logo

آمریکا ۱۴ شرکت و فرد مرتبط با صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد

جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴ سپتامبر ۲۰۲۰

دویچه وله: آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت و فرد در ایران، چین، و امارات متحده عربی به دلیل نقض تحریم‌های وضع شده علیه صنایع نفت و پتروشیمی ایران خبر داد. ایران نیز اعلام کرد که در شرایط تحریمی حتی یک قطره نفت نمی‌تواند بفروشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در چارچوب سیاست "فشار حداکثری ایران"، شماری از افراد و شرکت‌های مختلف را به فهرست تحریم خود افزود.

تحریم‌های جدید ۱۱ شرکت و سه فرد را شامل می‌شوند. از مجموع ۱۱ شرکت تحریم شده مقر شش شرکت در هنگ‌کنگ، سه شرکت در امارات و دو شرکت در ایران قرار دارد. به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا افراد تحریم شده دو شهروند چین و یک شهروند ایران هستند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ شهریور (۳ سپتامبر) در توییتر از تحریم‌ این شرکت‌ها خبر داد. وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت سه تن از مدیران این شرکت‌ها نیز مورد تحریم قرار گرفتند. پمپئو تاکید کرد: "ایران باید سوءاستفاده از منابع طبیعی برای تامین بودجه ترور و تخریب در سراسر منطقه را متوقف سازد".

وزارت خارجه آمریکا جزئیات تحریم‌های تازه را در تارنمای خود منتشر کرد. در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است: «صنعت نفت ایران یکی‌از منابع اصلی‌ در‌آمد رژیم ایران است و فعالیت‌های مخرب آن را در سراسر خاورمیانه تامین می‌کند.»

در ادامه این گزارش نام شرکت‌ها و افراد مورد تحریم نیز به این ترتیب اعلام شده است: «شرکت پالایشگاه آبادان مستقر در ایران، شرکت مدیریتی ژاهنگ شیپ مستقر در چین، شرکت‌های نیو فار اینترنشنل لوژستیک لیمیتد و ساینو انرژی شیپینگ لیمیتد مستقر درهنگ کنگ و شرکت پتروشیمی کم ترانس مستقر در امارات متحده عربی‌هستند. افراد تحریم شده امروز، مین شی، کارمند نیو فار, ز‌و‌یو لین، کارمند ساینو انرژی، و علیرضا امین، کارمند پالایشگاه آبادان هستند »

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز شش نهاد را به دلیل همکاری و فعالیت‌های مرتبط با شرکت پتروشیمی "ترایلاینس لیمیتد" که در ژانویه ۲۰۲۰ از طرف وزارت‌خانه‌های خزانه‌داری و امور خارجه مورد تحریم قرار گرفته بودند، تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری به نقل از استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، آمده است: «رژیم ایران پول دریافتی از فروش محصولات پتروشیمی را برای تامین مالی تروریسم و دستورکار خارجی بی‌ثبات‌کننده خود هزینه می‌کند.»

شرکت پتروشیمی زاگرس در ایران، پتروتک اف‌زی‌ای در امارات متحده عربی، شرکت انرژی تریو در امارات متحده عربی، شرکت فناوری ژینگو در چین، شرکت چینی انرژی دایناپکس در هنگ‌کنگ، و شرکت چینی دینرین در هنگ‌کنگ شرکت‌هایی هستند که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند.

ایران: امکان فروش یک قطره نفت حتی برای غذا و دارو نمی‌دهند

ایالات متحده آمریکا پس از خروج از توافقنامه برجام تحریمهای سختی از جمله علیه صنعت نفت و پتروشیمی ایران وضع کرد. تحریم‌های آمریکا به اعتراف مقامات جمهوری اسلامی شرایطی سخت‌تر از دوره هشت ساله جنگ ایران و عراق بوجود آورده و به اقتصاد ایران میلیاردها دلار ضرر رسانده است.

محمدباقر نوبخت، رئیس برنامه و بودجه کشور روز پنجشنبه ۱۳ شهریور اعلام کرد که ایران در "اوج تحریم‌های ظالمانه" قرار گرفته است.

نوبخت می‌گوید: «شدیدترین مرحله تحریم نفت در برابر غذا بود اما الآن در شرایطی هستیم که این بی‌انصاف‌ها و دژخیمان حتی برای غذا و دارو اجازه فروش یک قطره نفت را نمی‌دهند و اگر هم به فروش می‌رسد امکان تبادل مالی نباشد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها به رهبر ایران پیام داده است که برای هرگونه مذاکره بدون قید و شرط آماده است، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در سخنرانی‌های مکرر خود این درخواست رئیس جمهور آمریکا را رد کرده است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد