logo

محمود خوشنام پژوهشگر و کارشناس موسیقی ایرانی درگذشت

يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴ مارس ۲۰۲۱بی بی سی: محمود خوشنام پژوهشگر و کارشناس موسیقی ایرانی در ۸۵ سالگی در آلمان درگذشت.

محمود خوشنام، متولد ۱۳۱۴ در تهران، پژوهشگر و کارشناس موسیقی ایرانی است که صدها مقاله تحقیقی و چند کتاب در زمینه‌ موسیقی ایران به چاپ رسانده است. او به گفته خودش کار فرهنگی را از ۱۳۳۳ شروع کرد و پیش از انقلاب بنیان‌گذار و سردبیر ماهنامه رودکی، از نشریات تأثیرگذار در زمینه موسیقی و هنر و ادبیات، و سردبیر مجله موسیقی بود.

او بعد از انقلاب همچون بسیاری از اهالی هنر و بویژه موسیقی از ایران خارج و ساکن بن آلمان شد.

آقای خوشنام در تمام این سال‌ها در بررسی، نقد و پژوهش فرهنگ و موسیقی فعال بوده است. کتاب او "از نجوای سنت تا غوغای پاپ"، حاصل چندین دهه پژوهش در موسیقی ایران است.

آقای خوشنام در اسفند ۱۳۹۷ در مراسمی که برای معرفی این کتاب و بزرگداشت او در لندن برگزار شد گفت:

"متاسفانه یک مشکل عمده، عشق تقدس‌آمیز به موسیقی سنتی و بی‌اعتنایی به انواع موسیقی است و موسیقی پیشرو، موسیقی عامیانه و موسیقی فولکلور آن طور که باید پیش نرفته است."

"تمام وقت را به موسیقی سنتی دادن و از موسیقی‌های دیگر صرف نظر کردن شرط انصاف نیست. منظورم از موسیقی پیشرو، موسیقی است که با تکنیک غربی ساخته می‌شود، که متاسفانه امروز در جایگاه خودش نیست. سنتی‌ها علاقه دارند موسیقی عامیانه را مبتذل می‌نامند. ۸۰ درصد مردم با این موسیقی ارتباط زده‌اند و زمزمه می‌کنند. چرا مبتذل است؟ چرا بد است؟ نباید اعتبار و احترام موسیقی عامیانه از دست برود."نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد