logo

منع عبور و مرور در پنج شهر بزرگ ایران

چهار شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰وزیر بهداشت ایران از منع عبور و مرور در پنج شهر بزرگ ایران در تعطیلات اربعین خبر داد

بی بی سی: سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران می‌گوید برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در تعطیلات اربعین، در پنج شهر بزرگ مقررات "منع عبور و مرور و کاهش رفت و آمد اعلام می‌شود".

به گفته آقای نمکی این محدودیت‌ها که به تایید حسن روحانی، رئیس جمهور ایران رسیده در "سه روز تعطیل" در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه اجرا می‌شود که "میزان شیوع در آنها بالا است."

آقای نمکی گفت رئیس جمهور ایران این دستور را به "دستگاه‌های ذی‌ربط" ابلاغ کرده اما اطلاعات بیشتری درباره جزییات این مقررات و چگونگی اجرای آن نداد.

دیروز سه‌شنبه ۲۲ مهر توییتی در حساب آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران منتشر شد که در آن به صراحت خواهان ممنوعیت "بعضی از فعالیت‌ها و سفرها" شده بود.در این توییت از آقای خامنه‌ای نقل شد که "ضابطه‌گذاری‌ها برای شرایط کرونا بایستی حاکمیتی و الزامی باشد. از مدتها پیش به رئیس‌جمهور محترم و مسئولین گفته‌ام که بایستی الزام بشود."

محدودیت‌ها تازه برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در حالی اعلام شده که آمار مرگ و ابتلا در ایران به سطحی بی‌سابقه از زمان آغاز ثبت آمار در حدود ۹ ماه پیش رسیده و مسئولان مرتب درباره "وضعیت قرمز" مناطق مختلف و پر شدن بیمارستان‌ها هشدار می‌دهند.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، امروز گفت که این استان در حال تجربه "سخت‌ترین روزهای پیک سوم بیماری" است و هشدار داد که "اگر مداخلات جدی اعمال نشود این پیک رو به افول نخواهد گذاشت و ممکن است شرایط به همین شکل ادامه یابد."

آمار واقعی 'حدود دو برابر آمار رسمی است'

هم‌زمان با بالا رفتن آمار مرگ مبتلایان کرونا در ایران ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران گفته است آمار واقعی فوتی‌ها به شکل "قابل توجهی" بیشتر از آمار رسمی است که روزانه اعلام می‌شود.

آمار رسمی در ایران بر اساس تعداد درگذشتگانی اعلام می‌شود که آزمایش پی‌سی‌آر (مخاطی) آنها مثبت بوده اما به گفته آقای حریرچی آمار واقعی جان‌باختگان کرونا بسته به استان بین یک و نیم تا ۲/۲ برابر آمار رسمی است.

پیش از این هم تحقیفات بی‌بی‌سی فارسی بر اساس مقایسه آمارهای رسمی مربوط به مرگ بر اثر کرونا و تعداد کل مرگ در ایران در فصل بهار، نشان داده بود که تعداد قربانیان کرونا احتمالا دو برابر آمار اعلام شده بود.

علاوه بر این بی‌بی‌سی فارسی به اسنادی هم دست یافت که نشان می‌داد مسئولان در اعلام آمار بیماران قطعی هم پنهانکاری کرده‌اند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد