logo

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

در محکومیت اقدام کودتایی اردوغان
برای انحلال «حزب دموکراتیک خلق ها»

دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۵ آپريل ۲۰۲۱

دولت اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر "حزب عدالت و توسعه" در یک اقدام هماهنگ با دیگر گروه ها و احزاب دست راستی ترکیه، تهاجم جدیدی را برای انحلال "حزب دموکراتیک خلق ها" آغاز کرده است.

دادستان عالی ترکیه "بکیرشاهین" ازدادگاه قانون اساسی ترکیه تقاضا کرده تا فعالیت سیاسی "حزب دموکراتیک خلق ها" ممنوع شود."حزب دموکراتیک خلق ها" سومین حزب بزرگ ترکیه بر اساس تعداد نماینده در پارلمان است. دادستان اتهام این حزب را داشتن ارتباط با "حزب کارگران کردستان"(پ.ک.ک) عنوان کرده است.

"حزب دموکراتیک خلق ها" در بیانیه ای از تمام نیروهای دموکراتیک خواسته است تا در اقدامی مشترک علیه این اقدام کودتایی بایستند. در سال های اخیر تعداد زیادی از نمایندگان این حزب توسط دولت اردوغان به زندان افتاده اند. اتهام ارتباط با "پ.ک.ک" برای این حزب امر تازه ای نیست بلکه بهانه ای همیشگی برای توجیه اقدامات ضد دموکراتیک رژیم اردوغان در حذف مخالفان سیاسی خود می باشد.

حرکت جدید اردوغان آن چنان رسواست که حتی صدای اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا که از متحدین سیاسی ترکیه و اعضای پیمان نظامی ناتو هستند، را نیز درآورده است .وزارت خارجه ی آمریکا در بیانیه ای خاطرنشان کرده که ممنوعیت فعالیت سیاسی "حزب دموکراتیک خلق ها" میلیون ها نفر از شهروندان ترکیه را از حق انتخاب شان محروم خواهد ساخت. همچنین "ناچز سانچز آمور" از اعضای اتحادیه اروپا، دولت اردوغان را مورد سوال قرار داده و پرسیده است که این رژیم پس از این اقدام انتظار چه عکس العملی از اتحادیه ی اروپا خواهد داشت ؟

"حزب دموکراتیک خلق ها" در سال ۲۰۱۲ بعنوان یک حزب چپ و سوسیالیست در منطقه ی جنوب شرقی کردستان ترکیه تاسیس شد و با سرعت به جذب نیرو پرداخت. این حزب در انتخابات ۲۰۱۵ با کسب 13.12 درصد آرا با هشتاد نماینده وارد مجلس شد. رشد جهش آسا و ورود "حزب دموکراتیک خلق ها" در پارلمان ترکیه، آرایش سیاسی نیروها در کشور را بهم ریخت و به مانع اصلی دربرابر برقراری دیکتاتوری فردی ارودغان و حمله به آزادی های سیاسی، دمکراسی و حقوق اقلیت ها مبدل شد. از آن پس "حزب عدالت و توسعه" همراه با متحدین راست افراطی خود تلاش برای سرکوب، تضعیف و از میان برداشتن "حزب دموکراتیک خلق ها" را آغاز کرده و نیرو های و جریانات فاشیستی در ترکیه هم یک دم از فعالیت علیه اعضای این حزب غافل نمانده اند. در سال ۲۰۱۶ "صلاح الدین دمیرتاش" و ۹ تن از اعضای پارلمانی "حزب دموکراتیک خلق ها" پس از آن که مصونیت پارلمانی شان لغو گشت دستگیر و به زندان افتادند.

دور جدید حمله از روزی آغاز شد که یکی از نمایندگان"حزب دموکراتیک خلق ها" در پارلمان ترکیه یک توییت متعلق به سال ۲۰۱۶ را که از دولت می خواست مذاکرات صلح با "پ.ک.ک" را از سر گیرد، مجددا منتشر کرد. درست چند ساعت بعد از این توییت یکی از وکلای عالی رتبه دولتی از دادگاه قانون اساسی ترکیه درخواست کرد که فعالیت "حزب دموکراتیک خلق ها" و ۶۸۷ تن از فعالان سیاسی این حزب ممنوع شود. اقدامات کودتایی جدید اردوغان تنها به ممنوع ساختن فعالیت سیاسی "حزب دموکراتیک خلق ها"محدود نشده است. همزمان اردوغان اعلام کرد که ترکیه از توافقنامه استانبول علیه خشونت خانوادگی بر زنان و کودکان نیز خارج می شود.

نیروهای چپ و مترقی ترکیه از همه خواسته اند تا به مقابله در برابر پیشروی فاشیسم درکشور برخیزند. آن ها با انتقاد از موضع ناپیگیر و متزلزل دولت های اتحادیه اروپا و امریکا و بورژوازی ترکیه که در برابر گسترش سرکوب درترکیه سیاست مماشات با حزب حاکم را پیشه کرده اند، بر ضرورت همکاری برای ایجاد صف واحد نیروهای چپ مترقی تاکید می کنند.

ما در ایران با داشتن تجربه ۴۲ ساله ی یک رژیم فاشیستی- مذهبی در راس قدرت که فعالیت احزاب چپ و دموکرات را ممنوع و هزاران فعال سیاسی را در زندان ها به قتل رسانده، اعلام خطر رفقای ترکیه ای خود را کاملا احساس می کنیم و بنا بر وظائف انترناسیونالیستی مان خود را در کنار آنها می دانیم . باشد تا با اتحاد و مبارزه همه نیروهای چپ و مترقی در ترکیه و حمایت های منطقه ای و بین المللی، این موج جدید تهاجم نیروهای راست شکست خورده و به اهداف شوم خود دست نیابد.

زنده باد همبستگی بین المللی
زنده باد آزادی، دمکراسی و سوسیالیسم
هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)
يكشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۴ آوريل ۲۰۲۱


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد