logo

رسوایی رهبر حزب «آزادی» اتریش به استعفای او انجامید

يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹ مه ۲۰۱۹دویچه وله: به گزارش دو رسانه آلمانی هاینس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش به یک نفر وعده داده است که در قبال کمک به پیروزی حزب او در انتخابات، قرارداد‌های دولتی دریافت می‌کند. اشتراخه از مقام دولتی خود و رهبری حزب استعفا کرد.

روز شنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) هاینس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش و رهبر حزب راست افراطی "آزادی" این کشور اعلام کرد که از پست دولتی و رهبری حزب کناره‌گیری می‌کند و صدراعظم کورتس هم قرار است استعفای او را بپذیرد.

پیش‌تر هفته‌نامه "اشپیگل" و روزنامه "زود دویچه" از ویدئویی گزارش دادند که در آن، مذاکره اشتراخه با زنی که خود را متعلق به یک خانواده ثروتمند روس جا زده ضبط شده است.

دو نشریه آلمانی احتمال می‌دهند که کسی یا کسانی برای رهبران "حزب آزادی" که مدعی دفاع از "اخلاقیات" و ارزش‌های سنتی اتریش است تله گذاشته‌اند.

اشتراخه معتقد است که قربانی یک "سوءقصد سیاسی" شده است.

بر اساس گزارش اشپیگل" و "زود دویچه" در جلسه ملاقات سری اشتراخه با زن به‌اصطلاح روس که در ژوئیه ۲۰۱۷، چند ماه پیش از انتخابات پارلمانی اتریش، در جزیره ایبیزا صورت گرفته، یوهان گودنوس، رئیس فراکسیون "حزب آزادی" در پارلمان نیز حضور داشته است.

حزب اپوزیسیون سوسیال دموکرات اتریش از این واقعه به عنوان "بزرگ‌ترین رسوایی" در تاریخ معاصر این کشورنام برد.

حزب لیبرال "نئوز" خواهان انحلال دولت ائتلافی و برگزاری انتخابات زودرس شد.

صدراعظم اتریش قرار است تا شامگاه شنبه در این باره موضع‌گیری کند.

سناریوی پیروزی "حزب آزادی"

به گزارش "اشپیگل" و "زود دویچه" زنی که با اشتراخه ملاقات کرده به اوگفته است که قصد دارد ۲۵۰ میلیون یورو در اتریش سرمایه گذاری کند و بارها تاکید کرده است که این پول می‌تواند "سیاه" باشد.

اشتراخه به غیرقانونی بودن پول توجه نشان نداده بلکه از طرف مذاکره‌اش تقاضای کمک مالی کرده و در این راستا گفته است، کسانی هستند که بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از راه‌غیرقانونی به "حزب آزادی" کمک مالی می‌کنند؛ به این شکل که پول را به حساب یک انجمن غیرانتفاعی می‌ریزند.

علاوه بر این او از زن به‌اصطلاح روس خواسته است، روزنامه اتریشی "دی کرونن" را بخرد و در آن برای "حزب آزادی" طوری تبلیغ کند که این حزب بتواند پیروز انتخابات شود. او به طرف مذاکره وعده داده است که در مقابل می‌تواند در اتریش به شکل کلان سرمایه‌گذاری کند.

از جمله وعده‌های رهبر "حزب آزادی" اتریش به تاسیس یک شرکت کلان ساختمان‌سازی برای رقابت با شرکت ساختمان‌سازی اتریشی "استرابگ" اشاره شده است.

کارشناسان سیاسی معتقدند که با این رسوایی، از محبوبیت "حزب آزادی" اتریش کاسته می‌شود و این حزب در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است روز ۲۶ مه برگزار شود، آرای زیادی را از دست خواهد داد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد