logo

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران

در محکومیت دور جدید سرکوب

به نگرانی ها در بازسازی پروژه قتل های زنجیره ای پایان دهید

يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸

haja2.jpg
در هفته های گذشته برخوردهای پلیسی و سرکوب گرایانه جمهوری اسلامی افزایش ملموسی داشته است. حکومت در واکنش به گسترش اعتراضات و ناتوانی در مهار چالش های مختلف و بخصوص حل بحران اقتصادی کماکان به استمرار استفاده از سیاست مشت آهنین دلخوش کرده است. در این راستا سخت گیری ها بر فعالان جامعه مدنی، معترضان از گروه های اجتماعی مختلف و کنشگران سیاسی مستقل افزایش یافته است.

همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) با محکومیت دور جدید فشار ها در عرصه عمومی ایران و تاکید بر توقف فوری و بدون قید و شرط نقض موازین حقوق بشری نکات زیررا به اطلاع افکار عمومی می رساند:

۱- واکنش ها و پاسخ های مقامات قضائی از ابتدا تا کنون ابهامات پیرامون پرونده فعالان زیست محیطی را افزایش داده و روند تحولات نشانگر برخورد سیاسی دراین پرونده است. مرگ مشکوک دکتر سید امامی در زندان و بازجویی های بشدت امنیتی بازداشتی ها و تحمیل همکار مرتضوی به عنوان وکیل تسخیری این شائبه را به اذهان متنبادر می کند که فعالان بازداشت شده یا گروگان اطلاعاتی هستند که به دلیل نوع فعالیت شان در کوه ها و دشت های کشور و اقدامات غلط نهادهای نظامی در ساخت تاسیسات در مناطق زیست محیطی حفاظت شده، ناخواسته به آنها دسترسی پیدا کرده اند و یا قربانی ذهنیت های مالیخولیائی و سناریو سازی های امنیتی شده اند. در این میان انتساب اتهام " افساد فی الارض" به پنج نفر از بازداشت شدگان نگرانی جدی ایجاد کرده است که به ناحق به مجازات های سنگین محکوم شوند. هجا ضمن هشدار به دستگاه قضائی برای سرپوش گذاشتن بر تخلفات انجام شده خواستار توقف برخورد امینتی با فعالان زیست محیطی و تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی چگونگی مرگ دکتر سید امامی و موارد نقض حقوق شهروندی در این پرونده مهم است تا عدالت و حقیقت حکمفرما شود.

۲- مرگ مشکوک دکتر فرشید هکی حقوق دان،پژوهشگر اقتصادی، فعال سیاسی و کنشگر مدنی چپ گرا از اتفاقات مهم روز های اخیر سیاسی کشور است. اظهارات ضد و نقیض مقامات قضائی و نیروی انتظامی و ابهاماتی که بر سر چگونگی مرگ اعم از آتش گرفتن پیکر وی بعد از چاقو خوردن یا بدون آن ، فرضیه قتل را قوت بخشیده است و نگرانی ایجاد کرده که بعد از ترورها و حملات موشکی حکومت علیه فعالان مخالف کرد ایرانی مجدا پروژه فتل های زنجیره ای با هدف ارعاب و وحشت پراکنی فعال شده باشد. سیر فعالیت های سیاسی و اجتماعی دکتر هکی و بخصوص اعتراضات وی نسبت به عدم صدور مجوز برای حزب پیشتازان عدالت و حقوق ایرانیان، فعالیت های نوشتاری و عملی در حوزه حقوق بشر و بخصوص دفاع از حقوق کودکان کار و تلاش های بی پایان عدالت خواهانه رسیدگی ویژه برای روشن شدن دلایل جان باختن او را بایسته می سازد. اصرار رئیس نیروی انتظامی برای خودسوزی جلوه دادن این مرگ غیر طبیعی در حالی که پزشک قانونی از تایید آن خودداری کرده است، تردید ها را افزایش داده است.

۳- اعتصاب دو روزه سراسری معلمان در تعدادی از شهرهای کشور باعث واکنش هراس آلود حکومت گشته است. چند تن از معلمان به نام های آقایان محمدرضا رمضان زاده و عبدالرضا قنبری بازداشت شده و مسئولان شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان از سوی نیروهای امنیتی تهدید شدند. در آخرین اقدامات محدود گرانه نیروهای امنیتی مرزهای جدیدی را در پایمال کردن حقوق انسانی وارتکاب شیوه های غیراخلاقی درنوردیدند. آقای هاشم خواستار از چهره های سرشناس معلمان کشورو فعال اجتماعی منتقد بدون حکم قضائی توسط نیرو های اطلاعاتی در بخش بیماران حاد روانی بیمارستان ابن سینا در مشهد بستریشده است! هجا ضمن محکومیت شدید این اقدام غیر انسانی خواهان ترخیص آقای خواستار از بیمارستان شده و مسئولیت هر اتفاقی ناگواری که برای وی پیش بیاید را متوجه مسئولان ارشد جمهوری اسلامی می داند. همچنین معلمان بازداشتی اخیر و زندانی گذشته از جمله آقایان محمد حبیبی، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی باید به فوریت و بدون پیش شرط آزاد شوند و حکومت به جای برخورد امنیتی پاسخگوی مطالبات صنفی و اجتماعی معلمان باشد.

۴- یکی از بزرگترین پرونده های نقض حقوق بشر در دهه گذشته مربوط به آقای محمد علی طاهری موسس جریان فرهنگی و معنوی " عرفان حلقه " است که بیش از 8 سال است که با نقض آزادی های عقیدتی و مذهبی به ناحق در زندان بسر بوده و مشقت ها و شکنجه های زیادی را متحمل شده است. علی رغم پایان دوران حبس مجددا پرونده ای علیه وی در قوه قضائیه گشوده شده و در یک چرخه معیوب و غیرقانونی باز شعبه خاص ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی قاضی دست نشانده نیروهای امنیتی مسئول بررسی شده است.ازاینرو روند قضایا نشانگر تداوم کارشکنی ها در مسیر آزادی طاهری و زمینه سازی برای نگاه داشتن وی در زندان است. هجا این ظلم بزرگ را که در هراس بیمارگونه حکومت از رشد و شکل گیری شبکه ها و جریان های عقیدتی و سیاسی مستقل در کشور ریشه دارد را محکوم کرده و بر آزادی آقای طاهری تاکید می کند.

۵- ممانعت وزارت اطلاعات از برگزاری مراسم تجلیل از علی اشرف درویشیان نویسنده و ادیب شهیر ایرانی در کنار تداوم تضییقات کانون نویسندگان ایران نشانگر جایگاه نازل "شرافت قلم "در نزد حاکمان جمهوری اسلامی است که هر دو جناح اصلی آن در نادیده گرفتن و زیر پاگذاشتن حقوق نویسندگان مستقل و متعهد به آزادی بی حد و حصر بیان و اندیشه اتفاق نظر دارند. هجا ضمن ابراز تاسف ازوضعیت پیش آمده ، برجایگاه رفیع نویسندگانی که در مصاف با سانسور، شکنجه و سرکوب بر حقیقت و روشنگری اصرار ورزیده و هزینه آن را می پردازند، تاکید می کند. ایران آباد و آزاد آینده مرهون این نویسندگان و بزرگانی چون درویشیان خواهد بود که قلب پر مهر و فلم استوار وی در سالیان زندگی هنری اش لحظه ای از دغدغه برای آزادی و عدالت باز نایستاد.

هجا در پایان اعلام می کند اگرچه نقض حقوق بشر ریشه در قانون اساسی استبدادی جمهوری اسلامی دارد و نهاد ولایت فقیه پشتیبان اصلی سرکوب سیستماتیک و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران است، اما دولت روحانی در دوران فعالیت خود کارنامه سیاهی در زمینه دفاع از حقوق شهروندی مردم ایران دارد. دولت اعتدال بر خلاف ادعاهای ظاهری و اجرای پروژه های نمایشی و تبلیغاتی چون "منشور حقوق شهروندی" خواسته یا ناخواسته نتوانسته عملکرد وزارت اطلاعات را تغییر دهد و این نهاد بمانند دوران احمدی نژاد از نهادها و نیروهای اصلی فعال در نقض حقوق اساسی آحاد مردم ایران و نیروهای سیاسی و جامعه مدنی است.

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران
۵ آبان ۱۳۹۷

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد