logo

عبدالحمید میربلوچ‌‌زهی، از زندانیان بلوچ در زندان زاهدان اعدام شد

شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰

بی بی سی: قوه قضائیه ایران از اعدام عبدالحمید میربلوچزهی خبر داده است.

آقای میربلوچ‌زهی، زندانی سیاسی که در زندان زاهدان نگهداری می‌شد، امروز در محوطه زندان اعدام شده است.

مصطفی نیلی، وکیل این زندانی در توییتر خود اجرای حکم اعدام را تائید کرده است.شنبه پیش هم دو زندانی بلوچ دیگر که در پرونده‌های سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند، در زندان زاهدان اعدام شدند.

هفته پیش گفته شده بود که آقای میر بلوچ‌زهی را از بند عمومی زندان زاهدان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند و به همین خاطر در مورد احتمال اعدام او هشدار داده شده بود.

مصطفی نیلی، وکیل آقای میر بلوچ‌زهی از مقام‌های قوه قضائیه ایران خواسته بود اجرای حکم اعدام را متوقف کرده و اجازه اعاده دادرسی دهند.

در چند ماه اخیر، در چندین پرونده‌ سیاسی و امنیتی بدون اجازه اعاده دادرسی و بدون اطلاع‌رسانی به وکیل یا خانواده محکومان، مجازات اعدام به اجرا در آمده است.

دادگستری استان سیستان و بلوچستان آقای میر بلوچ‌زهی را از متهمان پرونده کشته شدن دو تن از اعضای سپاه پاسداران در فرودین ۱۳۹۴ معرفی کرده است.

این دادگستری همچنین عبدالحمید میربلوچزهی را از "عناصر اصلی" گروه جیش العدل معرفی کرده است.

آقای میر بلوچ‌زهی در ابتدا از سوی دادگاه انقلاب زاهدان به اتهام محاربه به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در سال ۱۳۹۷، پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور و لغو حکم، به دادگاه انقلاب زاهدان بازگشت. دادگاه این بار برای او حکم اعدام صادر کرد.

جیش العدل خود را "ارتش عدالت و برابری" و سنی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان ایران معرفی میکند. این گروه در مواردی، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته است و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم به عهده گرفته است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد