logo

کرونا در ایران؛ کاهش رعایت پروتکل‌ها، افزایش شهرهای قرمز

يکشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۸ مارس ۲۰۲۱دویچه وله: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران به کمترین حد در پنج ماه و شمار بستری‌شدگان جدید به بیشترین حد در سه ماه رسید. تعداد شهرهای در وضعیت قرمز کرونا در حدود یک هفته نزدیک به دو برابر شده است.

خریدها و سفرهای نوروزی در ایران زودتر از آنچه بیم آن می‌رفت تاثیر منفی خود در افزایش موارد ابتلا به کرونا و بستری شدن مبتلایان به بیماری کووید۱۹ نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید روند کاهشی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از اواخر بهمن ماه آغاز شد و در روزهای ابتدایی فروردین به کمترین میزان در پنج ماه گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سیما سادات لاری یک‌شنبه هشتم فروردین ماه گفت میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به اندکی کمتر از ۵۸ درصد و کمترین حد از سی‌ام مهر ماه به این سو کاهش یافته است. برخی مسئولان این میزان را تا ۵۶ درصد هم گفته‌اند.

او با اشاره به تشدید بازرسی‌های بهداشتی از روزهای پایانی اسفندماه افزود در هفته منتهی به چهارم فروردین نزدیک به ۱۳۰ هزار بازرسی از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی انجام شده و "در این بازه زمانی، ۱۶ هزار و ۵۵۰ مورد اخطار و معرفی به مراجع قضایی و۹۵۰ مورد پلمب این مراکز صورت گرفته است".

بیشترین تعداد بستری روزانه از آذر ماه

به گفته لاری کاهش رعایت اصول بهداشتی منجر به افزایش موارد ابتلا به کرونا شده و این روند هشداردهنده است. او می‌گوید در شبانه‌روز گذشته هشت هزار و ۷۵۱ مورد ابتلای جدید به کرونا شناسایی شده و هزار و ۴۹ نفر آنها بستری شده‌اند.

شمار بستری‌شدگان در روز اول فروردین ۶۵۷ نفر بود. فراتر رفتن این تعداد از مرز هزار نفر بار قبل در روزهای پایانی آذر ماه رخ داده بود.

افزایش موارد ابتلا به کرونا که ارتباط مستقیمی با بالا رفتن میزان ترددها و مسافرت‌ها و کم‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دارد در تغییر رنگ‌بندی کرونایی شهرها هم آشکار است.

ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه تازه‌ترین نقشه رنگ‌بندی مناطق مختلف ایران را منتشر کرد که مطابق آن تعداد شهرهای قرمز (خیلی پرخطر) و نارنجی (پرخطر) بسیار افزایش یافته است.دو برابر شدن شهرهای قرمز در سال جدید

سخنگوی وزارت بهداشت تعداد شهرهای قرمز تا روز یک‌شنبه را ۲۳ شهر اعلام کرد. این تعداد از ابتدای امسال تا کنون نزدیک به دو برابر شده است.

سیما سادات لاری می‌گوید تعداد شهرهای نارنجی هم در سال جدید از ۳۹ به ۴۴ شهر افزایش یافته است. به موازات این تحولات تعداد شهرهای آبی (کم خطر) در یک ماه اخیر به شذت کاهش یافته و به ۹۴ شهر رسیده است.

تمام شواهد و داده‌ها حاکی از آن است که به احتمال زیاد ایران در حال ورود به موج جدیدی از شیوع کرونا است. این مسئله مسئولان را به اتخاذ تدبیرهای جدی‌تر، به خصوص برای جلوگیری از سفرهای غیرضروری و تفریحی سوق داده است.

مهلت ۷۲ ساعته به مسافران شهرهای قرمز و نارنجی

معاون کل وزارت بهداشت می‌گوید بیش از ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ۶۷ شهر قرمز و نارنجی هستند و این وضعیت نگران‌کننده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ایرج حریرچی روز یک‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت: «مسافرت با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است و کسانی که قبلا به این شهرها مراجعه کرده‌اند نیز از زمان اعلام ۷۲ ساعت فرصت دارند این مناطق را ترک کنند.»

او تاکید کرده که کلانشهر تهران هم وارد وضعیت نارنجی شده و در این شرایط "همه مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، نمازهای جمعه و جماعت و مراسم آیینی باید تعطیل باشد" و پنجاه درصد کارکنان اداره‌ها باید دورکاری کنند.

حریرچی می‌گوید در صورت ادامه روند کاهشی رعایت پروتکل‌های بهداشتی، احتمال افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی وجود دارد و با توجه به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران "نگرانی‌ها جدی است".

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت تا هشتم فروردین بیش از یک میلیون و ۸۵۵ هزار مبتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و نزدیک به ۶۲ هزار و ۴۰۰ مبتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد