logo


ایران
وزیر خارجه عربستان: باید بر ایران آنقدر فشار آورد تا ناگزیر به مذاکره شود

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰دویچه وله: به گفته وزیر خارجه عربستان ادامه سیاست "فشار حداکثری" آمریکا می‌تواند ایران را به میز مذاکره بکشاند. او تأکید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران تهدید بزرگی برای خاورمیانه است و عربستان در برابر آن خواهد ایستاد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در دیدارش از ایالات متحده به شدت به جمهوری اسلامی حمله کرد و خواهان ادامه "فشار حداکثری" دولت آمریکا شد. به گفته او با ادامه فشارها ایران مجبور می‌شود به پای میز مذاکره بیاید.

وزیر خارجه عربستان که شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر، برابر ۲۴ مهرماه، در کنفرانس ویدیویی با اندیشکده "واشینگتن انستیتو" شرکت کرده بود، گفت که سیاست تهاجمی دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی بیش از دولت‌های سابق آمریکا موفق بوده و توانسته است امکانات ایران را در "حمایت از تروریسم" محدود کند.

فیصل بن فرحان بن سعود، گفت که راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت ایران تاکنون کارساز بوده، هرچند که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

به گفته او، "حکومت ایران، اکنون کمتر از گذشته قادر به حمایت از گروه‌های نیابتی خود در عراق، سوریه و لبنان است و این فشار در داخل کشور هم احساس می‌شود".

او تصریح کرد: «هر جا در جهان مشکلاتی باشد پای ایران در میان است»؛ و مثال آورد که بحران یمن و ادامه جنگ داخلی در این کشور، به علت حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی است؛ او تأکید کرد که عربستان نمی‌تواند "تهدیدهای برنامه هسته‌ای و موشکی و فعالیت‌های مخرب ایران را" نادیده بگیرد.

چشم‌انداز آشتی اسرائيل و فلسطینی‌ها

وزیر خارجه عربستان که برای تحکیم پیوندهای راهبردی به آمریکا سفر کرده، گفت که تمام تلاش‌های صلح در خاورمیانه باید بر این هدف تمرکز یابد که اسرائيل و فلسطینی‌ها گفت‌وگوهای صلح را از سر گیرند.

پمپئو: فروش سلاح به عربستان برای مقابله با تهدیدهای ایران ضروری بود

به دنبال روند عادی‌سازی روابط دو کشور امارات و بحرین با اسرائيل، از احتمال گام مشابهی از سوی عربستان سخن رفته بود، اما وزیر خارجه عربستان اشاره کرد که کشورش در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارد.

او گفت آنچه فعلا اولویت دارد، نزدیک کردن اسرائيل و فلسیطینی‌هاست "تا به توافقی پایدار دست یابند".

کاخ سفید از عربستان خواسته است، در راه جلب موافقت فلسطینی‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگو با اسرائیل تلاش کند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد