logo

بلینکن از تحریم دو بازجوی سپاه خبر داد

چهار شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰ مارس ۲۰۲۱

بی بی سی: ایالات متحده دو بازجوی سپاه پاسداران را به اتهام ''نقض حقوق بشر و شکنجه زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان تظاهرات سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ '' تحریم کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا با اعلام این خبر، نام تحریم شدگان را علی همتیان و مسعود صفدری عنوان کرد.

تصاویر منتسب به این دو نفر قبلا در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود و تعدادی از بازداشت شدگان آنها را به عنوان بازجویان خود معرفی کرده بودند.

آقای بلینکن در بیانیه خود نوشت:‌ ''امروز در شورای حقوق بشر در ژنو نگرانی هایمان را درباره بدرفتاری حکومت ایران با شهروندانش و بازداشت ناعادلانه بسیاری از افراد در شرایط رقت بار مطرح کردیم. ''

جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحده در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران سه شنبه در ژنو برگزار شد و با انتقادهای دولت های آلمان و فرانسه از نقض حقوق بشر در این کشور همراه بود.

آقای بلینکن همچنین با اشاره به ممنوعیت ورود تحریم شدگان و خانواده هایشان به آمریکا گفت ''ما همه راه های مناسب برای بالا بردن هزینه ناقضان حقوق بشر در ایران را در نظر خواهیم گرفت. ''

به گفته آقای بلینکن، ایالات متحده با متحدان این کشور برای پاسخ گو کردن حکومت ایران در قبال رفتارش تلاش خواهد کرد.

انتقادهای بین المللی

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشری ایران، در تازه ترین گزارش خود از وضعیت جاری درمورد زنان ودختران ایرانی ابراز نگرانی کرده و گفته با این بخش از جامعه در ایران "مانند شهروندان درجه دو رفتار می شود. "

آقای رحمان گفته است که "ازدواج کودکان" در ایران "یکی از نگران کننده ترین مسائل" در ارتباط با حقوق زنان و دختران ایرانی است و از جمهوری اسلامی ایران خواسته در قوانین خود درباره سن ازدواج بازنگری کند.

جاوید رحمان همچنین از تکرار نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی، قومی و جنسیتی ایران ابراز تاسف کرد.

همزمان، دولت های آلمان و فرانسه هم از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کردند.

آلمان وضعیت حقوق بشر در ایران را وخیم خواند واز تعداد بالای اعدام‌ها، از جمله اعدام معترضان و اقلیت‌ها ابراز نگرانی کرد.

نماینده آلمان همچنین از این که هیچ تحقیقی در مورد استفاده بی ضابطه از قوای قهریه در جریان اعتراضات آبان ۹۸ انجام نشده ابراز تاسف کرد و خواهان رفع تبعیض بر اساس جنسیت و گرایش جنسی شد.

فرانسه هم خواهان بررسی قوانین خانواده و کیفری برای پایان دادن به تبعیض و خشونت علیه زنان و دختران در ایران شد. از مقامات ایران خواسته شد تا به بازداشت‌های خودسرانه و نقض اصول دادرسی عادلانه پایان دهند.

نماینده فرانسه گفت که ایران باید مدافعان محیط زیست و مدافعان حقوق بشر زندانی را آزاد کند و به اعدام‌های بی ضابطه و اعدام کودکان خاتمه دهد.

درخواست ۱۴۰ نماینده از دولت بایدن

از طرف دیگر در این روز یکصد و چهل عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به وزیر امور خارجه این کشور خواهان رویکرد جامع ایالات متحده در قبال ایران شدند.

امضاکنندگان این نامه که ۷۰ نماینده دموکرات و ۷۰ نماینده جمهوری خواه هستند، بدون رد توافقنامه هسته ای سال ۲۰۱۵، تاکید کرده اند که هر توافق تازه با ایران باید شامل فعالیت های هسته ای و برنامه موشکی این کشور نیز باشد.

آنها در این نامه نوشتند: ''آمریکا و متحدانش باید از طریق مجموعه ای از مکانیسم های دیپلماتیک و تحریم ها با ایران تعامل کنند تا به طور کامل به تعهدات بین المللی خود عمل کند.''

به نوشته آنها از ابتدای مذاکرات باید سه موضوع اصلی ''برنامه هسته ای ایران، برنامه موشکی بالستیک و حمایت مالی از تروریسم'' در دستور کار قرار بگیرد.

پیش از این ۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره در نامه ای خطاب به جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده از بازگشت به برجام حمایت کرده بودند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد