عصر نو فرارسیدن سال ۲۰۱۵ میلادی را به همه هموطنان عزیز در سراسر جهان، به خوانندگان گرامی و همکاران خویش، تبریک می گوید برای همه هموطنان سالی خوب و موفقیت آمیز آرزو می کند.





Obama200.jpg
اوباما:

ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای بسیار موفق را دارد

به گفته باراک اوباما ایران می‌تواند به "یک قدرت منطقه‌ای بسیار موفق" تبدیل شود، به شرط آنکه به توافق طولانی مدت بر سر برنامه‌های هسته‌ای خود با غرب برسد. رئیس‌‌جمهور آمریکا توصیه کرده، ایران باید از این شانس استفاده کند.
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی "ان پی ار نیوز" اظهار داشت، ایران "شانس این را دارد که با جهان از در دوستی درآید."



shoraye-hoghoghe-bashar.jpg
در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح شد

پیشنهادهای جامعه بین الملل به ایران در روند بررسی ادواری جهانی

در فاصله نهم تا ۱۳ آبان ماه امسال، نخستین مرحله­ی دومین دوره بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر­­­سازمان ملل متحد برگزار شد. ۱۰۸ کشور از اعضای سازمان ملل در این روند اعلام موضع کردند و نهایتا ۱۰۴ کشور از مناطق مختلف دنیا، ۲۹۱ پیشنهاد به جمهوری اسلامی ارائه دادند. قریب به اتفاق این پیشنهاد ها با خواست های جامعه مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر کشور منطبق هستند. جمهوری اسلامی ایران اکنون حدود دو ماه دیگر فرصت دارد تا به این پیشنهادها پاسخ مثبت یا منفی دهد.



س. حمیدی

اقتصاد مهر و تسبیح

طبق آمارهای دولتی سالانه بیش از بیست میلیون نفر زایر به مشهد می‌روند. چیزی قریبِ همین تعداد هم به منظور زیارت به قم و جمکران روی می‌آورند. زایران ایران به نجف و کربلا هم علی‌رغم ناامنی‌های عراق سالانه از چهار میلیون نفر فراتر می‌رود. همچنین دو و نیم میلیون نفر نیز همه ساله جهت شرکت در مراسم حج تمتع و یا عمره راه مکه و مدینه را در پیش می‌گیرند. ولی این مسافرت‌ها تنها در چرخه‌ای محدود، قریب ده میلیون نفر از ایرانیان را با خود به همراه دارد. به عبارتی ساده‌تر هفتاد میلیون نفر از شهروندان ایرانی به منظور گردش و تفریح و یا زیارت هیچ سر و کاری با این امور ندارند.



Mousavi-Rahnavard-Karubi-s.jpg
میرحسین موسوی:

از ابتدای حصر بارها برای حضور در دادگاهی علنی و صالح اعلام آمادگی کرده‌ایم

بنده آماده‌ام تا ضمن پاسخ‌گویی به اتهامات، حقایق مربوط به سرچشمه‌های فساد عظیمی که کشور و انقلاب را در خود غرق کرده است، بیان کنم. ادعای اخیر تفهیم اتهام، کذب و بی‌معنی است و ما تا کنون چند بار خواستار حضور یک مقام قضایی برای تعیین وضعیت حقوقی و همچنین رسیدگی به ورود غیر قانونی و حضور چندماهه بدون مجوز درون منزل شده‌ایم که به‌رغم قول‌های داده شده اما هیچ‌گاه اقدامی صورت نگرفت.آنان اگر به جای اتهام‌زنی‌های کذب و بی‌معنا، رشد و بلوغ یک ملت را آشوب عده‌ای بزغاله و گوساله نمی‌خواندند، امروز مجبور نبودند مفاسد بزرگ را انکار کنند و با جنگ‌های روانی و راه اندازی کاروان‌های روایت، افکار عمومی را از خطرات این‌همه فساد و تباهی منحرف سازند.



Neshaste-Kanoone-Shahrvandi-Zanan-s.jpg
نشست کانون شهروندی زنان در

اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی «مهدیه گلرو» و ارسال پرونده اش به دادگاه!

شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۳، طبق تازه ترین خبرها از روند قضایی پرونده «مهدیه گلرو»، مطلع شدیم که بازپرس پرونده، به جای تصمیم گیری در مورد «پایان دادن به بازداشت موقت مهدیه گلرو پس از اتمام تحقیقات مقدماتی»، متأسفانه با صدور کیفرخواست علیه مهدیه، پرونده اش را به دادگاه فرستاده است. در پی اطلاع از این روند ناعادلانه، تعدادی از اعضای کانون شهروندی زنان گرد هم آمدند تا در نشستی به این اقدام بازپرس و ادامه بازداشت غیرقانونی مهدیه گلرو اعتراض کنند.



Hakime-Shokri.jpg
۱۶ زندانی سیاسی بند زنان اوین:

تبعید حکیمه شکری غیرقانونی است؛ مسئولان پاسخگو باشند

شانزده زندانی سیاسی بند زنان اوین با امضای نامه‌ای به تبعید غیرقانونی حکیمه شکری به زندان قرچک ورامین اعتراض کردند و خواستار پاسخ‌گویی مسئولان قضایی شدند.
آنها با اشاره به وضعیت غیر انسانی زنان زندانی در زندان قرچک و بی توجهی مسئولان امر، تصریح کردند: نگهداری زندانیان سیاسی در شرایطی که به زندانیان عادی نیز روا نیست، غیرقابل چشم پوشی و سکوت است و از زاویه‌ای دیگر این تبعید، نقض حقوق حکیمه شکری محسوب شده و اجحاف مضاعفی است در قبال کسی که اساسا در زندان بودنش به جرم حمایت از جنبش سبز، ناحق و ناعادلانه بوده است.



بازداشت خبرنگار "روزان" یک روز پس از توقیف خود روزنامه

یک روز پس از توقیف روزنامه "روزان" به دستور دادستانی‌تهران، یغما فشخامی، خبرنگار سیاسی این روزنامه بازداشت شده است. مدیر مسئول "روزان" احتمال داده بود که دلیل توقیف این روزنامه چاپ مقالاتی درباره آیت‌الله منتظری باشد.



tsunami_afp_nocredit.jpg

مراسم یادبود دهمین سالگرد سونامی

کشورهای مختلف آسیایی در دهمین سالگرد سونامی اقیانوس هند، که بیش از ۲۰۰ هزار تن در اثر آن جان باختند، مراسم ویژه‌ای برای یادبود قربانیان برگزار کرده‌اند.
سونامی ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ را یکی از بدترین بلایای طبیعی تاریخ بشر می‌دانند. به غیر از ۲۲۸ هزار نفری که در سونامی کشته شدند، بیشتر از دو میلیون نفر هم خانه‌های خود را از دست دادند و آواره شدند.



اختصاص بودجه تحقیقاتی در پی «خودکشی‌های اخیر مسجدسلیمان»

معاون پژوهش در دانشگاه آزاد واحد مسجدسلیمان در استان خوزستان روز جمعه از تشکیل کمیته برای آسیب‌شناسی خودکشی‌های «اخیر» در این شهر و تعیین اعتباری تا سقف ۲۰ میلیون تومان برای این کمیته خبر داد.
احمد نیامدپور، معاون دانشگاه آزاد مسجدسلیمان، روز جمعه، پنجم دی، در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت که این کمیته با همکاری یک نماینده از سازمان بهزیستی و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی از دادستانی و نیروی انتظامی رسما کار خود را آغاز خواهد کرد.



اسیدپاشی موتورسواران نقابدار به یک راننده در تهران

به گفته پلیس تهران، موتورسواران نقابدار در محله هفت چنار تهران به یک راننده وانت اسید پاشیده و متواری شده‌اند. این دومین مورد اسیدپاشی طی دو هفته اخیر در تهران است. عاملان اسیدپاشی‌های اصفهان نیز هنوز دستگیر نشده‌اند.
پلیس تهران اعلام کرد که دیروز پنجشنبه (۴ دی/ ۲۵ دسامبر) دو موتورسوار که صورت خود را پوشانده بودند به سمت یک راننده خودرو وانت در محدوده کلانتری هفت چنار، محله‌ای واقع در جنوب شهر تهران، اسید پاشیدند و متواری شدند.



مولوی عبدالحمید برنده جایزه تلاشگر حقوق بشر سال ۱۳۹۳

کانون مدافعان حقوق بشر با برشمردن اندکی از ویژگی‌ها و تلاش‌های با ارزش مولوی عبدالحمید، عالم سنی و بلوچ در ایران که موفق به ارائه الگویی از زیست مسالمت جویانه انسان‌ها با عقاید و باورهای مختلف شده، امیدوار است تا با معرفی این چهره‌های صلح جو و مدارا پیشه به مجامع حقوق بشری و افکار عمومی، خدمتی هرچند ناچیز بنماید.»
بر همین اساس نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۳ با سفر به استان سیستان و بلوچستان، تندیس منشور کوروش را به نشان جایزه تلاشگر حقوق بشر به مولوی عبدالحمید تقدیم کرد.



zendanian.jpg
بیانیه ۲۱ سازمان حقوق بشری:

به وضعیت زندانیان سیاسی کُرد رسیدگی شود

۲۱ سازمان حقوق بشری روز شنبه ۲۹ آذر در بیانیه مشترکی از دولت ایران خواستند، به «وضعیت ایمنی و بهداشتی» ۲۷ زندانی سیاسی کُرد که از یک ماه پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برند، رسیدگی شود.
به گزارش وب‌سایت مرکز حامیان حقوق بشر ۲۷ زندانی سیاسی کرد، محبوس در زندان مرکزی ارومیه، از ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۳ اعتصاب غذا کرده‌اند و تعدادی از آنان در شرایط «وخیمی» به سر می‌برند.
براساس این گزارش ده نفر از این زندانیان به دلیل جرایم «امنیتی» به اعدام محکوم شده‌اند.



fidh.gif

رکوردِ شمار آرای موافق با تعلیق کامل مجازات اعدام

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از تصویب قطعنامه ۱۹۸ دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل در مورد تعلیق مجازات اعدام در سراسر جهان با افزایش کشورهای موافق استقبال می کند.
عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر که عضو ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام است، گفت: «امروز، اکثریت قاطع کشورها تعهد خود به الغای مجازات اعدام در سراسر جهان را مورد تاکید قرار دادند. این رأی نشانه مقطعی مهم در مسیر جهان به سوی الغای این رفتار ظالمانه، تحقیرآمیز و غیرانسانی است. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اقلیت مخالف را فرا می خواند تا به حرکت تاریخ به سوی الغای مجازات اعدام بپیوندند.»



MohammadAli-Taheri.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

زندانیان عقیدتی در خطر محکومیت به اعدام

زندانی عقیدتی آقای محمد علی طاهری گویا با اتهام هایی مواجه است که بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ مستوجب اعدام است. سازمان های ما اطلاع یافته اند که تلاش های تازه ای در قوه قضاییه ایران برای طرح اتهام های مبهمی مثل «فساد فی الارض» [فساد بر روی زمین] و «ارتداد» علیه او در جریان است. نظر به اعدام اخیر زندانی عقیدتی دیگری به اتهام های مشابه، زندگی آقای طاهری در خطر است.
آقای طاهری بنیانگذار گروهی معتقد به شفای بیماران از طریق «طب مکمل فرادرمانی» است که وی آن را «سایمنتولوژی» می نامد. او اولین بار در سال ۱۳۸۹ دستگیر شد و پیش از آزادی ۶۷ روز در حبس انفرادی ماند. سپاه پاسداران او را دوباره در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ دستگیر کرد و او به ارتداد، محاربه، سبّ نبی و توهین به مقدسات اسلامی متهم شد.



س. حمیدی

فرافکنی به اتکای مستندهای غیر مستند در تلویزیون جمهوری اسلامی

شبکه‌ی شش سیمای جمهوری اسلامی همه روزه در چند نوبت برنامه‌های به ظاهر مستندی را از خانواده‌هایی پخش می‌کند که گویا فردی از افراد خانواده‌ی خود را در جنگ و گریز با مخالفان داخلی و مسلح جمهوری اسلامی از دست داده‌اند. در این برنامه‌ها افراد خانواده‌ی مقتول با تظاهر به دادخواهی، بر مظلومیت او پای می‌فشارند تا جایی که بر ادامه‌ی راه مقتول در حمایتِ مداوم و مستمر از نظام و رهبر جمهوری اسلامی تأکید می‌ورزند. ماجرا به طور عمده به دهه‌ی شصت و پیش از آن باز می‌گردد.



UN-GV.jpg

مجمع عمومی سازمان ملل «نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرد

جمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که نقض حقوق بشر شامل «شکنجه، تبعیض جنسیتی و مورد هدف قرار دادن فعالین و روزنامه نگاران» را متوقف کند.
این مجمع روز پنجشنبه ۲۷ آذر همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پرونده حقوق بشری کره شمالی را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران، سوریه و میانمار محکوم شده است.



خانه همبستگی مهر

گزارش گردهم آیی روز جهانی حقوق بشر

و آراستن نهال آزادی و حقوق بشر در کلن در سال ٢٠١٥
به نام زندانیان سیاسی ایران
و نماد ایستادگی آنان مهندس عباس امیرانتظام

در این مراسم که روز شنبه ٢٣ آذرماه ١٣٩٣ برابر با ١٣ دسامبر ٢٠١٤ برگزار شد، ابتدا آقای حمید فروغ عضو هیئت مدیره خانه همبستگی مهر در پای درخت و زیر باران، در کنار تمثال قهرمانانه آقای عباس امیرانتظام با دست بند و پابند که در حاشیه آن به زبان آلمانی نوشته شده بود "امیرانتظام ماندلای ایران" به حاضران خوشامد گفت و از اینکه آن‌ها در هوای سرد و بارانی در پارک حقوق بشر و بمناسبت روز جهانی حقوق بشر حضور بهم رسانده اند، سپاسگزاری کرد



atomi.jpg

مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران
در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران

سه سخنران یک همایش درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که روز چهارشنبه ۲۶ آذر در تهران برگزار شد به صراحت با برنامه اتمی ایران مخالفت و اعلام کردند که این برنامه بیش از جنگ هشت ساله ایران و عراق به کشور ضربه زده است.
این نخستین بار طی ده سال گذشته است که مخالفان برنامه هسته‌ای ایران در داخل کشور به صورت علنی و در سطحی وسیع امکان ابراز مخالفت با این برنامه را پیدا کرده‌اند.
احمد شیرزاد، نماینده پیشین مجلس، در این همایش گفت که ایران نه منابع اولیه فناوری هسته‌ای را دارد و نه احاطه‌ای به فن‌آوری آن.



barack-obama-und-ral-castro-.jpg

آمریکا سفارت خود در کوبا را بازگشایی می‌کند

باراک اوباما، روز چهارشنبه (۱۷ دسامبر) گفت با از سرگیری روابط میان واشنگتن و هاوانا، سفر به کوبا برای آمریکاییهایی که قصد فعالیت تجاری داشته باشند، آسان‌تر خواهد شد.
رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که سیاست خارجی این کشور در برابر کوبا "کهنه و تاریخ گذشته" بوده است و تصمیم او مبنی بر آغاز دوباره روابط دیپلماتیک "مهمترین" تغییر در مناسبات نیم قرن گذشته میان آمریکا و کوبا محسوب می‌شود.
همزمان رائول کاسترو، رئیس جمهور و برادر فیدل کاسترو، رهبر بازنشسته کوبا، در سخنانی از تلویزیون این کشور، از تغییر رویه آمریکا در روابط با کشورش استقبال کرد.



fidh.gif

اتحادیه‏ اروپا باید فلسطین را فوری و بی قید و شرط به رسمیت بشناسد

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از نمایندگان پارلمان اروپا می خواهد به شناسایی کشور فلسطین رأی مثبت بدهند و از کشورهای عضو اتحادیه‏ اروپا می خواهد اقدام فوری و بی قید و شرط به همین منظور در پیش بگیرند. نمایندگان پارلمان اروپا در روز 17 دسامبر در باره شناسایی کشور فلسطین رأی خواهند داد.
عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت «با شناسایی کشور فلسطین، اروپا و کشورهای عضو آن پیام قاطعی در باره ارجحیت حقوق بین المللی بر هر ملاحظه دیگری اعلام خواهند کرد،» و افزود: «شناسایی فلسطین بسیار مهم است زیرا نشان خواهد داد که اتحادیه‏ اروپا دیگر فقدان نتیجه را نمی پذیرند و حاضر نیستند بن بست در مذاکرات در باره راه حل دو کشور را که چندین دهه مورد تایید اروپاییان بوده است، نادیده بگیرند.»



iran-5+1.jpg

مذاکره دو جانبه ایران و آمریکا
در دور نخست مذاکرات ژنو

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دو طرف قرار است پس از استراحت نیم ساعته دوباره مذاکرات خود را از سر گیرند و اعضای هیات ایرانی در این فاصله نماز خود را اقامه خواهند کرد.
قرار است فردا (سه شنبه) نیز هیات های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر به صورت دو جانبه مذاکره کنند و سپس از روز چهارشنبه مذاکرات با معاونان وزیران امورخارجه 1+5 آغاز شود.



gozareshegerdhamai-paris122014-02.jpg

گزارش گردهمایی اعتراضی در پاریس
به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس - جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران - کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی - پاریس

در دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، تعدادی از ایرانیان پاریس به دعوت سه نهاد دموکراتیک و حقوق بشری در یکی از میدان‌های پُر رفت و آمد پاریس، برای اعتراض به نقض همه جانبه حقوق بشر، به ویژه تعداد سرسام آور اعدام‌ها و فشار بر زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی، گرد آمدند. تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز در این گردهمایی شرکت داشتند.



نامه چهار نتشکل ایرانی در کانادا به نهادهای حقوق بشری

در حمایت از خواست های زندانیان سیاسی اعتصابی در زندان اورمیه

ما امضا کنندگان زیر از تمام سازمانهای مدافع آزادی و حقوق بشر بین المللی، به شمول سازمانهای شما، دعوت می کنیم تا با اعمال هر چه بیشتر فشار بر رژیم جمهوری اسلامی ایران، انها را وادار به پذیرش خواسته های زندانیان اعتصابی نمائید. رژیم ایران باید به رفتار خشن خود علیه زندانیان سیاسی و رفتار نامناسب خود علیه بازداشت شدگان پایان دهد و نقطه پایانی بر نگهداری زندانیان غیر سیاسی از جمله مجرمین عادی در بندهای زندانیان سیاسی و فرستادن زندانیان سیاسی به بندهای مجرمین غیر سیاسی و عادی بگذارد.



nurse_protes_nocredit0.jpg

تجمع پرستاران در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در تهران

حدود ۷۰۰ نفر از پرستاران بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تهران در اعتراض به اختلاف درآمد پرستاران و پزشکان و همچنین "تعلل دولت" در تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، صبح امروز یک شنبه ۲۳ آذرماه در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند. همزمان گزارش هایی از تجمع پرستاران در چند شهر دیگر منتشر شده است.
محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار گفت: "جامعه پرستاری از راه های مختلف سعی کرده تا مطالباتش را پیگیری کند. نامه‌ها نوشته شد و شکایت‌ها مطرح شد و تجمعاتی که تاکنون صورت گرفته هم در همین راستا بوده است. آقایان ادعا می‌کنند که اهل مذاکره هستند، اما ما تاکنون مذاکره‌ای ندیدم."



»  حق حیات با روزنه‌های مسدود در ایران امروز
»  کشورهای جهان درباره چگونگی مبارزه با تغییرات اقلیمی توافق کردند
»  اعتصاب عمومی در ایتالیا "یک میلیون پانصد هزارکارگر متشکل در ۵۴ شهر"
»  از خواست زندانیان سیاسی در زندان اورمیه حمایت کنیم! به سیاست های رژیم در زندان ها اعتراض کنیم!
»  سهیل عربی را آزاد کنید!
»  درخواست کارگران ایران برای افزایش حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۴
»  به مناسبت فرارسیدن روزجهانی حقوق بشر
»  ادامه بازداشت خودسرانه جیسون رضاییان روزنامه‌نگار قربانی مذاکرات ایران و آمریکا
»  وضعیت ناگوار نگهداری زندانیان در قرنطینه بند هفت زندان اوین
»  مصوبات همآیش ششم اتحاد جمهوریخواهان ایران
»  گزارش سنا از شکنجه توسط سیا منتشر شد
»  «روز جهانی حقوق بشر گرامی باد»
»  اعتراض به اسید پاشی جرم نیست مهدیه گلرو را ازاد کنید
»  حکم اعدام سهیل عربی را لغو کنید!
»  به مناسبت روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان»
»  تفهیم اتهام به جیسون رضاییان در یک جلسه دادگاه ۱۰ ساعته
»  فساد ۱۲ هزار میلیاردی هم کشف شد
»  فراخوان به گردهمایی
»  شناسایی ۱۲ میلیون «فقیر غذایی» در ایران
»  برای ملیون حقوق شهروندی اصل است و آزادی عقیده از اصول زیربنائی و غیر قابل تغییر ماست
»  پیام همایش ششم به زندانیان سیاسی و مدنی و خانواده های قربانیان کشتار در زندان ها
»  پارلمان فرانسه کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت
»  به مناسبت شانزدهمین سالگرد قتل های سیاسی زنجیره ای و گرامیداشت یاد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده
»  ایران در رتبه ۱۳۶ «شاخص فساد» جهانی قرار گرفت
»  ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور
»  شاه هم پس از دوره کودتا به «انقلاب سفید» روی آورد
»  فرخنده باد ده دسامبر روز جهانی حقوق بشر
»  ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور را گرامی بداریم
»  درباره اطلاعیه آقای ادیب برومند در تقبیحِ «اهانت» به مراسم سوگواری عاشورا
»  جبهه ملی ایران، ریشه در تاریخ کشور و قلب آگاه ترین مردم آن دارد