logo

برگزاری جشن‌های آغاز سال نو میلادی در کشورهای مختلف جهان

سایه ویروس کرونا بر جشن های آغاز سال ۲۰۲۱

پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰یورونیوز : پس از شاید «عجیب‌ترین» سال زندگی بسیاری از شهروندان در جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم در کشورهای گوناگون آماده می‌شوند تا سال نوی میلادی را جشن بگیرند. با این امید که سال ۲۰۲۱ جلوه‌ای از بازگشت به شرایط عادی را داشته باشد.

در شرایطی که در شمار زیادی از شهرهای دنیا به دلیل بیماری کووید-۱۹ مقررات منع تجمع وضع شده است و خبری از دورهمی‌های شب سال نو به سبک هر سال نیست، با این حال بساط آتش‌بازی و نورافشانی در بسیاری نقاط برپا خواهد بود.

کشورهای جهان به دلیل عدم تطابق زمانی با اختلاف ساعت ورود به سال ۲۰۲۱ را جشن می‌گیرند. در یورونیوز همگام با همین توالی به جشن‌ها و آتش‌بازی‌ها در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت:

نیوزیلند

نیوزیلند از اولین کشورهایی بود که سال ۲۰۲۱ را با نمایشی از انفجار ۵۰۰ کیلوگرم وسائل آتش‌بازی جشن گرفت.

سال نو در نیوزیلند، بر خلاف اکثر کشورهای جهان، بسیار شباهت به سال‌های گذشته داشت چرا که در حال حاضر هیچگونه موردی از بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور وجود ندارد.

به تازگی دولت جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر، سیاست سخت‌گیرانه‌ای را برای مسافران تازه‌وارد وضع کرده است تا از ورود ویروس به نیوزیلند جلوگیری شود.

استرالیا

سیدنی در صف بعدی جشن‌های سال نو بود و نمایش آتش‌بازی بر فراز بندر این شهر، که شهرتی جهانی دارد، تماشگران را ناامید نکرد.

ترقه‌هایی که از بادبان‌های معروف خانه اپرای سیدنی شلیک شدند و جرقه‌های رنگین‌کمانی آسمان بالای آب را روشن کردند.

با این حال آتش‌بازی امسال بدون ازدحام جمعیت بود و جمعیت بیش از یک میلیون نفری سیدنی به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ مجبور شدند از تلویزیون‌ها مراسم را تماشا کنند.

تایوان

بعد از کشورهای قاره اقیانوسیه، تایوان یکی از نخستین کشورهای قاره آسیا بود که فرا رسیدن سال ۲۰۲۱ را جشن گرفت.

آتش‌بازی بزرگی در تایپه با ‌پس‌زمینه «عشق» برگزار شد و با شلیک ۱۶ هزار ترقه و فشفشه، یک آتش‌بازی مفصل ۵ دقیقه‌ای آسمان این شهر را غرق نور کرد.

نورها به شکل قلب‌های قرمز و آبی در آسمان تایپه قابل مشاهده بودند، در حالی که در ضمن آتش‌بازی نیز پیام‌هایی در حمایت از تلاش‌های پرسنل پزشکی به نمایش در آمد تا به کوشش‌های آنان در جریان مقابله با گسترش همه‌گیری کرونا ارج گذاشته شود.

تایلند
پس از آن که ساعت در بانگوک به نیمه شب رسید بیش از ۲۵ هزار وسیله آتش‌بازی، که روی قایق‌هایی در رودخانه چائوفرایا مستقر شده بودند، جشنی از نور را در آسمان پایتخت به راه انداختند.

این نمایش که با اجرای موسیقی زنده ارکستر فیلارمونیک تایلند هماهنگ شده بود، با نمایش پیام‌های امید و شادباش بر روی یک صفحه دیجیتال غول‌‌پیکر جلوه‌ای ویژه به جشن داد.

مراسم امسال بانگوک در حالی برگزار شد که همانند سیدنی، تمامی گردهمایی‌های شب سال نو به جز نمایش آتش‌بازی برای عموم ممنوع اعلام شده بود.

امارات متحده عربی
شهروندان اماراتی با ماسکی بر صورت در کنار ساحل جمیرا و در مرکز شهر دوبی جمع شدند تا آتش‌بازی مفصل سال نو را از برج خلیفه تماشا کنند.

در همان زمان که ساعت در خاورمیانه به نیمه‌شب نزدیک می‌شد، برج خلیفه پرچم کشورهایی را به نمایش درمی‌آورد که زودتر از امارات ورود به سال ۲۰۲۱ را جشن گرفتند.

همزمان با فرارسیدن سال نو میلادی در امارات، در سراسر این کشور ۳۳ جشن آتش‌بازی رسمی برگزار شده است.

روسیه
شهروندان در روسیه نیز، هرچند نه همزمان به دلیل پهناور بودن کشور و داشتن ۱۱ ساعت مختلف زمانی، ورود به سال ۲۰۲۱ را جشن گرفتند.

در پایتخت جشن آتش‌بازی در هوای مه‌آلود میدان سرخ مسکو در حالی برگزار شد که به دلیل محدودیت‌های وضع شده به خاطر کرونا به جز نیروهای فنی و امنیتی کسی از مردم حضور نداشت.

جشن‌ها در کشورهای قاره آسیا و اقیانوسیه و شرق اروپا در حالی برگزار شده است که کشورهای اروپای غربی نیز از ساعت ۲.۳۰ بامداد به بعد به وقت ایران ورود به سال نو میلادی را جشن خواهند گرفت و بعد از بریتانیا نوبت به قاره آمریکا می رسد.

سایه ویروس کرونا بر جشن های آغاز سال ۲۰۲۱

بی بی سی: جشن های آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی در سراسر جهان به خاطر نگرانی از همه گیری ویروس کرونا با رونق کمتری نسبت به سال های قبل برگزار می شود.

در بسیاری از شهرهای بزرگ جشن های همگانی آغاز سال نو برگزار نمی شود و مقام های بهداشتی در بسیاری از این شهرها از مردم خواسته اند تا در خانه هایشان بمانند.

در آمریکا، پلیس نیویورک از مردم خواسته است تا برای مراسم آغاز سال نو به میدان تایم نروند.
مراسم شمارش معکوس آغاز سال جدید همه ساله در میدان تایم با حضور ده ها هزار نفر برگزار می شود ولی شهرداری نیویورک امسال تعداد محدودی از اعضای خانواده های کادر درمانی و دیگر کارکنان بخش های خدماتی را برای شرکت در این مراسم دعوت کرده است.

در لاس وگاس و سن فرانسیسکو هم مراسم آتش بازی برگزار نخواهد شد.

در کشورهای اروپایی که نگرانی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا بیشتر از کشورهای دیگر دیده می شود، محدودیت های شدیدی در شب سال نو به اجرا گذاشته شده است.

دولت فرانسه از یکصدهزار مامور پلیس برای مقابله با مهمانی های شب سال نو و اجرای قوانین منع عبور و مرور شبانه کمک گرفته است.

نیمی از خطوط مترو هم در پاریس تعطیل شده اند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از مردم خواسته است مقررات بهداشتی را در شب سال نو رعایت کنند.
آقای جانسون گفت: "این یعنی با دوستان و بستگان در داخل خانه ها جمع نشوید مگر این که همگی اعضای یک خانواده باشید و از حضور در تجمعات بزرگ خودداری کنید."

پلیس لندن هم از اهالی این شهر خواسته است تا سال جدید را در خانه هایشان جشن بگیرند.

در آلمان که محدودیت های قرنطینه در حال اجراست، دولت فروش ترقه و وسایل آتش بازی را ممنوع کرده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سخنرانی سال جدید از گسترش تئوری های توطئه انتقاد کرد و انتشار آنها را نسبت به بستگان قربانیان کووید-۱۹ بی رحمانه توصیف کرد.

در ایتالیا مقررات منع عبور و مرور از ده شب به اجرا گذاشته شده است و رستوران ها، میخانه ها و فروشگاه ها تعطیل شده اند.

در ترکیه نیز مقررات قرنطینه از شب سال نو به مدت ۴ روز به اجرا گذاشته می شود.

در استرالیا که یکی از نخستین کشورهایی بود که آغاز سال ۲۰۲۱ را جشن گرفت، از حضور جمعیت در بندرگاه سیدنی برای تماشای مراسم آتش بازی جلوگیری شد و بسیاری از افراد این مراسم را در تلویزیون تماشا کردند.
تاکنون بیشتر از ۸۱ میلیون نفر در سراسر جهان به کووید-۱۹ مبتلا شده اند یک میلیون و ۸۰۰ نفر از این بیماران جانشان را از دست داده اند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد