logo

واکنش‌ها به حمله به کنگره؛
افزایش فشارها برای برکناری ترامپ و تهدید کنگره به استیضاح

پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۷ ژانويه ۲۰۲۱بی بی سی: واکنش‌ها به یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا همچنان ادامه دارد. نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران دموکرات‌ها در کنگره ماندن آقای ترامپ در کاخ‌سفید را خطرناک و خواستار برکناری او با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آین کشور شده‌اند. خانم پلوسی و آقای شومر تهدید کرده‌اند که اگر معاون رئیس جمهوری و کابینه با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی برای خلع ید از دونالد ترامپ اقدام نکنند، کنگره از قدرت خود برای استیضاح او استفاده خواهد کرد.

همزمان فیسبوک و توییتر اعلام کرده‌اند، حساب‌های کاربری آقای ترامپ را دست کم تا دو هفته دیگر - یعنی پایان دوره حضور او در کاخ‌سفید - تعلیق خواهند کرد.

در همین حال، انتقادها از نقش آقای ترامپ در آنچه "شوراندن هواداران و تشویق به خشونت" خوانده شده بالا گرفته است و بسیاری از مقام‌های سیاسی و نظامی آمریکا سخنان صبح چهارشنبه آقای ترامپ در میان جمع هوادارنش در واشنگتن دی‌سی را زمینه‌ساز یورش عصر دیروز به ساختمان کنگره می‌دانند.

حمله‌ای که منجر به جان باختن ۴ نفر، توقف موقتی جلسه نمایندگان کنگره برای ثبت رسمی نتایج انتخابات، و خسارات به ساختمان تاریخی کنگره آمریکا شد.

چاک شومر و نانسی پلوسی: ترامپ نباید یک لحظه هم بر مسند قدرت باقی بماند

صبح پنجشنبه، هفتم ژانویه، چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا که در صورت تایید نتایج انتخابات جورجیا به زودی رئیس این مجلس خواهد شد، در سخنانی شدیدالحن خواستار برکناری فوری دونالد ترامپ شد.

سناتور شومر به اعضای کابینه و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری توصیه کرد که با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، برای "سلب صلاحیت" از دونالد ترامپ اقدام کنند و هشدار داد که اگر چنین اقدامی صورت نگیرد "کنگره راسا وارد عمل خواهد شد".

خانم پلوسی روز پنجشنبه، هفتم ژانویه، در کنفرانس مطبوعاتی خود دونالد ترامپ را به "شورش مسلحانه" علیه کنگره که به گفته او "معبد و خانه دموکراسی" است متهم کرد و گفت اگر چه تنها ۱۳ روز به پایان کار او در کاخ سفید باقی مانده اما اگر مایک پنس، در مقام معاون رئیس جمهور و هیات دولت برای برکناری آقای ترامپ اقدام نکنند، به گفته او در ۱۳ روز باقی مانده هر روز "یک شو وحشت" منتظر آمریکاست.

خانم پلوسی که در رتبه بندی هرم قدرت پس از مایک پنس، سومین مقام قدرتمند کشور است تهدید کرد که اعضای مجلس نمایندگان قویا به طرح استیضاح دونالد ترامپ اصرار دارد و این که تلفن او از شدت تماس‌هایی که "استیضاح، استیضاح و استیضاح را درخواست می‌کنند در حال انفجار" است.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رئیس جمهوری و اعضای کابینه اجازه می‌دهد که در صورت تشخیص "عدم توانایی جسمی یا روانی" رئیس جمهوری برای ادامه حضور بر مسند قدرت، زمام امور را به معاون او واگذار کنند. البته این متمم جزییات دیگری هم دارد که اجرایی شدن آن را پیچیده و تا حدود زیادی دشوار می‌کند.

همزمان کنگره آمریکا هم بنابر اختیارات قانون اساسی اجازه دارد که در صورت نیاز با استناد به حق استیضاح، در صورت کسب رای دست کم دو سوم اعضای مجلس سنا، رئیس جمهوری را خلع ید کند.

آن طور که گزارش شده، ایلهان عمر، نماینده ایالت مینه‌سوتا از همان ساعات نخست یورش حامیان آقای ترامپ به ساختمان کنگره، مشغول تهیه و تدوین لایحه استیضاح آقای ترامپ شده است اما هنوز از جزئیات این لایحه گزارش جدیدی منتشر نشده است.

همزمان لری هوگان، فرماندار ایالت مریلند که خود یک جمهوری خواه است هم در بیانیه ای خواستار استعفاء دونالد ترامپ و یا برکناری او شده است.

خانم چائو که همسر میچ مک کانل، رئیس مجلس سنا هم هست در متن استعفای خود که خطاب به همکارانش در وزارت حمل و نقل آمریکا نوشته شده، تلویحا حمله به کنگره را نتیجه تحریک دونالد ترامپ در سخنرانی صبح چهارشنبه او ارزیابی کرده و آن را "کاملا قابل پیشگیری" دانسته است.

او ارشدترین مقامی است که تاکنون در واکنش به وقایع دیروز استعفاء داده است.

میک مولوینی، رئیس پیشین کارکنان کاخ‌سفید که اکنون سفیر آمریکا در ایرلند بود، همچنین جانشین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و همین طور سخنگوی دفتر ملانیا ترامپ از مقام خود کناره گرفته‌اند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا از ترامپ خواست خشونت و یورش به کنگره را محکوم کند

چاد وولف، وزیر موقت امنیت داخلی آمریکا از دونالد ترامپ تمنا کرده که وقایع روز چهارشنبه و یورش حامیان آقای ترامپ به کنگره را محکوم کند. آقای ترامپ در آخرین بیانیه خود از «انتقال مسالمت آمیز» قدرت سخن گفته اما بسیاری او را به علت لحن همراهانه و همدلانه خود در بیانیه ویدیویی دیروزش به باد انتقاد گرفته اند.

آقای ترامپ حدود ۲ ساعت بعد یورش حامیانش به ساختمان کنگره و ورود به این ساختمان، در ویدیویی کوتاه از حامیانش خواست که به خانه بازگردند اما همزمان بر ادعاهای بی اساس خود مبنی بر پیروزی در انتخابات تاکید کرد و در پایان هم به مهاجمان به ساختمان کنگره گفت که «آنها را دوست دارد و با آنها همدلی می کند».

استعفای مدیر اداری و انتظامی کنگره

همزمان با تحولات سیاسی در واشنگتن، در داخل کنگره آمریکا هم توبیخ، اخراج و استعفای مقام‌های مسئول تامین نظم و امنیت این مجموعه روز پنجشنبه خبرساز شد.

پس از آن که بسیاری از ناظران طی ساعات گذشته با استناد به تصاویر نحوه ورود مهاجمان به داخل محوه کنگره، اتهام "اهمال و هم‌دستی" پلیس با مهاجمان حامی دونالد ترامپ را طرح کردند، پال ایروینگ، مدیر برقراری نظم و تامین امنیت جلسات کنگره از مقام خود استعفاء داد.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا در واکنش به وقایع روز گذشته گفته بود که به محض بر عهده گرفتن ریاست مجلس سنا، آقای ایروینگ را اخراج خواهد کرد.

با توجه به پیروزی دو نامزد دموکرات در انتخابات سنا ایالت جورجیا که عصر دیروز نتایج آن اعلام شد، دموکرات‌ها به زودی واجد اکثریت در مجلس سنا خواهند شد.

در همین حال، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان هم خبر داده که حکم اخراج رئیس پلیس کنگره را صادر کرده است.

رسانه‌های آمریکا در ۲۴ ساعت اخیر بارها پلیس کنگره را به اهمال و آماده نبودن برای محافظت از کنگره در برابر مهاجمان متهم کرده‌اند چرا که معتقدند با توجه به معلوم بودن تجمع هواداران آقای ترامپ و برنامه آنها برای جلوگیری از تایید نتایچ انتخابات در کنگره، پلیس این محوطه می‌بایست بسیار آماده‌تر از آن بود که روز گذشته در نخستین هچوم مهاجمان به آنها اجازه ورود به ساختمان کنگره را بدهد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد