logo

آمریکا دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را تحریم کرد

چهار شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲ سپتامبر ۲۰۲۰

یورونیوز: دولت آمریکا روز چهارشنبه تهدید خود مبنی بر وضع تحریم اقتصادی علیه دادستان دیوان کیفری بین المللی را اجرا کرد.

واشنگتن پیش از این تهدید کرده بود که مسئولان دیوان کیفری بین‌المللی از جمله فاتو بنسوده، دادستان این دیوان را تحریم خواهد کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «امروز ما حرفمان را اجرا می کنیم زیرا متاسفانه دیوان کیفری بین‌المللی به پیگرد آمریکایی ها ادامه داده است.»

ایالات متحده علاوه بر دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، فاکیسو موچوچوکو، رئيس بخش دادرسی این دیوان را نیز تحریم کرده است. وزیر خارجه آمریکا همچنین تهدید کرد که کشورش هر فرد یا مجموعه ای را که به تحریم شدگان کمک مادی کند نیز تحریم خواهد کرد.

مایک پمپئو اظهار داشت: «ما تلاش های نامشروع دیوان کیفری بین‌المللی برای تعقیب آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد.»

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا ماه ژوئن (خرداد) سال جاری با صدور فرمانی اجرایی امکان اعمال تحریم علیه مقامات دیوان کیفری بین‌المللی، مستقر در لاهه را فراهم کرده بود. رئیس جمهوری ایالات متحده با این اقدام قصد داشت مسئولان دیوان کیفری بین‌المللی را از تعقیب قضایی نظامیان آمریکا به دلیل نقش آنها در جنگ افغانستان منصرف کند.

آمریکا پیش از این ورود مقامات دیوان کیفری بین‌المللی به خاک این کشور را ممنوع کرده بود. واشنگتن در همین راستا روادید فاتو بنسوده برای ورود به خاک ایالت متحده را باطل کرده بود.

دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی ماه مارس (اسفند/فروردین) سال جاری تصمیم گرفت که تحقیقات درباره نقش نظامیان آمریکا در افغانستان و احتمال ارتکاب «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» از طرف آنها را آغاز کند. دادستانی این دیوان همچنین در آن زمان اعلام کرد که در مورد ارتکاب شکنجه از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز تحقیق خواهد کرد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد