژاد علاوه بر انتشار مقالات متعدد، سه کتاب زنان خودسوخته (گزارشی از خودسوزی زنان در ایران)، موانع درون ساختاری "ان جی او" ها در ایران و فاجعه خاموش (قتل های ناموسی) را در ارتباط با مسائل زنان در ایران منتشر کرد. او مدتی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ناچار شده بود ایران را به مقصد فرانسه ترک نماید. وی نیز به خاطر عضویت در گروه "موحدین" به همراه فرزند یک ساله اش، در سال ۱۳۶۵ مدتی را در زندان جمهوری اسلامی گذرانده بود. خانم بختیار نژاد که در سال ۱۳۹۶ به ایران برگشته بود، بارها توسط دستگاه های امنیتی رژیم احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته بود.



اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

آن ها بذر رهائی می کارند
و
راه رهائی می گشایند!

در حمایت از تحصن معلمان و تجمع بازنشستگان

سازمان ما، سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)، قاطعانه از تحصن معلمان، تجعع بازنشستگان و اعتصاب کامیون رانان حمایت می کند و از خانواده های دانش آموزان تقاضا دارد از تحصن معلمان حمایت کنند و به فرزندان شان یادآوری نمایند معلمان برای آینده کودکان این مرز و بوم دل نگران و بی تابند. ما همچنین از دانش جویان کشور که خود از قربانیان کالائی سازی آموزش هستند و بر این باورند که «دانشگاه ملک خصوصی کسی نیست و باید برای همگان باقی بماند»، می خواهیم از تحصن معلمان قاطعانه دفاع کنند. سازمان ما هم چنین بر این باور است کهدر شرایط کنونی که مردم ایران در مقیاس واقعاً توده ای بیزاری شان از جمهوری اسلامی را فریاد می زنند ، فقط چنین حرکت هایی می توانند نیروی واقعاَ توده ای برخاسته علیه جمهوری اسلامی را به میدان بیاورند و ستون فقرات اجتماعی حاکمیت مردم ایران را شکل بدهند.



کمیسیون کارگری سازمان اتحاد فداییان خلق ایران

در همبستگی با موج تازه اعتصابات رانندگان کامیون در ایران

سازمان اتحاد فداییان خلق ایران به همراه تمامی نیروهای مترقی و آزادیخواه طرفدار منافع طبقه کارگر،خود را در این مبارزه سترگ در کنارو همراه توده های میلیونی کارگران و زحمتکشان می داند و در این راه از همه اعضای و دوستداران سازمان می خواهد که در هر کجای جهان هستند تمامی تلاش خود را در جهت یاری رساندن و گسترش این مبارزات بکار گیرند



اعلامیه کمیته مرکزی سازمان

باید ماشین جنایت سازمانیافته دولتی را درهم شکست!

بمناسبت ده اکتبر روز جهانی پیکار برای الغای مجازات اعدام

درحالی به روز جهانی علیه اعدام نزدیک میشویم که اجساد رامین حسین پناهی، لقمان وزانیار مرادی ، سه زندانی سیاسی اعدام شده، به خانواده هایشان تحویل داده نشده ، وهمچنان از بلندگوهای دستگاه قضایی رژیم اسلامی صدای مرگ ودار وقصاص ، تشدید مجازات معترضین واعتصاب کنندگان و تظاهرکنندگان بگوش میرسد. مجازات اعدام در ایران ، سیاستی برای حذف و طرد ، سیاستی برای نابودسازی مخالفان، نابود سازی دگراندیشان ودگرباشان، سیاستی برای پاکسازی است. سیاستی که تنها با سیاست انگیزاسیون قرون وسطی و شسیاست فاشیسم هیتلری وکوره های آدم سوزیش وسیاست حکومت اسلامی داعش میتواند همساز باشد.



etehade-jomhourikhahan.jpg
اتحاد جمهوریخواهان ایران:

ضرورت الغای ولایت فقیه
و تحول دموکراتیک ساختار سیاسی
برای نجات ایران

واقعیت این است که همه‌ی راه‌های اصلاح و تحول در جایی با سد ولایت فقیه برخورد می‌کنند و بدون الغای آن امیدی به نجات کشور از این وضعیت بحرانی وجود ندارد. این امر شرط مقدم بر مطالبات انباشته شده‌ی مردم نیست، تاکید و تلاش برای تحقق هر یک از این خواسته ها در شرایط بحرانی امروز اهمیتی دو چندان یافته است، اما پاسخگویی قطعی به آن مطالبات به تحول در ساختار سیاسی موجود گره خورده است.



اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

تشکل سراسری همه کارگران حمل و نقل،
راهی برای دستیابی به خواست های صنفی

در حمایت از اعتصاب سراسری کامیون رانان

سازمان ما، دستگیری و بازداشت کامیون رانان و کامیون داران زحمتکش را بشدت محکوم می کند. سرکوب حرکت سراسری کامیون رانان توسط حاکمیت اسلامی به بهانۀ مقابله با توطئه های خارجی، اقدامی بی شرمانه و رذیلانه است که تنها بر خشم کارگران و زحمتکشان خواهد افزود. این وظیفه ما ، همه سازمان های سیاسی و همه انسان های آزادیخواه و برابری طلب است که از مبارزات بر حق کامیون رانان و کامیون داران زحمتکش حمایت کرده و صدای حق طلبانه شان را به گوش همگان برسانیم.



کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

موج دستگیری رانندگان اعتصابی کامیونها در سراسر ایران
با اعتصابات حمایتی از رانندگان اعتصابی پشتیبانی کنیم

تردیدی نیست که این حد از هماهنگی نیاز به سازماندهی و تشکل یابی کارگران و ارتباط مداوم کارگران پیشرو و فعالین کارگری بخشهای مختلف کشور دارد. تاکید بر ضرورت تشکل های مستقل کارگری در محیط کار و زیست و نیز پای فشردن بر ضرورت تشکل سراسری و البته اهمیت ایجاد یک شورای هماهنگی میان تشکلهای کارگری موجود، از وظایف مبرمی هستند که بر دوش کارگران مبارز و فعالین کارگری ایران سنگینی میکند.



کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

اعدام زینب سکانوند را محکوم می‌کنیم

حکم اعدام پاسخی است غیر انسانی و خشونت بار به جرائم اجتماعی و باید اعدام از احکام قضائی برای همیشه حذف شود.
ما احکام ضد بشری دستگاه قضائی اسلامی و اعدام‌های فله‌ای را محکوم می‌کنیم و از همه جریانات سیاسی، آزادیخواهان و بشردوستان و فعالین حقوق بشر می‌خواهیم که برای لغو حکم اعدام در ایران و خارج کردن این حربه مرگبار از دستان این رژیم قرون وسطائی مبارزه خود را دو چندان کنند.



bepish-setare2.jpg
هيئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

ازخواست به حق رانندگان کامیون پشتیبانی می کنیم!

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن محکوم کردن سیاست سرکوبگرانه‌‌ی جمهوری اسلامی و دستگیری بیش از صد تن از اعتصابیون، از اعتصاب رانندگان کامیون و خواسته های به حق آنان، پشتیبانی می کند. ما از تشکل های سیاسی و نهادهای صنفی دعوت می کنیم که با پشتیبانی از خواسته های رانندگان کامیون و برای آزادی رانندگان دستگیر شده، مبارزه آن‌ها را در دستیابی به اهداف به حق شان یاری دهند.