logo

افزایش آمار کوهنوردان جانباخته در ارتفاعات تهران؛
جستجو ادامه دارد

يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۷ دسامبر ۲۰۲۰بی بی سی: مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران می‌گوید شمار کوهنوردان جانباخته در کولاک و بهمن در ارتفاعات تهران به ۱۱ نفر رسیده است. او می‌گوید" 'احتمال دارد در منطقه کلکچال، هنوز مصدومانی داشته باشیم" .

عملیات نیروهای امداد برای نجات مفقودین ادامه دارد.

دو روز پیش، جمعه پنجم دیماه، به دنبال بهمن و کولاک در ارتفاعات تهران به ویژه کلکچال، دارآباد و آهار، گزارش‌هایی از کشته و مفقود شدن شماری از کوهنوردان منتشر شد.

دیروز اعلام شد که نیروهای امدادی ۱۴ نفر دیگر را از ارتفاعات شمال تهران نجات دادند اما سپس به دلایل شرایط جوی نامناسب و احتمال خطر برای امدادگران عملیات نجات و همچنین انتقال اجساد چند تن از کوهنوردان متوقف شد.

بنابر اعلام جمعیت هلال عملیات جست‌وجو و نجات از امروز صبح مجددا آغاز شده است.

اسماعیل اسماعیل‌زاده رئیس هیئت کوهنوردی استان تهران گفت اجساد هشت کوهنورد از ارتفاعات کلکچال و یک نفر در منطقه آهار پیدا شده است.

یکی از کوهنوردان نیز پس از انتقال به بیمارستان جان باخته است.

آمار مشخص نیست

شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از شهروندان درخواست کرد که "اگر عزیزان‌شان در ارتفاعات تهران بوده و هنوز بازنگشته اند مراتب را به شماره ۱۱۲ جمعیت هلال احمر اطلاع دهند".

شاهین فتحی می‌گوید "احتمال دارد در منطقه کلکچال، هنوز مصدومانی داشته باشیم، اما آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد".

بنابر اعلام خانواده‌ها تا دیروز هفت نفر مفقود دیگر باقی مانده بودند. با بهبود وضعیت جوی، عملیات نجات مجددا امروز از سر گرفته شد.

در روز نخست گزارش‌هایی از گرفتار شدن بیش از ۱۰۰ کوهنورد در ارتفاعات تهران منتشر شد.

چه اتفاقی برای کوهنوردان افتاد؟

غالبا شمار زیادی از کوهنوردان در روزهای تعطیل به ویژه جمعه برای صعود به ارتفاعات تهران می‌روند. جمعه دو روز پیش نیز شهر تهران هوای مناسبی داشت اما در ارتفاعات کولاک و برف گزارش شده بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران می‌گوید "هواشناسی از روز پنجشنبه هشدار‌های لازم را در خصوص احتمال برودت هوا و برف و کولاک و بهمن در ارتفاعات تهران داده بود. فدراسیون کوهنوردی هم به مردم تهران هشداری مبنی بر اینکه ارتفاعات تهران احتمالا با بهمن همراه باشد، داده و توصیه کرده بود که به ارتفاعات تهران صعود نکنید، اما متاسفانه روز گذشته حوادث تلخی را در کوهستان شاهد بودیم".

کانال تلگرامی هواشناسی کوهستان وابسته به فدراسیون کوهنوردی که درباره وضعیت هوا به کوهنوردان اطلاع‌رسانی می‌کند، به آنها هشدار داده بود که با توجه به احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات البرز بهتر است که به کوه نروند.

شرایط جوی در ارتفاعات البرز در شمال تهران از روز چهارشنبه سوم دی ماه بد گزارش شده بود اما در این میان بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم نوشته بودند که ممکن است اختلال در جی‌پی‌اس که کوهنوردان از آن برای مسیریابی استفاده می‌کنند، باعث گم شدن آنها یا رفتن به مسیرهای خطرناک شده باشد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد