logo

تهاجمي جديد به اعتراضات اجتماعي در حال شكل گيري است

کانون مدافعان حقوق کارگر

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸ دسامبر ۲۰۱۶

شانزدهم آذر امسال فضای دانشگاه​ها برای برگزاری مراسم مستقل دانشجویان بسیار امنیتی بود. در پی انتشار بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان که نشان از خیز جدیدی در مبارزات دانشجویی است، اعتراضات چندی در دانشگاه​ها برگزار شد
ولي نيروهاي حكومتي با راه انداختن مراسم دولتی در حد برگزاری یک جشن و دادن گل به دانشجویان و سخنرانی وابستگان و گسترش جو امنيتي تلاش كردند تا روز دانشجو را از محتوای مبارزاتی آن علیه استبداد و دیکتاتوری خالی کرده و از آن مراسمي بي محتوا براي تبليغات حكومتي بسازند تا مبارزات واقعي دانشجوئي را سركوب كنند.

هفته​ی قبل نیز شاهد دو تهاجم وحشيانه نيروهاي امنيتي و لباس​شخصي به تجمع كانون نويسندگان ايران و تجمع اعتراضی اعضائ سنديكاي شر كت واحد بودیم. اين نوع اعمال غيرانساني هر چند سابقه​اي طولاني در برخورد​هاي پليسي دارد اما از اين جهت بي سابقه بود كه تجمع​كنندگان قبل از رسیدن به محل تجمع مورد ضرب و شتم بسيار شديد قرار گرفتند. تجمع کانون نویسندگان در سالگرد مرگ پوینده و مختاری و در اعتراض به قتل​های زنجیره​ای و تجمع شرکت واحد در اعتراض به عدم رسیدگی به اختلاس در تعاونی مسکن رانندگان شرکت اتوبوسرانی صورت گرفته بود.

این برخوردهای پلیسی و خشونت بار نشان از پیش بینی اعتراضات گسترده مردمی علیه انواع فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، بی حقوقی​ها، حق کشی​ها، تبعیض​ها، فسادها و دزدی​هایی است که هر روز بیش از پیش افشا می​شوند و به جای آنکه مرتکبان این جرایم به مجازات برسند، افشاکنندگان به زندان می​روند.

اما تاریخ نشان داده که حتا پیش​دستی کردن در سرکوب بی​رحمانه اعتراضات مردم به جان آمده، نیز نمی​تواند از اعتلای این مبارزات و اعتراضات جلوگیری کند زیرا فشارها که از حد بگذرند دیگر مردم چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت.

کانون مدافعان حقوق کارگر
17 آذر


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد