یک قدرت واقعی هسته ای

گفتگوی بدون پیش شرط با پیونگ یانگ

برگردان: شهباز نخعی

رییس جمهوری آمریکا از پشت بلندگوی سازمان ملل وعده «نابودی کامل کره شمالی» را داد. توصیه رهبران فرانسه و روسیه پرداختن به گفتگو است اما آنها نیز توقف برنامه هسته ای را پیش شرط و نه هدف گفتگوها می دانند. نظری که پیشتر با شکست روبرو شده است.
شیطان هسته ای از جعبه خود خارج شده. آیا می توان آن را دوباره به جایش بازگرداند؟ فعالیت هسته ای «جمهوری خلقی دموکراتیک کره» (RPDC) مختص امروز نیست. نخستین آزمایش آن به سال 1993 بازمی گردد. اما، از سال گذشته آقای کیم جونگ اون به این فعالیت آهنگی لگام گسیخته داده است: در مدت 20 ماه 10 موشک فضاپیمای برد متوسط یا میان قاره ای پرتاب و 3 آزمایش هسته ای انجام شده است.
che-guevara--regis-debray.jpg
رژیس دبره

چه گوارا، عاشق کتاب

برگردان: بهروز عارفی

تفسیرها، حدس و گمان ها، داوری ها، تناقضات ایدئولوژیکی را کناری بنهیم. چند روز پیش، با آلبرتو مانگوئل، جانشین بورخس در کتابخانه ملی بوئنس آیرس گپ می زدم. خاطرهء عجیبی از چه بولیویائی به ذهنم خطور کرد. واقعه کوچک حقیقی که از درون زمان بر می آید بدون توجه به مراتب ارزشی و یا بُرد رویدادها برتری خود را نشان می دهد. این خاطره با سادگی تمام چیزهای زیادی درباره زمان گمشده می گوید و – این برای من کافی ست. پنجاه سال پس از ترک اردوگاه چریکی نانکاهوآزو، پیام شفاهی را که چه خواسته بود به فیدل کاسترو رئیس و رفیق اش برسانم، به سختی به یاد می آورم. اما هنوز به خاطر دارم که از من خواست پس از بازدید از کشورهای همسایه و بررسی وضعیت کشاورزان سانتاکروز، کتاب "ظهور و سقوط امپراتوری رم" اثر مورخ انگلیسی ادوارد گیبون را برایش ببرم.asre-lenin1.jpg
سرژ حلیمی، سردبیر لوموند دیپلماتیک

عصر لنین

ترجمه روزبه رفیعا

درابتدا، نام «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» یک خطه و سرزمین خاصی را ملحوظ نمی داشت، بلکه ایدهء انقلاب جهانی را مد نظر داشت. مرزهای اش، مرزهای قیامی است که در روسیه پیروز شد و نقاط دیگر جهان نیز در انتظارش بودند. درگوشه بالای راست پرچم بزرگ سرخ رنگ اش، داس وچکشی حک شده بود که نماد یک دولت نوینی بود و انترناسیونال اولین سرود ملی آن خواهد شد.
بی تردید بنیان گذار شوروی یک انترناسیونالیست بود. لنین بخش قابل توجهی از زندگی انقلابی حرفه اش را درتبعید گذراند (مونیخ، لندن، ژنو، پاریس، کراکوُی، زوریخ، هلسینکی ...). او تقریبا درکلیه بحث و جدل های مهم جنبش کارگری مشارکت داشت.majid-sedghi.jpg
مجید صدقی

تهران تابو

درنخستین فیلم بلند علی سوزنده ، فیلمساز ایرانی مقیم آلمان - تهران تابو - که به شکل انیمیشن با استفاده از تکنیک روتوسکوپی ساخته شده , تهران نمادی از یک جامعه ی روان گسیخته است که در آن سکس , فساد , فحشا و مواد مخدر با خط قرمزهای مذهبی همزیستی دارند و دراین کلان شهرپر جمعیت سه زن با شخصیت های متفاوت و یک نوازنده جوان تلاش می کنند تا باشکستن تابوها خود را نجات دهند.