logo

ایران آغاز مجدد غنی‌سازی ۲۰ درصدی در تاسیسات اتمی فردو را تایید کرد

اتحادیه اروپا: غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران برجام را به خطر می‌اندازد

دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۴ ژانويه ۲۰۲۱بی بی سی: ایران تایید کرده که فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصدی را در تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم آغاز کرده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در یک کنفرانس خبری در تهران گفته است که روند غنی سازی ۲۰ درصدی ساعاتی پیش با فرآیند تزریق گاز در سایت فردو شروع شده و به گفته او "تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده یواف۶ به دست خواهد آمد".

قرار است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زودی در این زمینه به شورای حکام گزارش دهد. پیش از این شرکای اروپایی ایران در توافق هسته‌ای از این کشور خواسته بودند از غنی سازی با خلوص بالاتر در فردو خودداری کند.

غنی سازی ۲۰ درصدی از پاییز سال ۱۳۹۲ همزمان با توافق موقت اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی با هدف توقف تحریم های بین المللی متوقف شده بود. تولید مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

آقای ربیعی گفته است که غنی‌سازی ۲۰ درصدی با "دستور" رئیس جمهوری و در راستای "قانون مصوب مجلس" صورت گرفته و "با اینکه دولت آنرا به نفع کشور نمی‌داند، به آن پایبند خواهد بود."

در این قانون، مجلس از دولت خواسته که در پاسخ به لغو نشدن تحریمهای آمریکا، غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد و ظرف دو ماه، همکاری برای بازرسی نامحدود آژانس از تأسیساتش را متوقف کند.

بر اساس توافق اتمی برجام ایران باید از غنی سازی با خلوص ۲۰ درصدی فعلا خودداری می کرد اما قانونی جنجالی در ایران که دولت این کشور اعلام کرده بود با تصویب آن مخالف است، دولت را بار دیگر مکلف به غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد کرده است.

دولت ایران آئین نامه اجرای این قانون را هفته پیش ابلاغ کرده و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم گفته بود این سازمان برای انجام غنی‌سازی ۲۰ درصدی آمادگی دارد.

اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصدی در مصارف صلح‌آمیز و سلاح‌های اتمی می‌تواند کاربرد داشته باشد؛ و همین دلیل انجام آن در ایران مورد نگرانی قدرت های جهانی بود.

ایران می گوید هدف از برنامه اتمی‌اش استفاده از آن در مصارف صلح‌آمیز است و هیج تمایلی در بکارگیری آن در امور نظامی ندارد.

اتحادیه اروپا: غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران برجام را به خطر می‌اندازد

رادیو فردا : اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه هشدار داد اقدام ایران برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی «عدول قابل ملاحظه» از تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» است.

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا، اظهار داشت بروکسل قبل از اینکه تصمیمی اتخاذ کند منتظر دریافت گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه می‌ماند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز دوشنبه اعلام کرد که ایران در مجتمع غنی‌سازی شهید علی‌محمدی در فردو کار تولید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را آغاز کرده است.

او این اقدام را پیرو مصوبه اخیر مجلس ایران دانست و گفت با وجود این‌که دولت این مصوبه را به مصلحت نمی‌دانست ولی «قانون مصوب مجلس را لازم الاجرا می‌داند و به آن پایبند خواهد بود».

این میزان غنی‌سازی فراتر از رقمی است که در برجام تعیین شده است یعنی غنی‌سازی ۳.۶۷ درصدی.

سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: «اگر این تصمیم اجرایی شود... عدول قابل ملاحظه از تعهدات ایران در برنامه جامع اقدام مشترک» است.

آقای استانو تاکید کرد که این موضوع «مانع جدی در مسیر عدم اشاعه هسته‌ای» است.

یک سخنگوی آژانس به خبرگزاری فرانسه گفته که این نهاد فعالیت در سایت فردو را زیرنظر دارد و رافائل گروسی، مدیرکل، قرار است روز دوشنبه گزارشی در این زمینه تسلیم شورای حکام آژانس کند.

سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به این گزارش گفت که بعد از دریافت آن، درباره نوع واکنش به اقدام ایران تصمیم‌گیری می‌کنیم.

او اظهار داشت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نهادی مستقل است که وظیفه نظارت و راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران را برعهده دارد. و ما بر اساس ارزیابی آن تصمیم می‌گیریم و اقدام می‌کنیم».

بر اساس برجام که تیرماه سال ۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی به امضاء رسید، تهران پذیرفت که بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را متوقف کند و اورانیوم را در سطحی که قابل بهره‌برداری برای تولید سلاح هسته‌ای نباشد غنی‌سازی کند.

ایالات متحده که از امضاءکنندگان اولیه این توافق بود، اردیبهشت ۹۷ در دولت دونالد ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرد.

تهران یک‌سال بعد، در واکنش به اقدام آمریکا، به صورت تدریجی از تعهدات خود در برجام عدول کرد و مجلس شورای اسلامی ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، راه را برای فشار بیشتر بر غرب و کاهش تعهدات باقیمانده ایران باز کرد.

بر اساس این طرح، دولت ایران موظف به ذخیره کردن سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد است.

نصب و راه‌اندازی یک‌هزار دستگاه سانتریفوژ آی‌آر۶ در طول یک‌سال آینده،‌ تولید ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده، و راه‌اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان تا اردبیهشت سال آینده از دیگر مصوبات مجلس است.

به رغم خروج آمریکا از برجام، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا همراه با روسیه و چین اعلام کرده‌اند که به برجام وفادار خواهند ماند مادامی که ایران به تعهداتش عمل کند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد