logo

رنج ومرگ کولبران پایانی ندارد!

يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۶ سپتامبر ۲۰۲۰

یدالله بلدی

yadollah-baladi02.jpg
در روز ۱۲ مرداد هشتگی بنام "کولبر را نکشید" از سوی طرفداران حقوق بشر در توئیتر منتشر شد که تاکنون ۱۲۷ هزار بار از طرف کاربران به اشتراک گذاشته شده است، اما درمدت یک ماه اخیر که از انتشار این هشتک می گذرد، تاکنون ۱۱ کولبربا شلیک مستقیم سپاه پاسداران بقتل رسیده اند؛ درروز ۱۱ شهریور ۴ کولبربا نامهای زانکواحمدی، زانست حسن نژاد، و سروش ملکاری بقتل رسیده و ۱٨ کولبر دیگرنیز مجروخ شده اند رنج و مرگ با زندگی روزانه کولبران پیوند خورده است؛ در آذرماه گذشته دو برادر ۱۴ و ۱۶ ساله کولبر به نامهای آزاد و فرهاد در نزدیکی مریوان درحین کولبری زیر برف مدفون شدند؛ مردم مریوان با سرعت خود را به محل حادثه رساندند و در میان توفان شدید جسد دو برادر را از زیر برف خارج کردند. افزون برصحنه دردناک مشاهده جسد این دو نوجوان، فداکاری برادر بزرگتر بود که در آخرین لحظه های زندگی کاپشن خود را روی برادر دیگر انداخته بود؛ این نوع مرگ نوجوانان و جوانان ستمدیده در راه کسب آزادی و نان سالهاست با زندگی مردم کرد عجین شده است. یک ماه قبل از مرگ آزاد و فرهاد در اوائل زمستان ساکنین روستای آنان با جمع آوری پول یک بخاری را به این خانواده نیازمند هدیه داده بودند. روز بعد مردم مریوان در مراسم تشییع جنازه این دو برادر تکه نانی در دست داشتند که نشانگر این واقعیت بود که این دوبرادرقربانی«نان» شده اند.

کردستان از دیر باز از توسعه نیافتگی رنج می برد و افزون بر آن، امنیتی کردن کردستان نیز عامل دیگر بیکاری جوانان است، از این رو پس از استان فقرزده و فراموش شده بلوچستان، بیشترین میزان بیکاری را دربردارد. صدها هزار جوان کرد برای امرار معاش و در جستجوی کار ناچار راهی تهران و شهرهای بزرگ میشوند، چنانکه بیشترین میزان کارگران ساختمانی در تهران و شهرهای بزرگ را جوانان و میانسا لان کرد تشکیل می دهند.

مبادلات مرزی بین ایران وعراق که ۱۴٥٨ کیلومتر مرز مشترک دارند، سالهاست تداوم داشته اما در سالهای اخیر به علت بیکاری بیشتر این مبادلات افزونتر شده و موج عظیمی ازکولبران راهی کوههای صعب العبور میشوند تا هزینه های چند روز خانواده را تأمین کنند؛ درمیان کولبران از کودک ۱۲ ساله تا مردان ۷۰ ساله بچشم می خورد؛ همچنین زنان کولبر و مردانی با یک پای مصنوعی نیز درمیان کولیران دیده میشوند. کولبران بارهای ۳۰ تا ۱۰۰ کیلو را برکول خود می بندند، و راه احتمالاً بدون بازگشت را در پیش می گیرند. در این راه خطرهای زیادی در کمین کولبران است، سقوط ازکوه، یخ زدگی، روی مین رفتن و کشته شدن بوسیله شلیک پاسداران و احتمال دستگیری، جریمه، کتک خوردن و زندان نیز وجوددارد؛ درهر سفر کولبران خانواده های آنان در نگرانی و اضطراب بسر می برند، زیرا هرآن ممکنست خبر شومی به آنان برسد. در میان کولبران لیسانس و فوق لیسانس و قهرمان ورزشی کشور نیزکوله بار فقر تبعیض را بردوش می کشند.

آقای خامنه ای درباره کولبران گفته بود: " منظور از قاچاق کالا، مقابله با کولبرهای ضعیفی که اجناس کوچک وارد می کنند نیست، بلکه منظور قاچاقچیان بزرگ است که با دهها و صدها کانتینر قاچاق راوارد کشور می کنند". اما تاکنون کوچکترین مقابله ای با قاچاقچیان بزرگ یعنی برادران قاچاقچی سپاه صورت نگرفته است؛ اما خون کولبران همچنان برزمین ریخته میشود؛ از شنیع ترین اعمال پاسداران کشتن اسبهای کولبران است که افزون بر این عمل وحشیانه، کولبران را نیز از داشتن تنها سرمایه خود محروم میکنند.

ادعای سپاه این است که کولبران غیر قانونی از مرز عبور می کنند و مواد مخدر وارد کشور می کنند؛ طبق قوانین خود جمهوری اسلامی مجازات عبور از مرز زندان و جریمه است، نه تیر اندازی و کشتن و درمورد وارد کردن مواد مخدر توسط کولبران کاملاً کذب است، زیراتاکنون یک کولبر بعنوان حمل مواد مخدر دستگیر نشده است.

دولت جمهوری اسلامی تاکنون هیچ برنامه ای برای ساماندهی کولبران و به رسمیت شناختن شغل کولبری و بیمه کردن آنان که باخانواده هایشان بیش ۲۰۰ هزار نفر هستند، نداشته است. بدیهیست که دراین شرایط، رنج و مرگ همچنان در انتظارکولبران ا ست.

سایت کولبر نیوز با انتشار روزانه اخبار کولبران نقش برجسته ای دردفاع از حقوق کولبران دارد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد