logo

۲۷ کشور اتحادیه اروپا:

ایران با توقف غنی‌سازی اورانیوم به دیپلماسی فرصت دهد

سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۲ ژانويه ۲۰۲۱بی بی سی: اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست تا در تصمیم خود برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا تجدیدنظر کند و به دیپلماسی فرصت بدهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را نجات دهد.

۲۷ دولت اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که اواخر روز دوشنبه منتشر شد اقدام ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد در تاسیسات زیرزمینی فردو را قدمی بسیار جدی در توسعه برنامه هسته‌ای دانستند و از این موضوع "عمیقا" ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده "در این مقطع حساس، اقدام ایران به تضعیف تلاش‌ها برای ایجاد یک روند دیپلماتیک منتهی خواهد شد. ما از ایران می‌خواهیم که از تنش‌های بیشتر خودداری کند و بلادرنگ در روند پیش گرفته تجدیدنظر کند".

این بیانیه یک روز پس از آن صادر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران بسیار سریع در حال حرکت به سوی غنی‌سازی ۲۰ درصد است و برای نجات برجام فقط چند هفته وقت باقی مانده است و نه چند ماه.

مقامات ایران پانزدهم دی (چهارم ژانویه) اعلام کردند فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد با فرآیند تزریق گاز در تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم آغاز شده است.

غنی سازی ۲۰ درصدی از پاییز سال ۱۳۹۲ همزمان با توافق موقت اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی با هدف توقف تحریم های بین المللی متوقف شده بود. تولید مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توافق برجام را ترک و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره اعمال کرد، تهران با ارجاع به مفادی در برجام، تعهدات خود در این توافق را گام به گام کاهش داد.

کاهش تعهدات ایران در ماه‌های گذشته اگرچه خبرساز بود اما گام اخیر ایران در تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد می‌تواند ضربه‌ای جدی به یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های برجام باشد.

اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصدی در مصارف صلح‌آمیز و سلاح‌های اتمی می‌تواند کاربرد داشته باشد؛ و به همین دلیل انجام آن در ایران مورد نگرانی قدرت های جهانی بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در توییتی اعلام کرد اقدام ایران در غنی‌سازی ۲۰ درصدی مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی و قابل بازگشت است به شرطی که طرف‌های توافق هسته‌ای هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا و چهره‌های پیشنهادی او برای دولت آتی این کشور از بازگشت به برجام صحبت کرده اند‌ اما دلیل آن را مذاکره با ایران برای محدود کردن برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای آن خوانده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اخیرا در یک سخنرانی تلویزیونی گفت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را در صورت رفع تحریم‌ها می‌پذیرد و افزود که "ما هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد، مطالبه منطقی ما رفع تحریم‌ها است. اگر تحریم‌ها برداشته شد برگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت."

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد