logo

جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شد

شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷ نوامبر ۲۰۲۰بی‌بی‌سی: جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شده است.

بی‌بی‌‌سی برآورد می‌کند که آقای بایدن در ایالت سرنوشت‌ساز پنسیلوانیا به حد نصاب لازم ۲۷۰ رای الکترال رسیده و به کاخ سفید راه می‌یابد.

تنها کمی پیش از آن که سرنوشت آرای پنسیلوانیا روشن شود دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی و نامزد جمهوری‌خواه، مدعی شد که در انتخابات پیروز شده است.

ادعای پیروزی آقای ترامپ نادرست و در حالی بود که با توجه به ادامه شمارش آرا هنوز امکان برآورد مطمئن از پیروز انتخابات وجود نداشت.

بنا به آنچه ستاد آقای ترامپ گفته او قصد ندارد شکست در انتخابات را بپذیرد. او در جریان کارزار انتخاباتی هم چند بار از گفتن اینکه در صورت شکست انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را می‌پذیرد طفره رفت.

با این نتیجه آقای ترامپ اولین رئیس‌جمهور آمریکا در بیش از دو دهه اخیر خواهد بود که نتوانسته برای دور دوم انتخاب شود.

برآورد بی‌بی‌سی از پیروزی جو بایدن بر مبنای نتایج ایالت‌هایی است که شمارش آرا در آنها پایان یافته و همچنین نتایج مور انتظار در ایالت‌هایی نظیر ویسکانسین که شمارش آرا در آنها ادامه دارد.

با اضافه کردن برآورد پیروزی جو بایدن در پنسیلوانیا او به ۲۷۳ رای الکترال می‌رسد.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شاهد بالاترین نرخ مشارکت از سال ۱۹۰۰ بوده است.

جو بایدن توانسته بیش از ۷۴ میلیون رای بیاورد که بالاترین تعداد آرای یک نامزد ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا است. دونالد ترامپ هم بیش از ۷۰ میلیون رای آورده که دومین رکورد آرا است.

واکنش‌ها چیست؟

جو بایدن از پیروزی در انتخابات ابراز خرسندی کرده و با خطاب قرار دادن همه مردم آمریکا گفته: "آمریکا، اینکه مرا به رهبری کشور بزرگمان انتخاب کردید مایه افتخارم است."

آقای بایدن وعده داده که "رئیس جمهور همه آمریکایی‌ها" باشد، فارغ از اینکه به او رای داده‌اند یا نه.

او خواهان آن شده که "عصبانیت و بحث‌های تند" کنار گذاشته شود تا آمریکا "متحد شود. و مرهمی یابد."

در مقابل دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفته "این انتخابات هنوز تمام نشده است".

آقای ترامپ گفته آقای بایدن "برای خود را برنده جا زدن عجله دارد". او از رسانه‌ها برای اعلام پیروز انتخابات، پیش از رسمیت یافتن نتایج، انتقاد کرده و رسانه‌ها را به جانبداری از جو بایدن متهم کرده است.

نتیجه ایالت‌های مختلف هنوز به طور رسمی تایید و نهایی نشده است، اما روال انتخابات آمریکا در دوره‌های گذشته همین بوده که با اعلام آرا، هر موقع رسانه‌ها بتوانند با اطمینان برنده‌ای اعلام کنند، پیروز انتخابات اعلام می‌شود.

دونالد ترامپ بدون ارائه شواهدی جو بایدن و ستاد او را متهم کرده که به دنبال شمردن آرایی بوده‌اند که به طور غیرقانونی اخذ شده‌اند.

آقای ترامپ گفته نتایج را در دادگاه به چالش خواهد کشید.

ستاد آقای ترامپ دعاوی حقوقی متعددی را با ادعای تقلب در انتخابات مطرح کرده، که تاکنون چند مورد از آنها در دادگاه‌های مختلف رد شده‌اند.

با وجود اینکه دونالد ترامپ حاضر به پذیرش شکست خود در انتخابات نشده است، چند نفر از رهبران جهان پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفته‌اند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، همسایه شمالی آمریکا، به جو بایدن و کامالا هریس تبریک گفته و به همکاری با آنها ابراز امیدواری کرده است.

میکل مارتین، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند هم با تبریک به آقای بایدن او را "دوست واقعی ایرلند" خوانده است.

آقای بایدن تبار ایرلندی دارد و به بریتانیا هشدار داده که در صورت به خطر انداختن توافق صلح ایرلند شمالی به واسطه برگزیت، آمریکا با بریتانیا توافقنامه تجاری جدیدی نخواهد داشت.

در بریتانیا، نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، به آقای بایدن تبریک گفته و پیروزی کامالا هریس به همراه او را "تاریخ‌ساز" خوانده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم کمی پس از خانم استورجن پیروزی آقای بایدن و خانم هریس را تبریک گفت و برای همکاری در اولویت‌های مشترک چون تغییر اقلیم ابراز امیدواری کرد.

حالا چه می‌شود؟

معمولا در انتخابات آمریکا وقتی برنده و بازنده مشخص می‌شوند نامزدی که آرای لازم را به دست نیاورده شکست خود را می‌پذیرد و راه برای ریاست جمهوری نامزد پیروز هموار می‌شود.

اما آقای ترامپ گفته حاضر به پذیرفتن این نتایج نیست و دعاوی حقوقی متعددی را پیش خواهد برد.

اگر وکلای آقای ترامپ نتیجه را در ایالتی به چالش بکشند، دادگاه در سطح ایالتی در این باره قضاوت خواهند کرد و ممکن است رای به بازشماری آرا بدهند.

رای دادگاه‌های ایالتی هر چه باشد دو طرف می‌توانند آن را در دیوان عالی آمریکا به چالش بکشند.

ترکیب کنونی قضات دیوان عالی آمریکا به محافظه‌کاران گرایش دارد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد