logo

معمار تئاتر شهر تهران درگذشت

سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸ دسامبر ۲۰۲۰دویچه وله: علی سردار افخمی، طراح و معمار پیشگام ایرانی در ۹۱ سالگی در فرانسه درگذشت. ساختمان تئاتر شهر تهران، آرامگاه صادق هدایت در پاریس و ساختمان کنونی "مجلس شورای اسلامی" از بناهای مهم و مشهور به جای مانده از او هستند.

خبرگزاری‌های ایران روز سه‌شنبه ۱۸ آذر (۸ دسامبر) از درگذشت علی سردار افخمی، معمار برجسته ایرانی در ۹۱ سالگی خبر دادند. علت درگذشت او "کهولت سن" اعلام شده است.

علی سردار افخمی سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. او در نوجوانی برای ادامه تحصیلات به فرانسه رفت و در مدرسه هنرهای زیبای پاریس در رشته معماری مشغول به تحصیل شد.

پس از اخذ مدرک دکترا در سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت.

او در سال ۱۳۴۶ به سفارش فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، طراحی و معماری ساختمان تئاتر شهر را در تهران آغاز کرد.

علی سردار افخمی سال ۱۳۹۱ در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته بود که دفتر فرح پهلوی از او خواست تا در گوشه‌ای از باغ کافه شهرداری (پارک دانشجوی فعلی) ساختمان تئاتر شهر را بنا کند. او نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی این باغ که از چند جهت دیده می‌شد، تصمیم می‌گیرد یک ساختمانی دایره‌ای بسازد که "یک نما نداشته باشد و تمام اطرافش نما باشد."

سردار افخمی اضافه کرده است: «یادم می‌آید آن زمان مهرداد پهلبد (وزیر فرهنگ وقت) گفت که خوب چیزی به فکرت رسیده. ساختمانی اجرا کرده‌ای که مثل یک تاج است! من گفتم اصلا به تاج فکر نکردم.»علی سردار افخمی در سال ۱۳۵۵ ساختمان جدید مجلس را طراحی کرد و اندکی بعد، پیش از وقوع انقلاب اسلامی، به فرانسه رفت. او پس از سکونت در پاریس هیچ‌گاه به کشور بازنگشت.

ساختمان جدید مجلس نهایتا با وقفه‌ای طولانی به اجرا درآمد. این ساختمان آبان‌ماه ۱۳۸۳ افتتاح شد. علی سردار افخمی درخواست وزارت مسکن و شهرسازی را برای اجرای پروژه ساخت ساختمان جدید مجلس در دهه هفتاد شمسی رد کرد. به گزارش خبرگزاری فارس او گفته بود: «از من خواستند که برای اجرای این ساختمان به تهران بیایم؛ چون طرحش را من داده بودم. ولی من با آن شرایط قبول نکردم؛ چون خودم در فرانسه زندگی و کار داشتم و می‌ترسیدم بروم ایران و نتوانم هر موقع که خواستم برگردم.»

ساخت آرامگاه صادق هدایت در گورستان پرلاشز پاریس یکی دیگر از آثار برجسته علی سردار افخمی به شمار می‌رود.

این معمار برجسته ایرانی سال ۱۳۹۱ در مصاحبه با شرق درباره دلیل عدم بازگشت خود به کشور گفته بود: «مشکل خاص من این بود که برایم مشکل تراشیدند. یک روز آمده بودند به دفتر من. گفته بودند فلانی کجاست؟ گفتند نیست. همکارانم گفته بودند که شما با او چه کار دارید او که آدم بدی نبود؟ این حرف‌ها باعث شد من هم نیازی نبینم که در ایران بمانم و کار کنم.»

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد