saeed-shirzad1.jpg

پاسخ زندانی در اعتصاب سعید شیرزاد، به خانواده های جان باختگان

سعید شیرزاد روز ۱۷ آذر در اعتراض به «توهین مستمر مأموران به خانواده‌های زندانیان، عدم قبول نامه‌های رسمی اعتصاب غذا که موجب سلب مسؤولیت پزشکی از مسؤولان زندان می‌شود، بازداشت اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی در سالن ملاقات، جلوگیری از اعزام زندانیان سیاسی بیمار به مراکز درمانی، ضرب و شتم زندانیان سیاسی و اعزام اجباری به دادگاه توسط مامورین و نهایتاً جلوگیری از گردش هوا در سالن با جوشکاری در و پنجره‌ها که سلامت زندانیان را در معرض خطر می‌اندازد» اعلام اعتصاب غذا کرد و از آن روز لب‌های خود را دوخت.Arash-Sadeghi-01.jpg

بیش از نیم میلیون پیام توییتری، درخواست نجات آرش صادقی زندانی ِ در اعتصاب غذا

آرش صادقی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۵ سال زندان محکوم شد. او علاوه بر ۱۵ سال حبس خود، در پرونده بازداشت سال ۱۳۸۹ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شده است که در صورت اجرا شدن به حکم فعلی اش افزوده خواهد شد. با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی درباره تعدد جرائم، حکم زندان او کمتر خواهد شد. چرا که طبق ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌کند. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که به جای ۱۵ سال، آرش صادقی پس از اعمال این ماده هفت‌ونیم سال در زندان باشد. هنوز مشخص نیست که اجرای حکم چهارسال زندانی که او پیش از این دریافت کرده بود به حکم کنونی اضافه خواهد شد یا معلق خواهد ماند.aksariat.jpg
دبیرخانه شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

در اندوه درگذشت رفيق ولی االله جعفریان

رفیق ولی که در ميان ما به رفيق "پرويز" شهره بود، اواخر دهه ٤٠ به همراه عده ای از ياران خود به مبارزه علیه استبداد رژيم شاه روی آورد. او و يارانش در سال ١٣٥٠ دستگير شدند. رفيق ولی ٧ سال رنج زندان را تحمل کرد و در سال ١٣٥٧ از زندان آزاد گرديد. او بعد از انقلاب بهمن به صفوف فدائيان پيوست و کلاس های آموزشی را در شهر بابل راه انداخت و بعد از سکونت گزيدن در تهران، فعاليت خود را در روابط عمومی سازمان ادامه داد.
سازمان ما و همه کوشندگان راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی یکی از یاران شریف خود را از دست دادند. فقدان زنده یاد ولی الله جعفریان را به خانواده، یاران و به ویژه همسر و فرزندانش، صمیمانه تسلیت می گوییم و در غم آن ها شريکيم.obama.jpg

اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

۳۵ دیپلمات و مقام روسیه اخراج می‌شوند

اراک اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری علیه کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی تحریم کرده است. او دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج ۳۵ 'دیپلمات' روس از ایالات متحده را صادر کرده است.
رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه (۲۹ دسامبر) سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) و سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو) را تحریم کرد. ژنرال کروبوف، رئیس سازمان اطلاعات ارتش و سه معاونش نیز تحریم شده‌اند.
سه شرکت کامپیوتری در کنار یک سازمان دیگر که به ظن آمریکا در آموزش هکر فعال است هم تحریم شدند.
در همین رابطه، ۳۵ دیپلمات روس که آمریکا می‌گوید ماموران اطلاعاتی هستند باید در ظرف ۷۲ ساعت خاک ایالات متحده را ترک کنند.استقبال جهانی از توافق آتش‌بس در سوریه

مضای توافق‌نامه آتش‌بس میان حکومت سوریه و اپوزیسیون مسلح این کشور با استقبال کشورها و سازمان ملل متحد مواجه شده و از جمله ایالات متحده آن را «تحولی مثبت» خوانده و نماینده سازمان ملل نیز ابراز امیدواری کرده که با این اقدام راه برای گفت‌وگوهای سازنده میان طرفین منازعه هموار شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۹ دی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اخبار آتش‌بس در جنگ داخلی سوریه تحولی مثبت است... هرگونه تلاشی برای متوقف کردن خشونت‌ها، نجات جان انسان‌ها و ایجاد شرایطی برای ازسرگیری مذاکرات سازنده سیاسی مورد استقبال قرار خواهد گرفت.»وزارت امور خارجه آلمان: زندانیان سیاسی ایران را آزاد کنید

وزارت امور خارجه‌ی آلمان نسبت به شدت وخامت وضعیت جسمی ۴ تن از زندانیان سیاسی ایران که در حال اعتصاب هستند، هشدار داد و خواهان رعایت موازین حقوق بشر و محاکمه‌ی عادلانه‌ی آنان شد.
وزارت امور خارجه‌ی آلمان از وخیم‌شدن وضعیت سلامتی زندانیان سیاسی در حال اعتصاب غذا در زندان‌های ایران خبر داد. خانم بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر و کمک‌های انسانی وزارت امور خارجه‌ی آلمان، در این رابطه گفت که اخبار جدید رسیده از ایران در باره‌ی وضعیت جسمانی ۴ تن از زندانیان سیاسی در حال اعتصاب نگران‌کننده است. او روز چهارشنبه (۲۸ دسامبر) ضمن انتقاد از عدم رعایت موازین حقوق بشر در ایران، خواهان آزادی آرش صادقی، گلرخ ابراهیمی ایرایی، آیت‌الله محمدرضا نکونام و مرتضی مرادپور شد.kerry02.jpg

کری: قطعنامه سازمان ملل درباره اسراییل با ارزش‌های آمریکا همخوانی دارد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهاراتی گفته است که قطعنامه سازمان ملل متحد در محکوم کردن شهرک‌های یهودی‌نشین غیرقانونی در اسراییل با ارزشهای ایالات متحده آمریکا، همخوانی دارد.
آقای کری در سخنرانی امروز خود در واشنگتن و درباره روند صلح خاورمیانه گفته است که راه حل "دو کشور مستقل" اسراییل و فلسطین در خطر جدی قرار دارد.
به گفته او قطعنامه سازمان ملل تلاشی برای حفاظت از راه حل "دو کشور مستقل" بوده است.
آقای کری گفته است که در حال حاضر تعداد تقریبا یکسانی از یهودیان و فلسطینیان در منطقه بین کرانه باختری رود اردن و دریای مدیترانه زندگی می‌کنند؛ آنها یک انتخاب دارند. آنها می‌توانند با هم در یک کشور مستقل زندگی کنند و یا در دو کشور جداگانه.
به گفته وزیر امور خارجه آمریکا " اما یک حقیقت اساسی وجود دارد و آن اینکه اگر انتخاب یک کشور باشد، اسراییل می‌تواند یا کشوری یهودی باشد و یا کشوری دموکراتیک؛ اما نمی تواند در عین زمان هر دوی آنها باشد، و (در این صورت) هیچگاه روی آرامش را نخواهد دید."pezeshgane_otrish.jpg
اطلاعیه گروه پزشکان و کادر پزشکی‌ ایرانی‌ مدافع حقوق بشر

در مورد اعتصاب غذا زندانیان سیاسی-عقیدتی

در شرایطی که نهاد ریاست جمهوری در ایران به تدوین منشور حقوق شهروندی پرداخته و و در آن از کرامت و ارزش والای انسان‌ها به میان آورده میشود، متاسفانه شاهد آن هستیم که ارزش‌ها و حقوق انسانی‌ شهروندان و زندانیان به صورت آشکار پایمال میگردد. بنا بر این همینجا به عنوان پزشکان و کادر پزشکی‌ مدافع حقوق بشر خواستار این هستیم، که مسئولین و به خصوص جناب آقای روحانی رئیس جمهور به نوشته‌ها و قوانین خود احترام بگذارند و به وضعیت بحرانی زندانیان دربند که در اعتصاب غذا به سر میبرند رسیدگی فوری به عمل بیاورند.
کرامت و ارزش‌های انسانی‌ امروز در زندان‌های جمهوری اسلامی در خطر هستند، رسیدگی فوری پزشکی‌--درمانی به زندانیان و رسیدگی به خواسته‌های به حق آنها امری فوری و ضروری است.Ahmad-Shamloo003.jpg

بزرگداشت شاملو در تهران

تبریک دولت‌آبادی به جامعه دانشگاهی برای خارج کردن شاملو از تحریم/ مجابی: نگاه کاشف و گستاخ شاملو ابتذال را برنمی‌تابید

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم بزرگداشت احمد شاملو با عنوان «نوروزی در زمستان» عصر دیروز (یکشنبه پنجم دی ماه) با حضور هنرمندان و اهالی قلم همچون محمود دولت آبادی، جواد مجابی، ایران درودی، علی رفیعی، فرزان سجودی، حافظ موسوی، لوریس چکناواریان و آیدا سرکیسیان (شاملو) در دانشکده علوم کاربردی دانشگاه هنر تهران برگزار شد.
علی رفیعی (کارگردان تئا‌تر) در این نشست با اشاره به اجراهایی که از نمایشنامه‌های لورکا با ترجمه شاملو روی صحنه برده است، گفت: شاملو آثار لورکا را تنها ترجمه نکرد، بلکه با نگارش و قلمش عسل آفرید و شعر خودش را سرود. شاملو در ترجمه‌هایش از نمایشنامه‌های لورکا واژه‌هایی را آفرید که پس از ۵۵ سال فعالیت در تئا‌تر روی صحنه ندیده و نشنیده‌ام. او با هنرش کلام را امری دیدنی تبدیل کرد و واژه‌ها را در جریان نمایش به اتفاقی بصری بی‌نظیر مبدل کرد.asghar-farhadi2.jpg
نامه اصغر فرهادی به رییس‌جمهور درباره گورخواب‌های نصیرآباد

اصغر فرهادی:‌ سراسر وجودم شرم است

چه کسی پاسخگوی این بی‌رحمی پنهان است؟ ما چرا و کی چنین شدیم؟ ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردی‌مان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکانمان می‌آموزانیم.
ما که تنها نظاره‌گر و شنونده فراموشکار رنج‌هائیم. چه کسی امروز از آن پدری که خود را از پل عابر پیاده خیابان میرداماد به دار کشید و در یادداشتی که از جیب خالی‌اش پیدا شد نوشت «هزینه درمان بیماری چشم‌هایم را نداشتم» سخنی می‌گوید؟ آن اندک کسانی نیز که دلسوزانه می‌گویند با انگ سیاه‌نمایی مورد هجمه‌اند. انگ سیاه‌نمایی فراری‌ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها.Sazemanhaye-JM-E.jpg
اعلامیه ی سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

همبستگی با زندانیان سیاسی ایران و خانواده هایشان

سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا با حمایت کامل از مطالبات به حق زندانیان سیاسی همراه با خانواده های زندانیان سیاسی ایران و همصدا با خانواده های قربانیان گذشته و حال رژیم تبهکار جمهوری اسلامی خواستار اقدام فوری برای پایان دادن اعتصاب غذا و آزادی آنان می باشد.
ما از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و همه نهادهای دموکراتیک می‌خواهیم که برای رعایت حقوق بشر، پایان دادن به هرگونه شکنجه، آزار و اذیت زندانیان سیاسی و الغای مجازات اعدام در ایران، به فشارهای خود بر جمهوری اسلامی ادامه دهند.
ما از همه ایرانیان آزاده دعوت می‌کنیم در پشتیبانی از مبارزه مردم ایران برای حقوق بشر، آزادی و برابری و در همبستگی با زندانیان سیاسی، با هرگونه شیوه ای که می‌‌توانند با این حرکت‌های اعتراضی همراهی کنند.
ما خواهان آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی می باشیم.daneshgah.jpg
اعتراض ۳۱ تشکل دانشجویی به رییس‌جمهور:

پس از چهار سال همچنان باید با شما از فضای امنیتی دانشگاه‌ها بگوییم؟


آن‌چیزی که در سال ۹۲ باعث میل دانشجویان به رأی دادن به شعارهای تدبیر و امید بود، نه در تفاوت جناح‌بندی‌های سیاسی، بلکه امید برای تغییر جایگاه دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی بود. قرار نبود دانشجویان در روند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در حوزه‌ آموزش عالی به نظاره‌گرانی جزء تقلیل یابند. استقلال نهاد دانشگاه در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های حوزه‌ی دانشگاه، مطالبه‌ همیشگی جریانات دانشجویی است. حذف بیش از ۳۰ تشکل اسلامی در مراسم سخنرانی ۱۶ آذر امسال که اکثراً در دولت جنابعالی قانونا فعالیت خود را آغاز کردند، نشانگر آن بود که مناسبات قدرت با نهاد دانشگاه، نه در جهت به رسمیت‌شناختن تمامی این خانواده‌ بزرگ؛ بلکه در جهت دخالت و ایجاد شکاف در آن است. گویی که دانشجویان جز وسیله‌ای برای کسب پیروزی در انتخابات نیستند. مساله‌ای که در مراسم سخنرانی امسال به عیان خود را نشان داد، عزم دولت برای مهجور ماندن صدای منتقد بود؛ صدایی که از دخالت نهادهای امنیتی در مسائل دانشگاه و انفعال وزارتین مسوول در این حوزه به شدت گلایه‌مند است و خواهان برچیده شدن این دخالت‌ها و به رسمیت شناختن استقلال دانشگاه در مسائل درونی آن است. دید امنیتی و «خودی و غیرخودی» وزارت علوم در دانشگاه‌ها، مشکل اساسی تشکل‌های اسلامی است که باعث سراریز شدن تمامی فشارها مستقیماً به دانشجویان می‌شود.نتانیاهو وزیرانش را از سفر به کشورهای حامی قطعنامه شهرک‌سازی‌ها منع کرد

اسرائیل با سفیران ۱۰ کشور حاضر در رأی‌گیری اخیر شورای امنیت در مورد شهرک‌سازی‌ها، به این کشورها اعتراض کرد و نخست‌وزیر این کشور به وزیران دولت خود دستور داد به کشورهای حامی این قطعنامه سفر نکنند.
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو اسرائیل روز یکشنبه پنجم دی، سفر همه وزیران کابینه این کشور، به کشورهای حامی قطعنامه از جمله بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه را منع کرد و از آنها خواست با همتایان خود از کشورهای حامی قطعنامه «هیچ نوع همکاری نداشته باشند».
این دستورات که می‌تواند به مفهوم قبول انزوایی خودخواسته برای دولت اسرائیل باشد، در ادامه واکنش تند نتانیاهو به قطعنامه شورای امنیت صادر شده است.فرمانده کل سپاه: دامنه تأمین امنیت از مرزها خارج شده و حلب خط مقدم انقلاب است

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، حلب سوریه را «خط مقدم انقلاب اسلامی» خواند و تأکید کرد که «دامنه تأمین امنیت» کشور از مرزهای ایران «خارج شده است».
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی جعفری روز شنبه چهارم دی، در سخنانی تامین امنیت را «بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی» خواند و افزود که «امروز دامنه این امنیت از مرزهای ایران نیز خارج شده است».
آقای جعفری «صدور انقلاب اسلامی» و «بیداری اسلامی در منطقه و جهان» را از جمله دیگر «دستاوردهای انقلاب اسلامی» دانست.UNS_2016s.jpg

شورای امنیت سازمان ملل شهرک‌سازی‌های اسرائیل را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را محکوم کرده و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها شده است.
آمریکا که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قطع‌نامه‌هایی را وتو می‌کرد، به این قطع‌نامه رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.
خیلی از حاضران در تالار جلسه شورای امنیت پس از تصویب این قطع‌نامه دست زدند.
صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، با استقبال از این تصمیم به رویترز گفت: "این روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفتگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است."sazemanhaye-jebhe-melli-kh.jpg
ازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

از خواسته های برحق اعتصاب کنندگان در زندانهای جمهوری اسلامی پشتیبانی میکنیم

ما نقض فاحش و مکرر حقوق انسانی و شهروندی همه ایرانیان و بویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی از سوی حکومت ایران را بشدت محکوم کرده و از خواست قانونی آقایان آرش صادقی، مرتضی مرادپور و دیگر اعتصاب کنندگان پشتیبانی می کنیم. البته از اعتصاب کنندگان نیز میخواهیم پس از انعکاس جهانی اخبار مبارزه اشان اعتصاب غذای خود را به پایان رسانند تا بتوانند به مبارزه و روشنگری علیه این رژیم ضدانسانی همچنان ادامه دهند.
Maryam-Akbari-Monfared1.jpg
مریم اکبری منفرد در نامه‌ای از زندان اوین از سازمان ملل خواست:

از اجرای حکم احمد منتظری جلوگیری کنید


مریم اکبری‎منفرد، زندانی عقیدتی که پیشتر از زندان اوین علیه مقام‎های مسئول در مرگ «چهار نفر از اعضای خانواده‌اش در اعدام‎های دست جمعی دهه ۶۰» شکایت کرده است، در نامه‌ای که در اختیار کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران قرار گرفته، «از سازمان‌های بین المللی، به ویژه سازمان ملل» خواست تا «با تشکیل دادگاهی عادلانه، عاملان و آمران کشتار ۶۷ را محاکمه کرده و اجازه ندهند حکم احمد منتظری به اجرا در آید.»
خانم اکبری‏‎منفرد که از دی ماه ۱۳۸۸ با حکم ۱۵ سال حبس زندانی و در حال حاضر در بند زنان زندان اوین است در نامه خود نوشته است احمد منتظری با انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری روزنه امیدی برای مادران و بازماندگان «قتل عام جمعی سال ۶۷» گشوده است چرا که این فایل صوتی و اعتراض قائم مقام وقت رهبری به آن اعدام‎ها «پرده انداختن از جنایاتی با ابعادی بزرگ و غیرقابل تصور» است.HDK.jpg

هفت کشته در دو انفجار مقابل دفتر حزب دمکرات کردستان ایران در نزدیکی اربیل

یک مقام امنیتی اقلیم خودمختار کردستان عراق گفته است که دو انفجار در نزدیکی دفتر حزب دمکرات کردستان ایران در کویه سنجاق، اربیل دست کم هفت کشته برجای گذاشته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این انفجار‌ها ساعت ۱۰ شب به وقت محلی رخ داده است.
جلال کریم، معاون وزارت داخلی اقلیم خودمختار کردستان عراق، در این انفجار‌ها پنج نفر از اعضای حزب دمکرات کردستان ایران کشته شده‌اند.
طبق این گزارش یک کودک و یک نیروی نیروی امنیتی اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز در این انفجار‌ها کشته شده‌اند.Bedounemarz2.jpg

بیلان روزنامه‌نگاران کشته شده در سال ٢٠١٦

گزارش‌گران بدون مرز(RSF) برای نخستین بار در بیلان سالانه خود آماری کلی از کشتگان به شمول خبرنگاران، شهروندخبرنگاران و همکاران رسانه‌ها ارائه می‌کند. باردیگر تأکید می‌کنیم که شهروندخبرنگاران در سال‌های اخیر به ویژه در حکومت‌های سرکوب‌گر و یا در کشورهای در حال جنگ، نقشی گاه تعیین کننده در تولید و انتشار خبر داشته‌اند. در این بیلان که از روز نخست ژانویه ۲۰۱۶ (۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۴) تا روز نخست دسامبر ۲۰۱۶ ( ۱۱ آذرماه ۱۳۹۵) را در بر می‌گیرد. آمارها تا جایی که ممکن بوده به تفکیک ارائه شده است.zendanian.jpg

نامه‌ی سرگشاده به زندانیان عزیز و گرامی‌مان:

واقعیت این است که اعتصاب غذا، زمانی اثربخش است که مورد حمایت مدافعان حقوق بشر داخلی و بین‌المللی قرار گیرد و متاسفانه در این شرایط که توان یا اراده‌ای قوی برای حرکتی بالنده و مردمی وجود ندارد، به ویژه «اعتصاب غذای نامحدود»، جز نابودی و فرسوده کردن نیروهای آزادی‌خواه و خوشحال کردن مسئولان حکومتی، نتیجه‌ای پایدار به دنبال ندارد.
اطمینان داشته باشید که درد شما درد ماست و ما نیز دغدغه‌ی ایرانی آزاد و بدون اعدام و زندان و شکنجه را داریم و پیگیرانه خواهان آزادی بدون قید و شرط شما و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم، ولی نمی‌خواهیم شما انسان‌های شریف که بر حق خود برای آزادی ایستاده‌اید را از دست بدهیم. بی‌تردید مسئولیت مرگ شما یا هر آسیب جدی وارده به هر یک از شما عزیزان، به عهده‌ی مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌ها و نهادهای مسئول بین‌المللی است و ما خانواده‌های آسیب دیده و دادخواه نیز از شاکیان عمومی شما خواهیم بود، ولی بگذارید این راه ناهموار را با هم طی کنیم.hamle-be-dafatere-hdp1.jpg

حمله به دفاتر حزب دمکراتیک خلق‌ها در ترکیه

مهاجمان خشمگین به دفترهای حزب دمکراتیک خلق‌ها در شهرهای مختلف ترکیه حمله کرده و وسایل این حزب را تخریب کردند. در پی انفجار خونین در شهر کایسری مقامات ترکیه این حزب را حامی گروه‌های "تروریستی کرد" معرفی کردند.
در پی انفجار بمبی در روز شنبه (۱۷ دسامبر/ ۲۷ آذر) در شهر کایسری (قیصریه) در مرکز ترکیه، مقامات این کشور گروه‌های کرد را مسئول این حمله تروریستی اعلام کردند. به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، در "پس این حمله انتحاری" بوده است.akse-jamei-kerman1.jpg

اینجا آب طعمِ بدبختی و مرگ می‌دهد

روایت ایلنا از رقص فقر در روستاهای جنوب کرمان؛

اهالی روستاهای دهستان مارز، گروهی یا انفرادی نامه‌ها را به دستمان می‌دهند تا شاید مسئولی ببیند و یاد کند از روستائیانی که در پسِ کوه‌های دور یا در میان دره‌های نه چندان عمیق و در کنار کوره راه‌های سنگلاخی در بدترین شرایط موجود زندگی می‌کنند تا شاید مسئولی به یاد بیاورد که تنها مسئولیتش در قبال افکار عمومی، شهروندان شهرهای بزرگ نیست بلکه آنان در مقابل آحاد ملت و در مقابل کوچکترین نیازهای آنان مسئولند. حتی در برابر آنان که در میان کوه و دشت یا در میان دره‌های کم‌عمق و عمیق زندگی می‌کنند، حتی آنان که همچون اهالی مارز در میان کپرهای حصیری و در ضریب 9 محرومیت – بالاترین ضریب محرومیت در کشور- گذران زندگی می‌کنند.کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران – برلین - کانون پناهندگان سیاسی – برلین

عوامفریبی های رژِیم جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را افشا کنیم!

ما اجازه نمی دهیم که نمایندگان رژیمی که بیش ازسه دهه، سرکوب جنبش زنان، کارگران ودانشجویان و اقلیت های ملی و مذهبی را در دستور کار خود قرار داده و حجاب اجباری را بر زنان ایران تحمیل نموده است، به تجمع کارگران و معلمان حمله کرده و انان را دسته دسته دستگیرو روانه زندان می نماید و تجمع خانواده آنان را به خون می کشد، امکان عوامفریبی بیابد.sazemanhaye-jebhe-melli-kh.jpg
قطعنامه پنجمین کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج ار کشور
(کنگره دکتر حسین فاطمی)

مبارزه برای تحقق آزادی و دموکراسی
و علیه جهل و فساد و استبداد دینی در ایران ادامه دارد

وظیفه ما بویژه این است که مردم را نسبت به آینده تاریکی که در نظام ولی فقیه در انتظار کشور است آگاه سازیم و به همه هشدار دهیم و خاطرنشان سازیم که سکوت و تمکین در برابر چنین حکومتی نه تنها مانع پیدایش وضعیتی نیست که اکنون در سوریه، عراق و کشورهای مشابه ناظر آن هستیم، بلکه با در نظر گرفتن تغییرات نامطلوبی که در جهان بوجود آمده، احتمال درغلطیدن به سوی چنین وضعیت خوفناکی را تشدید میکند.
نمایندگان کنگره امیدوارند که فعالان جامعه مدنی با همان شیوه های مبتکرانه همیشگی همچنان در همه سطوح به مبارزات خود ادامه دهند. ما معتقدیم که در اوج ناامیدی کنونی مردم ایران نسبت به هرگونه بهبود در نظام حکومتی بویژه در زمانی که تشکل ها و فعالان سیاسی امکان فعالیت علنی و گسترده در درون کشور ندارند، مبارزات جامعه مدنی در استقرار دموکراسی تعیین کننده خواهد بود.antonio-guterres1.jpg

دبیرکل جدید سازمان ملل سه زن را در سمت های بالا منصوب کرد

آقای گوترس روز جمعه ۲۶ آذر، خانم آمنه محمد از نیجریه را به عنوان قائم مقام دبیر کل سازمان ملل معرفی کرد؛ خانم ماریا لوئیزا ریبیرو ویوتی از برزیل را به عنوان رئیس دفتر خود معرفی کرد. آقای گوترس همچنین سمتی تعریف خواهد کرد برای خانم کیونگ-وا کانگ از کره جنوبی به عنوان مشاور ویژه سیاستگذاری.
به نوشته «نیوزویک»، آنتونیو گوترس به دنبال انتصاب این سه نفر در سمت های بالا‌رتبه سازمان ملل، روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت «من خوشوقتم که می توانم بر تلاش های این سه زن کارآمد حساب کنم. آنها را به خاطر سابقه قوی‌شان در امور جهانی، توسعه، دیپلماسی، حقوق بشر، و امور انسانی انتخاب کرده ام.»»  جعفر والی، کارگردان تئاتر، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس درگذشت
»  خشکی کامل دریاچه ارومیه در نتیجه "خشکسالی مالی"
»  کارزار عفو بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی
»  مصوبه تمدید تحریم‌های ایران بدون امضای اوباما قانون شد
»  «نان درآوردن» زیر تیغ ترس
»  فسخ قرارداد "بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران"
»  بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٦
»  پس از ۳ سال، جای فعالان ربوده شده هنوز نامعلوم است؛ هیچ خبری از «۴ تن دوما» نیست
»  ۱۹ آذر، روز جهانی حقوق بشر
»  اعلامیه جهانی حقوق بشر، حداقل حقوق انسانی ماست
»  نرگس محمدی: جامعه مدنی ایران را یاری کنید
»  بهاییان گلستان از اتهام ارتباط با دولت اسراییل تبرئه شدند
»  گفت‌وگو با سه فرزند میرحسین و رهنورد درباره حصر
»  آرش صادقی در زندان «در آستانه مرگ قرار دارد»
»  جمهوری اسلامی ایران، چیرگی مصونیت از مجازات برای جنایت علیه روزنامه‌نگاران
»  خواسته های مردم را حاکم کنید
»  «تجمع اعتراضی» گروهی از دانشجویان در دانشگاه تهران
»  سه سخنرانی و سه پیام در روز دانشجو
»  ما دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر را گرامی می‌داریم! و نقض فاحش حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم می کنیم!
»  ۱۶ آذر، روز دانشجو
»  در اعتراض به حکم دادگاه ویژه روحانیت علیه احمد منتظری
»  یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع کارگران شرکت واحد را محکوم می کنیم!
»  بیانیه فراگیر دانشجویان کشور به مناسبت روز دانشجو
»  معلمان بازنشسته: حقوق ما یک میلیون؛ خط فقر سه میلیون
»  یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
»  نه به اعدام در ایران
»  اعتراض ۱۸۰ نفر از روشنفکران و فعالان سیاسی به حکم دادگاه ویژه روحانیت علیه احمد منتظری
»  درخواست ۴۲ تشکل دانشجویی برای آزادی نرگس محمدی
»  عفو بین‌الملل خواستار آزادی بازداشت‌شدگان مراسم مختاری و پوینده شد
»  ممانعت از بزرگداشت قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای را محکوم می‌کنیم!
»  نقض حقوق احمد منتظری را متوقف کنید
»  در نکوداشت ۱۳آذر، روز مبارزه با سانسور
»  احمد منتظری برای تلاش در مطلع کردن شهروندان از یک دوره تاریک تاریخ ایران به ٢١ سال زندان محکوم شده است
»  افشای بازداشت دو شهروند دو ملیتی زرتشتی در تهران
»  گزارش مراسم یادمان جانباختگان دهه شصت در سویس
»  جلوگیری از برگزاری مراسم کانون نویسندگان ایران
»  بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور