logo

پایان اولین مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا؛
دور بعدی جمعه ۲۰ فروردین

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶ آپريل ۲۰۲۱بی بی سی: دور اول مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با حضور کشورهای عضو توافق هسته ای برجام با هدف رفع تحریم های ایران و بازگشت این کشور به محدودیت های اتمی در وین پایان یافته و طرف ها توافق کرده اند ادامه گفت و گوها را در روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ (نهم آوریل) در همین شهر از سر بگیرند.

عباس عراقچی سرپرست مذاکره کنندگان ایرانی پس از پایان نشست امروز گفت که هیج مذاکره مستقیمی با آمریکا درباره موضوع برجام و سایر موضوعات همچون برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران انجام نشد.

آقای عراقچی گفت که ایران در نشست امروز خود مواضع اش را درباره لزوم رفع تحریم ها به اطلاع اعضای توافق هسته ای رساند. مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم گفته است که "مذاکرات وین می‌تواند یک موقعیت برد-برد برای همه باشد".

میخائیل اولیانف، نماینده دائم روسیه، در آژانس بین المللی انرژی اتمی که در این مذاکرات حضور دارد، نتیجه اولیه این نشست را مثبت ارزیابی کرده اما گفته است "ترمیم برجام به فوریت اتفاق نخواهد افتاد و امری زمانبر است".

انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا هم گفته نتایج نشست را سازنده توصیف کرده و گفته طرف ها، توافق و انگیزه برای پیوستن به اقدامات دیپلماتیک لازم را دارند.

مقام های ایرانی گفته‌اند پس از این جلسه، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام یکی درباره رفع تحریم های آمریکا و دیگری درباره بازگشت ایران به تعهدات اتمی تشکیل شد.

قرار است نتیجه این دو نشست به کمیسیون مشترک گزارش شود که در سطح معاونان وزارتخارجه ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه تشکیل می شود.

نمایندگان دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا امروز به گفتگوهای اتمی در وین ملحق شده اند اما به گفته منابع ایرانی آنها در محل مذاکرات حضور نخواهند داشت. آیت الله علی خامنه ای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا برای رفع تحریم ها را ممنوع کرده است.

نمایندگان دولت آمریکای در هتلی در وین مستقر شده اند که حدود ده دقیقه با محل مذاکرات فاصله دارد و به گفته طرف ها قرار نیست هیج ملاقاتی بین نمایندگان ایران و آمریکا برگزار شود. هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به عنوان میانجی با همه طرف ها از جمله ایران و آمریکا در تماس است.

رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران سرپرستی گروه مذاکراتی ایالات متحده را بر عهده دارد. آقای مالی گفته است که بازگشت آمریکا به برجام برای حفظ منافع این کشور حیاتی است.

او پیش‌بینی کرده که اگر هر یک از طرفین موضع حداکثری داشته باشد، مذاکرات به مشکل خواهد خورد اما افزوده که اصل این گفتگو "راه درستی" است.

تجمع اعتراضی در وین و اعتراض به مذاکره کننده ایرانی

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران، از شب گذشته در پایتخت اتریش به سر می‌برد و پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک با برخی از طرف های دخیل در توافق هسته ای مذاکره می کرد.

رسانه ها می گویند معترضان به سیاست های ایران در برابر هتل محل برگزاری کمیسیون مشترک تجمع کرده اند و سفارت ایران در اتریش هم به پلیس این کشور درباره حفظ امنیت مذاکره کنندگان ایرانی "هشدار" داده است.جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته که آماده است تا از تصمیم سلف خود، دونالد ترامپ عقب نشینی کند و به توافق برجام بازگردد. آمریکا سه سال پیش از برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را همراه با تحریم های تازه تر مجددا اعمال کرد.. ایران پس از یک سال عمل به توافق، قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.

این کشور اکنون غنی سازی ۲۰ درصدی را از سرگرفته، ذخایره اورانیوم غنی شده خود را به بیش از ده برابر حد مجاز رسانده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

ایران خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. آیت الله علی خامنه ای گفته است که همه تحریم های آمریکا باید یکجا رفع شود و سپس ایران با "راستی آزمایی" آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت. ایالات متحده پیشتر با این پیشنهاد مخالفت کرده بود.

در ایران برخی از سیاستمداران از جمله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و برخی از روزنامه های منتقد از شروع مذاکرات اخیر انتقاد کرده اند.

روزنامه محافظه کار وطن امروز در تیتر اول خود مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین را "شتابزدگی دولت روحانی" خوانده که "فشار را از روی دولت آمریکا بر می دارد".

سه هفته پیش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، وعده داد "برنامه عمل سازنده‌ای را از طریق مجاری مناسب ارائه خواهد کرد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد