logo

دولت بایدن کرانه باختری رود اردن را منطقه "اشغالی" می‌داند

پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۱ آپريل ۲۰۲۱

دویچه وله: دولت آمریكا به صراحت اعلام كرد كه كرانه باختری را به عنوان منطقه "اشغال‌شده" توسط اسرائیل طبقه‌بندی می‌كند. در گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا اما از به‌کاربردن این واژه خودداری شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که دولت این کشور در "زمینه وضعیت فعلی کرانه باختری" از واژه "اشغال" استفاده می‌کند.

ند پرایس در جمع خبرنگاران تاکید کرد که این اقدام با موضع درازمدت دولت‌های پیشین آمریکا "از هر دو حزب هم‌خوانی دارد".

سال‌های زیادی در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا، در بخش اسرائیل و فلسطین این گزارش، از "اسرائیل و مناطق اشغالی" نام برده می‌شد اما در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واژه "اشغالی" در این گزارش حذف شد و به عبارت "اسرائیل ، کرانه باختری و نوار غزه" تغییر یافت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت پیشین ایالات متحده كه به طور رسمی از شهرک‌های اسرائیلی در كرانه غربی بازدید كرده بود، اعلام كرد كه اجماع بین‌المللی در مورد غیرقانونی بودن ساخت شهرک‌های اسرائیلی در سرزمین‌ فلسطین را نادرست می‌داند.

دولت ترامپ علاوه بر این، سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل کرد و انتقادهای زیادی را برانگیخت.

"درک بهتر از منطقه مورد نظر"

در نخستین گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه دولت بایدن نیز همان عبارت دوران ترامپ به‌کار رفته است، اما به گفته ند پرایس، این به مفهوم تعیین موضع نهایی واشنگتن در قبال بحران اسرائیلی- فلسطینی نیست.

لیزا پترسون، مسئول حقوق بشر وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت، در این گزارش به طور کلی از نام‌های جغرافیایی استفاده شده است و علاوه بر این، خوانندگان با خواندن "اسرائیل ، کرانه باختری و نوار غزه" درک بهتری از منطقه موردنظر خواهند داشت.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد