logo

اعتراض انجمن جهانی قلم به احکام سه عضو کانون نویسندگان ایران

يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱ نوامبر ۲۰۲۰بی بی سی: انجمن جهانی قلم خواهان آزادی سه عضو کانون نویسندگان ایران شد. این انجمن اتهامات رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن سه عضو کانون نویسندگان ایران را "نقض حق آزادی بیان" توصیف کرد.

سلیل تریپاتی، رئیس کمیته‌ی نویسندگان دربندِ انجمن بین‌المللی قلم، در این‌باره می‌گوید این سه عضو کانون "بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن هرگز نمی‌بایست محاکمه و محکوم می‌شدند و خاصه در شرایط کنونی که کووید ۱۹ در ایران شایع شده است به هیچ وجه نباید زندانی شوند. این نویسندگان صرفاً به دلیل نقد مستمر دولت‌های وقت در ایران تحت تعقیب و آزارقرارگرفته‌اند. شگفت آن که یکی از اتهام‌های این نویسندگان حضور بر سر مزار نویسندگان مخالف است".

بکتاش آبتین و رضا خندان به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

انجمن جهانی قلم همچین اضافه کرده است که نگران شمار زیاد نویسندگان و کنشگرانی است که در ایران تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت یا زندانی شده‌اند.

انجمن جهانی قلم چند ماه پیش نیز سال جاری انجمن جهانی قلم بیانیه‌ای در اعتراض به احضار این سه عضو کانون به زندان، ۱۵۰ شعبه‌ خود در ۱۰۰ کشور جهان را به اقدام فوری فراخوانده بود.

اخیرا شماری از نویسندگان ایرانی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به انجمن جهانی قلم و چند نهاد دیگر، از آنها خواسته بودند تا با تمامی امکاناتشان "آزادی فوری" این افراد را بخواهند.

امضاکنندگان این بیانیه اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی را اتهامی "واهی و دروغ محض" خواندند و هشدار دادند که هدف اصلی این محکومیت‌ها و بازداشت‌ها افزایش فشار بر نویسندگان و مردم ایران است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد