logo

تجمع تعدادی از حامیان کارگران هفت‌تپه
در مقابل وزارت دادگستری در تهران

بازداشت کوتاه مدت و بازجویی تعدادی از شرکت کنندگان در تجمع حمایت از کارگران هفت‌تپه

چهار شنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰*گزارش یک بازنشسته حاضر در تجمع:
دانشجوهای بسیجی آمده بودند تا تجمع ما در حمایت از کارگران هفت تپه را مصادره کنند!

امروز ۳ دی ۹۹ برای حمایت از کارگران هفت تپه که دادگاه داشتند به مقابل دادگستری رفتم. قبل از ساعت ۲ رسیدم جوانان زیادی جمع بودند اما آنانی که درست در مقابل درب ورودی در پیاده‌رو ایستاده بودند همگی ریش داشتند و حدود ساعت ۲ و نیم برایشان کلاه‌های هم‌شکل متمایل به قهوه‌ای آوردند.

من با یکی از دوستان بازنشسته به سراغ دو نفر از آنها رفتیم. من پرسیدم شما بسیجی هستید؟ گفت نه ما دانشجوییم. گفتم این کلاه‌ها چیه؟ گفت کلاه کارگری برای حمایت از کارگران. گفتم پس بسیج دانشجویی هستید؟ گفت نه. گفتم مشخصه کلاه‌ها سفارشیه. دوستم به خنده پرسید چرا همه‌تون ریشو هستید گفت خب مردیم دیگه.

بعد از یک ربع مقواهای سفید بزرگ به وسیله‌ی دو نفر از راه رسید.

روی بنرها علیه اسدبیگی و به نفع کارگران و مستضعفین و علیه خصوصی سازی شعارهایی نوشته بودند و بین افرادشان پخش کردند‌.

آخوندی کنار آنها ایستاده بود سپس شروع به شعار دادن علیه اسدبیگی کردند.

درست همان موقع گروه دیگری با بنرهای قرمز و در حمایت از کارگران هفت تپه به میان جمعیت بسیجی رفته و شروع به شعار دادن کردند اما دانشجویان بسیجی با الله اکبر سعی در خاموش کردن صدای آنان داشتند.

در حقیقت هدف دانشجویان مسلمان، مصادره‌ی حرکت اعتراضی در حمایت از هفت تپه بود.

هر لحظه به تعداد حامیان راستین کارگران هفت تپه اضافه می‌شد و چهره‌هایی که در جریان بازداشت اسماعیل بخشی مدتها حبس کشیده بودند دیده می‌شدند.

همچنین حضور پر رنگ بازنشستگان، دانشجویان و فعالین زن بین جمعیت مشهود بود.

شعارهای بسیجی‌ها:

*دسته‌های پینه بسته/ پای نظام نشسته
*خلع ید یک کلام والسلام
*با خلع ید اسد بیگی به داد کارگران برسید
*کارگر حقوق ندارد/ دولت خبر ندارد

پایین بنرها امضای فریاد مستضعفین را داشت و انتقاد از دولت هدفشان بود و جناحی بودن حرکت‌شان کاملا آشکار شد.

شعارهای حامیان واقعی کارگران:

*دانشجو، کارگر/ اتحاد اتحاد
*مرگ بر ستمگر / درود بر کارگر

*از هفت تپه تا تهران/اتحاد کارگران
*نان، کار، آزادی/ اداره‌ی شورایی
*لغو خصوصی سازی خواسته‌ی اصلی ماست.
*کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه:

تجمع تعدادی از حامیان کارگران هفت‌تپه در مقابل وزارت دادگستری در تهران

روز چهارشنبه سوم دی تعدادی از حامیان کارگران نیشکر هفت تپه در حمایت از خلع ید بخش خصوصی در نیشکر هفت تپه، تجمع اعتراضی کردند. حامیان کارگران نیشکر هفت تپه شعار می دادند:

▫فرمان بورژوازی اصل خصوصی سازی
▫از هفت تپه تا تهران زحمت‌کشان در تهران
▫نان کار آزادی اداره شورایی
▫از هفت‌تپه تا تهران مرگ به غارت گران
▫کارگر معلم دانشجو اتحاد اتحاد

در تجمع امروز جمعی از بسیجیان نیز با هدف کانالیزه کردن اعتراضات کارگران حضور داشتند و قصد داشتند با فریادهای خود مانع از شعارهای مترقی حمایت از کارگران شوند.

امروز هیات داوری در وزارت دادگستری جلسه داشت و کارگران هفت‌تپه خواهان، رای به خلع ید از بخش خصوصی هستند. جلسه امروز هیات داوری ناتمام ماند.

*گزارشی کوتاهی دیگراز تجمع:

در تجمع مقابل وزارت دادگستری یک تعداد دانشجو و فعال مستقل هم هستن که تا میان شعار بدن بسیجی ها اجازه نمیدن و سرکوبگرانه صداشون رو خاموش میکنن. صداشون تو برنامه لایو به گوش میرسه که اون دانشجویان مستقل دارن فریاد میزنن شرکت بشه دولتی با نظارت کارگران.

تا بازنشستگان و دانشجویان مستقل این شعار رو دادن بسیجیی ها یکدفعه صدای خودشون رو تا جایی که تونستن بالا بردن که این شعار شنیده نشه.

اتفاقا تعداد افراد غیر بسیجی خیلی زیاد بود. امیدارم تصویرهاش منتشر بشه.

*بازداشت کوتاه مدت و بازجویی تعدادی از شرکت کنندگان در تجمع حمایت از کارگران هفت‌تپه

روزچهارشنبه 3 دی، و لحظاتی پس از اتمام تجمع مقابل دادگستری و در محل پارک دانشجو تعدادی از فعالین کارگری داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، امیرعباس آزرموند و مرتضی سیدی توسط نیروهای امنیتی در محل بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته و پس از تهدیدهای مکرر آزاد شدند.

این رفتارهای نهادهای امنیتی با حامیان واقعی کارگران هفت ‌تپه در حالی بود که چند قدم آن طرف بسیجیان و عدالت‌خواهان شرکت کننده در تجمع با آسودگی محل را ترک کردند و ماموران پلیس امنیت نیز اذعان داشتند شرکت در این تجمع هیچ جرمی ندارد.

*اتمام جلسه هیأت داوری بدون تصمیم گیری

رئیس هیأت داوری بررسی فسخ قراردادهای واگذاری شرکت هفت تپه و پالایشگاه نفت کرمانشاه گفت: تصمیم گیری نهایی درباره فسخ قرارداد‌های این دو مجموعه در جلسه امروز (سوم دی‌ماه) این هیأت صورت نگرفت و به جلسه بعدی موکول شد.

عبدالعلی میرکوهی، رئیس هیأت داوری بررسی فسخ قراردادهای واگذاری شرکت هفت تپه و پالایشگاه نفت کرمانشاه در گفتگو با خبرنگاری، در خصوص جزئیات جلسه امروز (سوم دی‌ماه) این هیأت گفت: دقایقی پیش جلسه هیأت داوری برای تعیین تکلیف فسخ قرارداد‌های واگذاری این دو مجموعه به اتمام رسید و تصمیم گیری در این باره به زمان دیگری موکول شد.

میرکوهی افزود: با توجه به اینکه نیاز به ارائه مدارک بیشتری از سوی طرفین برای صدور رأی نهایی در هیأت بود، قرار است جلسه دیگری به این منظور برگزار کنیم؛ اما فعلا مشخص نیست در چه تاریخی آن جلسه برگزار شود.

رئیس هیأت داوری بررسی فسخ قراردادهای واگذاری شرکت هفت تپه و پالایشگاه نفت کرمانشاه با تاکید بر اینکه قرار است یکسری اقدامات کارشناسی در خصوص پرونده پالایشگاه صورت گیرد، ابراز کرد: هر زمان که طرفین مدارک و مستندات لازم را به هیأت داوری ارائه دهند، جلسه بعدی برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه زمان برگزاری جلسه بعدی هنوز مشخص نیست، خاطرنشان کرد: مشخص نیست در چند جلسه رأی نهایی برای فسخ قرارداد‌های این دو مجموعه صادر شود و همه این موارد بستگی به تکمیل بودن پرونده‌های مربوطه دارد، اما امیدواریم تصمیم گیری نهایی در بیش از دو جلسه صورت نگیرد.

*جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف:اعلام تقدیر و تشکر از تجمع کنندگان در تهران

تجمع امروز در مقابل وزارت دادگستری برای تاکید بر خواسته خلع ید از بخش خصوصی فاسد و جنایتکار هفت تپه، به واقع برگ پرافتخاری در تاریخ مبارزات مشترک کارگران هفت تپه، دانشجویان، کارگران و بازنشستگان در خارج از خوزستان بود.

بر اساس اخبار و گزارشات دریافتی و بر خلاف تصویر یک جانبه و تعدادی گزارشات شیطنت آمیز توسط برخی منابع خاص، تعداد زیادی از تجمع کنندگان از میان اقشار مختلف و مستقل از دانشجویان و بازنشستگان، معلمان و کارگران بوده اند. درست است که رسانه های نزدیک به یک طیف معین، بیشتر، تجمع هم طیفی های خود را پوشش دادند اما بر اساس تصاویر دریافتی دیگر و اخبار موجود، دست کم بیش از نیمی از جمعیت تجمع کننده از اقشار دیگر و طیف های مستقل، منجمله فعالین کارگری، دانشجویان مستقل و بازنشستگان بودند. این اقشار مستقل حاضر در تجمع اجازه ندادند که صدای آنها توسط یک طیف معین، حذف بشود و شعارهای مستقل خود را سر دادند. متاسفانه با خبر شدیم که البته تعدادی از این عزیزان پس از اتمام تجمع، بعدا با بازجویی و تهدید نیروهای امنیتی مواجه شده اند.

ما کارگران هفت تپه از صمیم قلب این همراهی شما عزیزان را در ذهن و دل و جان خود حفظ خواهیم کرد. از شما عزیزان تشکر میکنیم که به راستی نشان دادید اتحاد و آگاهی راه اتصال مطالبات مشترک و برحق همه ماست.

واقعیت این است که امروز حول مساله هفت تپه افراد زیادی تجمع کردند که همگی سیاست خصوصی سازی را به باد انتقاد گرفتند. سیاستی که روزگاری کسی حتی جرات نمیکرد درباره آن زبان به نقد بگشاید و همکاران ما برای نقد به همین خصوصی سازی چه زجرها و شکنجه ها کشیدند! اما امروز به همت مبارزه مشترک کارگران هفت تپه و دیگر نقاط تولید و خدمات، ما علیه همین سیاست خصوصی سازی با صدای رسا شعار میدیم. این تجمع و شعار دادن علیه سیاست های نولیبرالی و علیه خصوصی سازی، یعنی این آیه مقدس مناسبات سرمایه داری، خود یک دستاورد برای جنبش کارگری است که موفق شده است یکی از مطالبات طبقاتی خود را به درجات بیشتری به سطح علنی جامعه بکشاند.

تلاش ما برای رساندن عمق این مبارزه طبقاتی به مسایل بنیادین دیگر و تا همراه کردن طیف های مختلف دیگر ادامه خواهد داشت. در هر حال اما تا همینجای کار، تجمع امروز در مقابل وزارت دادگستری که بنا به فرخوان ما انجام شده بود پیروزی بزرگی برای همه ما است.

بدینوسیله از همه عزیزانی که برای تاکید بر یکی از مهم ترین مطالبات برحق و مستقل و طبقاتی کارگران هفت تپه( لغو خصوصی سازی) تجمع کردند تشکر میکنیم و دست شما را به گرمی میفشاریم. ما کارگران هفت تپه در مبارزه شما عزیزان علیه نابرابری و مناسبات سرمایه داری، خود را شریک میدانیم و خوشحالیم که امروز رشته پیوند ما در خوزستان با عزیزان دیگری در نقاط دیگر قوی تر و جدی تر شد. پیروزی از آن ماست زیرا که متحدیم ! به زودی جشن پیروزی را مشترکا برگزار خواهیم کرد و به سوی هدف های دیگری نشانه خواهیم رفت!

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف

چهارشنبه - ۳ دی ۱۳۹۹

*حمایت از فراخوان کارگران هفت‌تپه و اسماعیل بخشی!

"دانشجو، کارگر، ایستاده‌ایم در سنگر"

(بیانیه تشکلها و گروهای کارگری، دانشجویی، فارغ التحصیلان بیکار، ورزشکاران و جوانان و بیکاران محلات)

روز چهارشنبه سوم دیماه ۱۳۹۹، با گذشت بیش از پنج سال از اعتراضات و اعتصابات گسترده کارگران هفت‌تپه در برابر سرمایه‌دارن "شرکت کشت‌و‌صنعت نیشکر هفت‌تپه" و مدافعین حکومتی سرمایه‌داران، جلسه هیئت داوری دادگاه برای تعیین تکلیف آینده اقتصادی این شرکت و زندگی هزاران کارگر در این شهر، برگزار خواهد شد. اعتراضات و اعتصاباتی که از یکسو موجب به خط شدن دولت و وزارتخانه‌هایش، نیروهای انتظامی، امنیتی، قضایی و سایر ارگان‌های حکومت سرمایه‌داران علیه معیشت کارگران و نمایندگان آنها شد؛ و از سوی دیگر، میلیون‌ها نفر از کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان، بازنشستگان و غیره را در کنار و نیز در جبهه اعتراض کارگران هفت‌تپه علیه سیستم غارتگری قرار داد؛ تا جایی که در سال‌های اخیر، فریاد مطالبه‌گری کارگران هفت‌تپه، بازتاب‌دهنده خواسته‌ها و اعتراضات بخش وسیعی از جامعه علیه کلیت دم و دستگاههایی بوده که زندگی مردم ایران را در عمیق‌ترین تنگناها و بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فرو برده است.

از این رو، ما تشکل‌ها و گروه های امضاکننده این بیانیه، ضمن اعلام همبستگی با کارگران هفت‌تپه و اعلام حمایت از فراخوان اسماعیل بخشی به نمایندگی از این کارگران، همه کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دانش آموزان، کارگران بیکار و جوانان جویای کار و همه مردم آزادیخواه را فرا می‌خوانیم تا با به اشتراک گذاشتن هشتگ #خلع_ید_یک_کلام_والسلام ، به کارزار سراسری در حمایت از کارگران هفت‌تپه بپیوندید و به هر طریق ممکن به صدای اعتراض کارگران هفت‌تپه در برابر سیستم تبعیض و استثمار بدل شوید. هفت‌تپه پایتخت اعتصاب جهان و طنین فریاد "اداره شورایی" در کل جامعه ایران است؛ فریادی که بخشهای معترض جامعه بویژه دانشجویان مدت‌ها است پرچم آن را به‌دست‌گرفته‌اند و با سر دادن شعار نیرومند "فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم"، بر ضرورت همبستگی دانشجویان و کارگران و همگرایی مطالبات‌شان در برابر کل مفتخوران سرمایه‌دار، تاکید داشته‌ایم.

۱- تشکل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان
۲- تشکل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۳- گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد
۴- گروهی از دانشجویان دانشگاه های هنر تهران
۵- گروهی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران
۶- گروهی از دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران
۷- گروهی از دانشجویان دانشگاه پیام نور تهران جنوب
۸- گروهی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس
۹- گروهی از دانشجویان دانشگاه مازندران
۱۰- گروهی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل
۱۱- گروهی از دانشجویان دانشگاه علامه تهران
۱۲- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
۱۳- گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه
۱۴- گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه
۱۵- سندیکای نقاشان البرز
۱۶- گروهی از کارگران بیکار خیابان فرح، سنندج
۱۷- گروهی از کارگران ساختمانی کمربندی 17 شهریور، سنندج
۱۸- گروهی از کارگران جوشکار خیابان چهارباغ، سنندج
۱۹- گروهی از کارگران ساختمانی خیابان 17 شهریور، سنندج
۲۰- گروهی از کارگران بیکار روستای نوره، سنندج
۲۱- گروهی از کارگران بیکار شهرک صنعتی (کارخانه شیر)، سنندج
۲۲- گروهی از کارگران مرغداری‌های مریوان
۲۳- گروهی از فعالین کارگری سقز
۲۴- گروهی از کارگران لوله کش ساختمانی سقز
۲۵- گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز
۲۶- گروهی از کارکران برق کار ساختمانی سقز
۲۷- گروهی از کارگران بیکار و جوانان بیکار محلات کریم آباد، تپه شافعی، بردبران و تپه مالان سقز
۲۸- گروهی از کارگران پتروشیمی سبلان عسلویه
۲۹- گروهی از کارگران پتروشیمی جم عسلویه
۳۰- گروهی از کارگران پتروشیمی بوشهر عسلویه
۳۱- گروهی از کارگران پتروشیمی صدف عسلویه
۳۲- گروهی از کارگران پتروشیمی دماوند عسلویه
۳۳- گروهی از فعالین لغو کار کودکان
۳۴- سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
۳۵- بازنشستگان فلزکارمکانیک
۳۶- بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی تهران

زنده‌باد مبارزات کارگران هفت‌تپه
۲ دیماه ۱۳۹۹

* اطلاعیه جمعی از کارگران هفت تپه:

دعوت به تجمع در تهران برای حمایت از کارگران هفت تپه همزمان با جلسه هیات داوری برای خلع ید ازکارفرمای شرکت کشت وصنعت هفت تپه

متن اطلاعیه تحت عنوان :درخواست یاری

دعوت به تجمع در تهران برای حمایت از کارگران هفت تپه

نظربه اینکه روز چهارشنبه، سوم دیماه، هیات داوری برای مساله خلع ید از کارفرمای اختلاسگر و فاسد خصوصی در هفت تپه تشکیل جلسه میدهد بدینوسیله فراخوان میدهیم و دست یاری به سوی شما دراز میکنیم که روز چهارشنبه کارگران، دانشجویان، اصحاب رسانه، بازنشستگان و فرهنگیان، تشکلات، فعالین اجتماعی و همه عزیزانی که در تهران هستند و امکان دارند حضور دارند در ساعت دو ظهر در مقابل ساختمان وزارت دادگستری تجمع حمایتی برای حمایت از مطالبه اصلی کارگران هفت تپه یعنی خلع ید از بخش خصوصی برگزار کنند.

مستحضرید که ما در دور اخیر اعتصابات خود بیش از نود روز تجمع اعتراضی برگزار کردیم. میدانید که هیچ گونه فشار و ستم قابل تصوری نبوده که بر همکاران و به خصوص نمایندگان ما وارد نکرده باشند: از دستگیری و قطع حقوق و اخراج و شلیک تیر به منزل و آتش زدن خانه و تحمیل خودکشی به همکاران ما و اخراج صدها همکار ما و هرگونه ابزاری در راستای سرکوب مطالبات برحق کارگران هفت تپه.

اکنون وقت آن است که هیات داوری بر اساس شواهد و اسناد بسیار واضح و موجود رای به خلع ید بخش خصوصی فاسد داده و شرکت به را به بخش عمومی-دولتی بازگرداند. اما می بینیم که دولت از تمام ابزار خود برای حمایت از این بخش خصوصی استفاده میکند.

بدینوسیله و از آنجا که برای همکاران ما سفر به تهران هم به لحاظ هزینه و بعد مسافت و هم مشکلات کرونایی امکان پذیر نیست از همه افراد، رسانه ها، تشکلات و همه عزیزانی که حامی طبقه کارگر و مشخصا علیه سیاست جنایتکارانه خصوصی سازی هستند و همیشه به اشکال مختلف از مبارزات کارگران هفت تپه اعلام حمایت کرده اند تقاضا داریم به درخواست یاری ما پاسخ مثبت بدهند و در روز چهارشنبه برای اعلام حمایت از خواسته کارگران هفت تپه و تاکید بر صدور فوری رای خلع ید از بخش خصوصی فاسد و اختلاسگر و برای آزاد سازی هفت تپه، در مقابل وزارت دادگستری و در ساعت دو ظهر تجمع حمایتی کنند.

زنده باد اتحاد- زنده باد آگاهی و تشکل

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف – دوشنبه – ۱ دی ۱۳۹۹

اطلاعیه جمعی از کارگران هفت تپه:

دعوت به تجمع در تهران برای حمایت از کارگران هفت تپه همزمان با جلسه هیات داوری برای خلع ید ازکارفرمای شرکت کشت وصنعت هفت تپه

متن اطلاعیه تحت عنوان :درخواست یاری

دعوت به تجمع در تهران برای حمایت از کارگران هفت تپه

🔹 نظر به اینکه روز چهارشنبه، سوم دیماه، هیات داوری برای مساله خلع ید از کارفرمای اختلاسگر و فاسد خصوصی در هفت تپه تشکیل جلسه میدهد بدینوسیله فراخوان میدهیم و دست یاری به سوی شما دراز میکنیم که روز چهارشنبه کارگران، دانشجویان، اصحاب رسانه، بازنشستگان و فرهنگیان، تشکلات، فعالین اجتماعی و همه عزیزانی که در تهران هستند و امکان دارند حضور دارند در ساعت دو ظهر در مقابل ساختمان وزارت دادگستری تجمع حمایتی برای حمایت از مطالبه اصلی کارگران هفت تپه یعنی خلع ید از بخش خصوصی برگزار کنند.

🔹مستحضرید که ما در دور اخیر اعتصابات خود بیش از نود روز تجمع اعتراضی برگزار کردیم. میدانید که هیچ گونه فشار و ستم قابل تصوری نبوده که بر همکاران و به خصوص نمایندگان ما وارد نکرده باشند: از دستگیری و قطع حقوق و اخراج و شلیک تیر به منزل و آتش زدن خانه و تحمیل خودکشی به همکاران ما و اخراج صدها همکار ما و هرگونه ابزاری در راستای سرکوب مطالبات برحق کارگران هفت تپه.

اکنون وقت آن است که هیات داوری بر اساس شواهد و اسناد بسیار واضح و موجود رای به خلع ید بخش خصوصی فاسد داده و شرکت به را به بخش عمومی-دولتی بازگرداند. اما می بینیم که دولت از تمام ابزار خود برای حمایت از این بخش خصوصی استفاده میکند.

🔹بدینوسیله و از آنجا که برای همکاران ما سفر به تهران هم به لحاظ هزینه و بعد مسافت و هم مشکلات کرونایی امکان پذیر نیست از همه افراد، رسانه ها، تشکلات و همه عزیزانی که حامی طبقه کارگر و مشخصا علیه سیاست جنایتکارانه خصوصی سازی هستند و همیشه به اشکال مختلف از مبارزات کارگران هفت تپه اعلام حمایت کرده اند تقاضا داریم به درخواست یاری ما پاسخ مثبت بدهند و در روز چهارشنبه برای اعلام حمایت از خواسته کارگران هفت تپه و تاکید بر صدور فوری رای خلع ید از بخش خصوصی فاسد و اختلاسگر و برای آزاد سازی هفت تپه، در مقابل وزارت دادگستری و در ساعت دو ظهر تجمع حمایتی کنند.

زنده باد اتحاد- زنده باد آگاهی و تشکل

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف - دوشنبه - ۱ دی ۱۳۹۹

*اسماعیل بخشی:درخواست یاری کارگران هفت تپه از مردم ایران

این یک بیانیه یا فراخوان نیست، این درخواست یاری کارگران رنج کشیده‌ی هفت‌ تپه از همه‌ی مردم ایران است. مردم عزیز و شریف ایران مطلع هستید که شرکت نیشکر هفت‌تپه چه از نظر تولید و چه از نظر رفاه و معیشت کارگرانش روزگاری سرآمد مجموعه‌های تولیدی و کارگری در دنیا بود اما از سال نود و چهار در یک پروسه‌ی خلاف و غیرقانونی، پس از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی که امروز متهم ردیف اول بزرگترین پرونده فساد ارزی و پولشویی کشور است علاوه بر نابودی صنعت تولید شکر در این شرکت عظیم، چیزی جز فقر و رنج و یأس و ناامیدی و انباشت مطالبات محقق نشده برای کارگران، نداشته است.

پس از پنج سال مبارزه کارگران هفت‌تپه علیه این بخش فاسد و سرمایه‌خوار و تحمل انواع رنج ها و هزینه‌های امنیتی و اقتصادی برای فعالین کارگری نیشکر هفت تپه در گام اول موفق شدیم پرونده فساد مالی و اختلاس مالکان تحمیلی را به دادگاه بکشانیم و در گام دوم پس از سه ماه اعتصاب در گرمای تابستان و فضای آلوده‌ی کرونایی و ایستادگی و پافشاری کارگران برای مطالبه اصلی‌مان یعنی خلع ید بخش خصوصی از هفت‌تپه، با وجود تمام حمایت‌های بی‌منطق دولت از این بخش فاسد، موفق شدیم پرونده واگذاری غیرقانونی شرکت را روی میز هیات داوری بگذاریم حال پس از چند ماه تاخیر و سنگ‌اندازی‌های دولت و وزارت اقتصاد روز چهارشنبه جلسه هیات داوری برای تعیین تکلیف آینده‌ی هفت‌تپه برگذار خواهد شد از آنجایی که امیدی به استقلال اعضای این هیات داوری برای دادن رای نهایی به سود کارگران هفت‌تپه نداریم از تمام مردم ایران، دانشجویان، کارگران، معلمان و تمام کنشگران اجتماعی در حوزه‌های مختلف و از همه عزیزانی که دوست داشتن به ما کمک کنند و به یادمان بودند می‌خواهیم در کنار ما باشند و با فریادمان هم فریاد شوند و از ساعت بیست و یک امشب یک دی ماه تا روز چهارشنبه سوم دی ماه که جلسه هیأت داوری برگذار می‌شود با نوشتن این جمله و این هشتگ یاری مان کنید :

مطالبه اصلی کارگران هفت تپه:
خلع ید یک کلام والسلام
آزادسازی هفت تپه ازبخش خصوصی
برگرفته از صفحه‌ی اینستاگرام اسماعیل بخشی

akhbarkargari2468@gmail.com

بازداشت کوتاه‌مدت تعدادی از شرکت‌کنندگان در تجمع حمایت از کارگران هفت تپه

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۳ دیماه پس از پایان تجمع شهروندان در حمایت از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران شماری از تجمع کنندگان ازجمله “داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، امیرعباس آزرموند و مرتضی سیدی” بازداشت و پس از ساعتی آزاد شدند. تجمع این شهروندان از بابت احقاق و رسیدگی به مطالبه کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مبنی بر خلع ید مالک شرکت مذکور و خروج این شرکت از بخش خصوصی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۳ دیماه ۱۳۹۹، پس از پایان تجمع شهروندان در حمایت از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه شماری از تجمع کنندگان بازداشت و پس از ساعتی آزاد شدند.
هویت “داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، امیرعباس آزرموند و مرتضی سیدی” تاکنون توسط هرانا احراز شده است. به گفته یک منبع مطلع این افراد پس از پایان تجمع در میدان ولی عصر، به سمت پارک دانشجو در حرکت بودند که توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از ساعتی بازجویی آزاد شده‌اند.

تجمع این شهروندان از بابت احقاق و رسیدگی به مطالبه کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مبنی بر خلع ید مالک شرکت مذکور و خروج این شرکت از بخش خصوصی در مقابل ساختمان وزارت دادگستری واقع در خیابان ولی عصر تهران صورت گرفته بود. این تجمع در واکنش به «نشست هیئت داوری برای تعیین تکلیف مالکیت این مجتمع در وزارت دادگستری» برگزار شده بود که بدون صدور رای به پایان رسید. به گفته‌ی فعالان کارگری هفت‌تپه مباحث اولیه انجام شده و تکمیل پرونده و صدور رای در جلسات بعد صورت خواهد گرفت.

تجمع کنندگان شعارهایی از جمله “نان کار آزادی اداره شورایی، از هفت‌تپه تا تهران مرگ به غارت گران، کارگر معلم دانشجو اتحاد اتحاد، از هفت تپه تا تهران زحمت‌کشان در تهران، اصل خصوصی سازی، فرمان بورژوازی، اسدبیگی فاسد است، حامی او خائن است، از هفت تپه تا تهران، اتحاد کارگران، مرگ بر ستمگر درود بر کارگر” سر دادند.

در روزهای اخیر و همزمان با این تجمع کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با استفاده از هشتگ #خلع_ید_یک_کلام_والسلام از کارگران هفت تپه حمایت کردند.

کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خواهان خلع ید کامل از بخش خصوصی و بازگرداندن شرکت به دولت تحت نظارت کارگران شده‌اند. این خواسته متضمن امنیت مالی، امنیت شغلی، شرایط کار امن و همچنین پایان دادن به پرونده‌سازی‌های امنیتی برای فعالان صنفی و به رسمیت شناختن و آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل کارگری و بازگشت به کار کارگران اخراجی است.

در همین رابطه جمعی از وکلا و حقوقدانان در خصوص مشاوره حقوقی به کارگران و نظارت بر روند رسیدگی هیات داوری اعلام آمادگی کرده‌اند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد. حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداغی و امیرعباس آزرموند پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود و دفاع از حقوق کارگران سابقه بازداشت و محکومیت داشته‌اند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد