حسن نادری

دخالت نظامی فرانسه و زمینه‌های بحران در کشور مالی

دخالت نظامی فرانسه اما از نگاه «واقع گرایان معاصر» قطعا لازم است زیرا «منافع ملی» در مرکز توجه می‌باشد، با این حال این جنگ لزوما یک جنگ درستی نیست زیرا با پیش کشیدن به موضوع مسئله حاکمیت و تمامیت ارضی در واقع دفاع از ساختارهای بین المللی است که مورد تهدید قرار گرفته و این دخالت تامین کننده نظم بین المللی و امنیت کشورهای فرادست در فراینده جهاتی شدن می‌باشد. امنیتی که به زعم این «واقعگرایان معاصر» یک امر مشترکی است که برای تامین امنیت خود باید به امنیت دیگران شتافت.



مصاحبه با نایف حواتمه

مبارزه همچنان ادامه خواهد داشت

برگردان ناهید جعفرپور

فلسطینی‌ها خیلی قبل‌تر از مردم دیگر کشورهای اسلامی بپا خواستند. بیش از ۴۰ سال پیش. آن‌ها در سال ۱۹۶۷ در مقابل اشغال اسرائیلی خیزش کردند. بر علیه ربودن زمین‌های فلسطینی‌ها. ما یک جنبش آزادیبخش مدرن را به وجود آوردیم. سازمان آزادی بخش فلسطین نماینده بسیاری از احزاب سیاسی فلسطین با نظرات متفاوت بود. از آن زمان تمامی جهان سازمان آزادی بخش فلسطین را بعنوان نماینده مشروع فلسطینی‌ها برسمیت شناخت. جامعه بین الملل کشور فلسطین را در مرزهای ۱۹۶۷ با بیت المقدس اشغالی شرقی بعنوان پایتخت برسمیت شناخت. فلسطینی‌ها همچنین دو خیزش دیگر داشتند. اولی انتفاذه ۱۹۸۷ـ۱۹۹۳ و دومی انتفاذه ۲۰۰۰ـ ۲۰۰۳. خواسته‌های این دو خیزش آزادی و استقلال بود.



reza-alavi2.jpg
رضا علوی

نسل جدید القاعده در خاور میانه و آفریقا

در شمال آفریقا، “القاعده جدید ” با نام «القاعده مغرب اسلامی» (شعبه الجزایری از سازمان جهانی القاعده) ، توانستند خود را با یک گروه افراط گرای محلی در” کشور مالی” به نام «انصار دین» متحد کنند . این دو گروه با همکاری هم ، کنترل دو سوم شمال این کشور را در اختیار گرفتند. سرانجام ، وقتی آن ها تصمیم گرفتند به سمت پایتخت حرکت کنند، فرانسه با جت ها و نیروهای خود در این کشور مداخله کردند



شلومو ساند:

«جناح چپ صهیونیستی‌‌ همان اندازه استعمارگر بوده که جناح راست آن»

ترجمهء بهروز عارفی

بنیان گذاران اسرائیل که همگی لائیک بودند، برای توجیه استعمار فلسطین از کتاب مقدس سوءاستفاده کردند. باوجود این، یهودیت هرگز به روشنی از «حق بازگشت» به «سرزمین اسرائیل» سخن نرانده. اسطورهء بازگشت ربطی به یهودیت ندارد و امر تازه‌ای ست. حداکثر به قرن نوزدهم برمی گردد – از نقطه نظر یهودیت، زمین را «خدا داده و خدا پس گرفته». مفهوم سرزمین اسرائیل قبل از آن مفهومی دینی بود و نه سیاسی. در اسرائیل، هر کودکی از ۶ سالگی آموختن کتاب مقدس را شروع می‌کند، پیش از آنکه درس تاریخ به معنی واقعی کلمه را آغاز کند. از زمان ایجاد دولت اسرائیل در سال ۱۹۴۸، نظام آموزشی به ما می‌آموزد که این سرزمین به ابراهیم و یعقوب تعلق دارد، و اهالی فلسطینی آن را یکسره حذف کرده‌اند.



تونی کارن

راهبرد ایران برای کسب امتیاز در مذاکرات اتمی

ترجمه صدای آمریکا از مجله تایم

در شرایطی که مردم ایران زیر فشار تحریم های شدید کشورهای غربی کمر خم کرده اند، اما تحلیلگران معتقدند تهران از دور جدید مذاکرات اتمی با ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، روسیه، آلمان و چین، موسوم به پنج به علاوه یک طفره می رود چون ادعا می کند قدرت های غربی از پیشنهادهای گذشته خود فراتر نرفته اند و برای ارائه پیشنهادهای اساسی جدید برنامه ریزی نمی کنند. ایران در دور مذاکرات پیشین که ماه ژوئن در مسکو برگزار شد، پیشنهادهای قدرتهای جهانی را رد کرد.



در تونس سكولارها مقاومت مي كنند

راینر واندلر - ترجمه مينو الوندي

دهها هزار نفر، مثل 14 ژانویه 2011، در مرکز شهر تونس تجمع کرده اند و تصویر مشابهی را تداعی می کنند. اما برخلاف آن روز جمعه که زین العابدین بن علی، رئیس جمهور دیرپای تونس، پس از اعتصاب عمومی و تظاهرات چند میلیونی به تبعید فرار کرد ـ و بهار عرب آغاز شد ـ تصویر امروز نشانی از اتحاد ندارد.



ali-sadighi.jpg
علی صدیقی

شگفتی های
دموکراسی در هند

تجاوزهای جنسی گروهی در هند؛ چالش توسعه نیافتگی مدنی با دموکراسی

نزدیک به 74 درصد از جمعیت یک میلیادر و دویست میلیونی هند در روستا ها زندگی می کنند. در این بافت جمعیتی، قدرت مردان از دور دست تاریخ هم چون یک امر قطعی، تغییر ناپذیر باقی مانده است. طبق آخرین آمارهای منتشر شده در مورد جامعه هند فقر، بی سوادی و خودکشی و تجاوز به زنان، سیر صعودی یافته است. رخدادهای زن ستیزانه، به ویژه تحمیل سقط جنین به زنان حامله فرزند دختر، درجامعه مرد خواه هند، یادآور زنده بگوری دختران در جوامع بدوی است.



mahdi-tajik.jpg
مهدی تاجیک

نگرانی اسرائیل از کابینه جدید اوباما

هرچند که در روزهای اخیر هیگل سعی نموده است تا با سخنانی کلی و شعارگونه، نظراتی متفاوت از نظرات گذشته خویش عنوان نماید (به علت جلب اعتماد لابی قوی صهیونیستی برای گرفتن رای اعتماد) لکن تنها با اندکی واکاوی در سخنان گذشته اش می توان به ریشه های واقعی اندیشه وی دست یافت. هیگل در آغاز جنگ عراق از موافقین این جنگ بشمار می رفت، لکن وی بعدها حمله به عراق را «جنگی برای نفت» و یکی از پنج اشتباه بزرگ در تاریخ ایالات متحده و بزرگترین اشتباه بعد از جنگ ویتنام خطاب نمود. در خصوص مساله ایران، چاک هیگل همواره به راه حل مذاکره برای برنامه هسته‌ای ایران تمایل داشته است



nakhaei.jpg
شهباز نخعی

نمایش درماندگی در اپرا!

سخنان بشار اسد واکنش های بسیار داشت. تنها واکنش مثبت و موافقت آمیز ازسوی وزیرخارجه حکومت آخوندی –تنها حامی باقی مانده برای بشار اسد- بود. علی اکبر صالحی گفت: «جمهوری اسلامی طرح بشار اسد برای حل فراگیر بحران را تایید می کند».
به جز حکومت آخوندی، بقیه اظهارنظرها مخالفت آمیز، محکوم کننده یا حتی استهزا آمیز بودند: سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت که او: «ازاین که سخنرانی 6 ژانویه بشار اسد به راهکاری که بتواند رنج وحشتناک مردم سوریه را پایان دهد نرسید، ناامید است».



یاسین موشربش

توفان تغيير به اردن رسيده است

ترجمه مينو الوندي

شواهد دال بر آنند که ژانويه، که موعد انتخابات و نیز موعد افزایش قیمت ها است، برای اردن، ماه تعیین کننده ای خواهد بود. شاخه سیاسی اخوان المسلمین که بر اساس تخمین های موجود حدود 30 در صد آرا را در اختیار دارد، اعلام کرده است که در انتخابات شرکت نخواهد کرد. آیا مردم اردن حرفهای پادشاهشان را باور خواهند کرد و قبول خواهند کرد که او سرعت مناسب برای انجام اصلاحات در اردن را می شناسد؟



mesr2013-s.jpg
میشائیل تومان

جنگ تازه آغاز شده

برگردان: گلناز غبرایی

از قرار مصر از دست رفته است: یک قانون اساسی مستبدانه، یک رئیس جمهور مسلمان، اخوان المسلمینی تشنه ی قدرت و چندین مسیحی ترسان و گوشه گیر. انقلاب مصر شکست خورده. ممکن است شما هم این طور فکر کنید؟

اپوزیسیون مصر اما از این قضاوت سریع بسیار آزرده خواهد شد. آن ها که روبروی قصر ریاست جمهوری چادر به پا کرده اند، روی دیوارها با رنگهای تند شعار نوشته اند، طرح کشیده اند و همچنان اعتراض می کنند. رفراندوم قانون اساسی را که مسلمان ها نوشته اند پایان کار نمی دانند. قانون اساسی منفورشان راه خود را باز کرد، اما چه حقیرانه؟ خیلی از مصریها رفراندوم را تحریم کردند. در شهرهای بزرگ بسیاری به آن رای منفی دادند.60 درصدی می شوند. تطمیع و تهدید هم عمل کرده.




از جنگ تا صلح: گزارش اتحادیه اروپا- بخش دوم و پایانی

برگردان: عباس شکری

بی‌همتایی اتحادیه اروپا، این است که این اتحادیه، آمیخته‌ای از مشروعیت و قانونیت دولت‌های دموکراتیک با مشروعیت نهادهای فراملی به وجود آورده است: کمیسیون اروپا، دادگاه اتحادیه اروپا، نهادهای فراملی که از علایق مشترک اروپا دفاع می‌کند و بهترین و قانونی‌ترین تجسم سرنوشت مشترک اروپایی را پاس می‌دارد. در کنار شورای اروپا که دولت‌های اروپایی در آن نماینده دارند، طی سال‌ها متمادی، دموکراسی فراملی را توسعه داده‌ایم که نماد بیرونی آن، پارلمان اروپا است که نمایندگان آن به طور مستقیم انتخاب می‌شوند.



un.gif
حسن نادری

نگاهی به سازمان ملل متحد
چند جانبه گرائی و حقوق بین الملل

موضوع حقوق را نباید نه در سیاست بین المللی ونه در سیاست داخلی هر کشور کم بها داد. از اینکه حقوق مورد بحث خوب یا بد باشد،هرگز نباید درقبال آن بی تفاوت بود. همچنین نباید به صرف اینکه یک متن قانونی وجود دارد پس لازم به اجرا است. از این رو اهمیت حقوق بین المللی به عنوان عنصری از سیاست های بین المللی و ضرورت کاربست آن، شاخصی از شهروندی است و نیاید بررسی آنرا به بهانه تخصصی بودنش به دست وکلا سپرد. قانون بین المللی بر خلاف قانون ملی دارای اهمیت بیشتراست، زیرقوانین ملی با در نظر داشت مبارزات طبقات متضاد بدست میآیند و سر شار از تضاد بین قانون مسلط و قانون آزادیبخشی است.