logo

مذاکره قدرت های جهانی و ایران درباره بازگشت آمریکا به برجام

استقبال آمریکا از نشست اتحادیه اروپا با ایران؛ «آماده اقدامات متقابل هستیم»

پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۱ آپريل ۲۰۲۱بی بی سی: اتحادیه اروپا از دیدار نمایندگان قدرت های جهانی و ایران برای گفت و گو درباره بازگشت ایالات متحده به توافق نامه هسته ای خبر داده است.

اتحادیه اروپا پنجشنبه اعلام کرد که نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا و ایران روز جمعه از طریق ویدیوکنفرانس گفت و گو خواهند کرد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، ''شرکت کنندگان در این نشست درباره بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و تضمین اجرای کامل و موثر این توافق نامه از سوی همه اعضا مذاکره خواهند کرد. ''

ریاست این جلسه را انریک مورا به نمایندگی از جوزپ بورل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده خواهد داشت.

ایالات متحده، از این دیدار به عنوان ''یک گام مثبت '' استقبال کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده که پنجشنبه در کنفرانس خبری روزانه این وزارت خانه صحبت می کرد، گفت:‌ ''ما در هفته های گذشته به طور مشخص گفته ایم که آماده از سرگیری اجرای تعهداتمان به برجام در صورت اقدام مشابه از سوی ایران هستیم. ''

به گفته آقای پرایس، ایالات متحده با دیگر اعضای گروه ۱+۵ درباره بهترین راه بر بازگشت به برجام و برداشتن قدم های همزمان از سوی واشنگتن و تهران گفت و گو کرده است.

بازگشت آمریکا به برجام همزمان با اجرای کامل تعهدات ایران به این توافق نامه در دستور کار دولت جو بایدن است ولی ایران بر لغو کامل همه تحریم ها از سوی آمریکا پیش از هر گونه اقدامی تاکید دارد و با دعوت اتحادیه اروپا برای مذاکرات غیررسمی با حضور آمریکا مخالفت کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه بار دیگر با رد رویکرد اقدام هم زمان دو کشور&تاکید کرد که ایالات متحده باید گام اول را بردارد.

آقای ظریف که در شبکه اجتماعی کلاب هاوس صحبت می کرد، جو بایدن را به دنباله روی از سیاست های دونالد ترامپ در قبال ایران و تحریم ها متهم کرد.

استقبال آمریکا از نشست اتحادیه اروپا با ایران؛ «آماده اقدامات متقابل هستیم»

رادیو فردا: ایالات متحده از اقدام اتحادیه اروپا در برگزاری نشستی با ایران استقبال کرد و تاکید داشت که واشینگتن این آمادگی را دارد تا در صورت انجام «اقدامات متقابل» به توافق هسته‌ای بازگردد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه ۱۲ فروردین به خبرنگاران گفت: «ما آشکارا از این گام به عنوان اقدامی مثبت استقبال می‌کنیم.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده که کشورهای باقی مانده در برجام، شامل بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران، روز جمعه در نشستی مجازی حضور می‌یابند که موضوع آن بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای است.

واشینگتن با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، از برجام خارج شد، اما جو بایدن، رهبر کنونی آمریکا، از این توافق حمایت کرده است. با این حال دولت آقای بایدن اصرار داشته نخست ایران باید تعهدات خود در قالب برجام را به طور کامل رعایت کند.

ند پرایس گفت: «ما آماده‌ بازگشت به توافق هسته‌ای و اجرای تعهداتمان در برجام هستیم، اگر ایران نیز به طور متقابل چنین کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده سپس افزود که واشینگتن در حال گفت‌وگو با متحدان خود «درباره بهترین راه برای نیل به این مقصود است، از جمله از طریق برداشتن گام‌های اولیه متقابل».

ایران پیش از این تاکید داشته که ایالات متحده نخست باید تحریم‌هایی را که در دوران ترامپ اعمال شد، لغو کند تا تهران نیز به طور کامل تعهدات خود در قالب برجام را اجرا کند. ایران در اعتراض به این تحریم‌ها به طور گام به گام از توافق هسته‌ای عدول کرده است.

طبق اعلام اتحادیه اروپا، ریاست جلسه روز جمعه بر عهده دیپلمات اسپانیایی، انریکه مُورا، قائم مقام جوزپ بورل، دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، خواهد بود.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره این نشست می‌گوید: «مشارکت‌کنندگان قرار است در مورد چشم‌انداز بازگشت ایالات متحده به برجام مذاکره کنند.»

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد