logo

با رای اکثریت قضات؛ ۱۴ سال حبس به جای اعدام برای حامد قره اوغلانی صادر شد

چهار شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹ دسامبر ۲۰۲۰

new/hamed-ghareoghlani1.jpg
هرانا – درحالی‌که پیشتر گزارش شده بود، حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه به اعدام محکوم شده است، با دریافت مکتوب رای صادره توسط وکیل مشخص شد رای دو قاضی دادگاه انقلاب ارومیه مبنی بر حکم حبس، بر رای قاضی سوم که حکم اعدام را برای این زندانی مدنظر گرفته بود غالب شده و در نهایت حکم این زندانی با اختلاف یک رای به ۱۴ سال و یک ماه حبس منتهی شده است. در صورت قطعی شدن این حکم در مرحله تجدیدنظر از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۳ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی در زندان ارومیه توسط دادگاه انقلاب ارومیه به ۱۴ سال و یک ماه حبس محکوم شد.

در حالی که پیشتر گزارش شده بود، آقای قره اوغلانی به اعدام محکوم شده است، با دریافت مکتوب رای صادره توسط وکیل مشخص شد رای دو قاضی دادگاه انقلاب ارومیه مبنی بر حکم حبس، بر رای قاضی سوم که حکم اعدام را برای این زندانی مدنظر گرفته بود غالب شده و در نهایت حکم این زندانی با اختلاف یک رای به ۱۴ سال و یک ماه حبس منتهی شده است. در صورت قطعی شدن این حکم در مرحله تجدیدنظر از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۳ سال حبس تعزیری از بابت اتهام شرکت در گروه باغی مجاهدین خلق در خصوص وی قابل اجرا است.

پیش تر هرانا به نقل از خانواده و وکیل این زندانی از محکومیت وی در دو پرونده به اعدام و ۱۳ سال حبس خبر داده بود، با گذشت زمان و پایان مهلت اعتراض، وکیل پرونده به جزئیات حکم صادره دسترسی پیدا کرده است، بر این اساس مشخص شد رای صادره نهائی ۱۳ سال حبس به اتهام شرکت در گروه باغی (اشاره مصداق در متن حکم به سازمان مجاهدین خلق است) و ۱۳ ماه حبس به اتهام توهین به رهبری برای این زندانی است.

این رای حبس، حاصل رای مشترک سه قاضی است که دو تن با حکم حبس و یک تن با حکم اعدام بر اساس رای اکثریت این حکم را صادر کردند.

وکیل آقای قره اوغلانی بر اساس دفاعیه ای که نسخه ای از آن در انتهای این گزارش درج شده است، به حکم صادره اعتراض کرده است، او در دفاع از موکل خود او را فردی که با مشکلات جسمی و روحی دست و پنجه نرم می کند معرفی کرده که بر اساس بیماری روحی خود مسئولیت عمل انجام نشده را پذیرفته است. وکیل آقای قره اوغلانی امیدوار است رای حبس صادره در مراحل بعد مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای قره اوغلانی پیشتر در تاریخ ۷ مهرماه امسال در دادگاه انقلاب ارومیه برگزار شده بود.

حامد قره اوغلانی پیشتر در تاریخ ۷ تیرماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۶ تیرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان ارومیه منتقل شد و از آن زمان تاکنون در خوابگاه ۳ زندان ارومیه بسر می‌برد.

آقای قره اوغلانی که تا پیش از بازداشت به نصب دوربین های مداربسته اشتغال داشت، در سال ۹۵ به دلایل مالی از کارشناسی ارشد رشته معماری کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی انصراف داد و امسال سعی داشت که در آزمون کارشناسی ارشد مجددا شرکت کند. او پس از انصراف از دانشگاه مدتی نیز برای کار به کشور ترکیه رفت.

خانواده قره اوغلانی از جمله خانواده‌های جان باختگان جنگ ۸ ساله ایران و عراق هستند. او همچنین مبتلا به بیماری صرع است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد