logo

فریدم هاوس: ایران ارعاب کنشگران برون‌مرز را تشدید کرده است

جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵ فوريه ۲۰۲۱

دویچه وله: سازمان غیر دولتی فریدم هاوس طی گزارشی، ۶۰۸ مورد آزار و تهدید دولت‌ها علیه کنشگران برون‌مرزی را مستند کرده و می‌گوید جمهوری اسلامی سرکوب مخالفان خارج از کشور را با شیوه‌های مختلف از جمله ربایش آنها از سر گرفته است.

فریدم هاوس (خانه آزادی) که مقر آن در واشنگتن است، موارد ارعاب، سرکوب و تهدید دولت‌ها علیه مخالفان و منتقدان برون مرزی را در گزارشی ارائه کرده است. موارد مطروحه، شامل ۳۱ کشور می‌شوند و از ۲۰۱۴ به بعد مستند شده‌اند. یکی از نقاط عطف این گزارش، قتل جمال خاشقچی،‌ روزنامه‌نگار و منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است که با مشارکت ۱۵ مامور اطلاعاتی سعودی انجام گرفت.

فریدم هاوس می‌گوید بسیاری از کشورها از ابزارها و شیوه‌های مختلفی برای منکوب کردن مخالفان و دگراندیشان برون مرزی و اعمال فشار به آنها استفاده می‌کنند؛ از تهدید در فضای مجازی یا آزارهای روحی گرفته تا خبرچینی و تعقیب و کنترل آنها توسط عوامل‌شان. ضبط گذرنامه یا عدم صدور آن و تحت فشار گذاشتن اعضای خانواده‌ منتقدان از دیگر نمونه‌های این آزارها قید شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

چین در صدر فهرست این سازمان قرار دارد و فریدم هاوس به ویژه مصادیق سرکوب اقلیت اویغور و فعالان تبتی را برملا کرده است. فریدم هاوس می‌گوید یکی از روش‌های چین، دزدیدن فعالان برون‌مرزی است؛ مثل گون مین‌های، کتابفروشی که تابعیت سوئدی داشت و در سال ۲۰۱۵ در تایلند ربوده و به چین برده شد.

بعد از چین، ترکیه صدرنشین است. فریدم هاوس می‌گوید پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ علیه رجب طیب اردوغان، رئيس‌‌جمهور ترکیه مخالفان دولت در خارج از این کشور به انواع شیوه‌ها مورد آزار و تعقیب قرار گرفته‌اند.

ازبکستان، رواندا، روسیه، ایران، عربستان و تایلند در مستندات "خانه آزادی" جای خاصی یافته‌اند. این کشورها برای ارعاب و پیگیرد دگراندیشان خارج از کشور، به پلیس بین‌الملل (اینترپل) متوسل شده‌اند.

در مواردی این دولت‌ها کوشیده‌اند افرادی را که پناهنده شده‌ یا در ‌آستانه پذیرش پناهندگی قرار دارند، با دستاویزهای مختلف و با کمک اینترپل بازداشت کرده و به کشورشان بازگردانند.

فریدم هاوس می‌گوید جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، در استفاده از چنین تاکتیک‌هایی دوباره فعال شده است. مواردی چون ربایش روح‌الله زم "مدیر آمد نیوز" و جمشید شارمهد" مدیر گروه تندر" و نیز ترور مسعود مولوی، مدیر کانال تلگرامی "جعبه سیاه" در گزارش این سازمان مطرح شده‌اند.

فریدم هاوس هم‌چنین گفته که از سال ۲۰۱۴ تا کنون، پنج ترور و سوءقصد در سه کشور، با تحرکات ایران مرتبط بوده‌اند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد