logo

وضعیت نازنین زاغری؛ بریتانیا سفیر ایران را احضار کرد

پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰


همسر خانم زاغری گفته قرار است او دوشنبه آینده در ارتباط با اتهامات جدیدی که علیه او طرح شده دادگاهی شود

بی بی سی: سفارت خارجه بریتانیا در اعتراض به گزارش هایی مبنی بر بازگرداندن قریب الوقوع نازنین زاغری به زندان، سفیر ایران در لندن را احضار کرده است.

وبسایت وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه، ۲۹ اکتبر، با صدور اطلاعیه‌ای از احضار حمید بعیدی‌نژاد خبر داده و نوشته توماس درو مراتب نگرانی عمیق بریتانیا از بازگرداندن احتمالی خانم راتکلیف را به سفیر ایران منتقل کرده است.

در این اطلاعیه به نقل از توماس درو که معاون خاورمیانه، شمال آفریقا و امور افغانستان و پاکستان وزارت خارجه بریتانیاست آمده: "ایران به علت رفتارش با نازنین (زاغری) به شهرت بین المللی خود صدمه بیشتری وارد می‌کند و زمان آن رسیده که به حبس بی‌پایه او و دیگر شهروندان بریتانیایی زندانی در این کشور پایان دهد."

همزمان همسر خانم زاغری گفته قرار است او دوشنبه آینده در ارتباط با اتهامات جدیدی که علیه او طرح شده دادگاهی شود.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-‌رتکلیف، شهروند دو تابعیتی بریتانیایی-ایران گفته است دو روز پیش به همسرش اطلاع داده شده که دوشنبه هفته آینده رسیدگی به پرونده اتهامی جدید علیه او در دادگاه آغاز می شود. به گفته وی، قاضی صلواتی ریاست این دادگاه را برعهده خواهد داشت.

به خانم زاغری گفته شده که باید وسایلش را برای رفتن به زندان آماده داشته باشد.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه امام خمینی تهران توسط نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران بازداشت و بعدا به اتهام "تلاش برای براندازی نرم" به پنج سال حبس محکوم شد. وی این اتهام را رد کرده است.

برخی منابع معتقدند که جمهوری اسلامی با هدف وارد کردن فشار بر دولت بریتانیا جهت دریافت بدهی مالی، خانم زاغری را متهم و زندانی کرده است و به این ترتیب، از او به صورت گروگان در یک اختلاف دیپلماتیک بهره برداری می‌کند.

این بدهی مربوط به سفارش خرید تانک‌های چیفتن در زمان نظام پادشاهی در ایران است که بعد از انقلاب لغو شد.

اخیرا گزارش‌هایی از موافقت دولت بریتانیا برای پرداخت این پول منتشر شد اما بعدا گفته شد که دادگاه رسیدگی به این شکایت به تعویق افتاده است.

جواد ظریف وزیر خاجه ایران نیز سال گذشته گفت که وزیر خارجه پیشین بریتانیا پیشنهاد کرده بود که در ازای آزادی خانم زاغری پول بلوکه شدن ایران را آزاد کند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد