logo

راه رفتن روی طناب

جمعه ۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۸ اوت ۲۰۲۰

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

ده سال از آن زمان گذشته که پسرشش ساله ی النا درمرز اسپانیا نزدیکی ساحل Landes نا پدید شده است . ده سال پس ازآن تماس تلفنی نگران کننده ازپسرش که تنها درساحل نا امید و پریشان از یافتن پدر به او گفت دیگرنمی تواند پدرش را پیداکند و مدتی بعد با وحشت گفت که مردی درحال نزدیک شدن به اوست ... درپایان ارتباط قطع می شود و النا به مرز جنون می رسد ... امروز النا دریک رستوران – کافه ی ساحلی بعنوان پیشخدمت کارمی کند ولی همچنان ویران شده ازغم گم شدن پسرش , تا آنکه روزی با نوجوانی فرانسوی به نام ( ژان ) که همراه خانواده اش برای گذراندن تعطیلات به اسپانیا آمده روبرومی شود که اورا به یاد فرزنده گمشده اش می اندازد.

فیلم ( مادر ) ساخته ی رودریگو سوروگورین , فیلمساز ۳۸ ساله اسپانیایی داستان یک عشق آزاردهنده بین یک مادرغمگین و یک نوجوان وتصویری ازمادری است که احساساتش از زمان ناپدید شدن پسرش به طوروحشتناکی جریحه دارشده است . می توان فیلم را یک داستان عاشقانه عجیب نامید ولی نه یک داستان صرفا جنسی بلکه روایت عشقی که با همه شکل های عاشقانه دیگرتفاوت دارد . آشنایی النا با ژان به نوعی یاد آور از دست دادن پسرش است که دراینجا ژان می تواند جای خالی پسرگمشده اش را پرکند . النا با دیدن ژان به یاد پسرش می افتد که اگراو زنده می بود همسن ژان ۱۶ ساله بود .درمان یک درد

فیلم یک پرسش گیج کننده به همراه دارد : چگونه یک درد غیرقابل تحمل را درمان کنیم . با نگاهی به کارنامه هنری کارگردان درمی یابیم که اصولا سینمای رودریگو مترادف با تنش است , از تریلر ( باشد که خداوند ما را ببخشد ) درسال ۲۰۱۶ گرفته تا فیلم سیاسی ( ال رینو ) درسال ۲۰۱۸ ولی ( مادر ) هم به نوعی ازین قاعده مستثنی نیست . دو فیلم پیشین کارگردان می توانست نفس بیننده را حبس کند ولی رودریگو در این آخرین فیلمش موفق به حفظ تعادل میشود . در فیلم ( مادر ) , تنش ناشی از دوبرداشت متفاوت از آنچه که وی به ما نشان داده می شود است که لزوما از احساسات النا تغذیه می شود , هم چنین در لبه تیغ بودن بین یک تنش وابسته به عشق شهوانی و امید یک مادر برای جبران سالهای ازدست رفتن پسرش .

رود ریگو پس از پرداختن به روانشناسی قدرتمندان در فیلم ( باشد که خداوند ...) و شکاف بین دو پلیس درفیلم سیاسی بعدی اش ( ال رینو ) با فیلم ( مادر ) نشان داد که می تواند به نوعی بهترین نماینده سینمای نوین اسپانیا باشد. فیلم او ویرانی یک مادر را به نمایش میگذارد . مارتا نیتو ۳۸ ساله که با بازی خیره کننده اش درنقش النا دراین فیلم موفق به ربودن جایزه بهترین بازیگر زن دربخش دورنمای جشنواره ونیز شد بخوبی توانست ایفاگر نقش مادری باشد درحال راه رفتن بروی یک طناب باریک که هردقیقه آن همراه با درد است .

این داستان به زیبایی باعث می شود تا سردرگمی مادری که تلاش می کنند کنترل خود را به عنوان یک بزرگسال حفظ کند به تماشاگرالقا کند . ژول پوریه فرانسوی که نقش ژان را بازی میکند نیز ازجمله بازیگران جوان سینمای فرانسه بشمار می رود که تاکنون در چند نقش کم اهمیت ظاهرشده بود واین فیلم نخستین نقش مهم او درسینما بشمارمی آید . ضمن آنکه وی تجربیاتی نیز درنقش آفرینی در تئاتردارد. درفیلم می بینیم که پدرومادر این مردجوان به طرز عجیبی درگیراین رابطه خطرناک بین النا و پسرشان می شوند اما تماشاگر درصحنه هایی که این دو تنها با یکدیگرهستند هیچگونه نشانه ی عشقی نمی بیند . دریکی از نماهای جالب فیلم می بینیم که ژان از النا می خواهد سرش را روی شانه او بگذارد , النا می پذیرد و ژان نیزمانند فرزندی که به نوازش و محبت مادرانه نیازدارد سرش را برروی شانه ی النا می گذارد . درواقع این صحنه نشان می دهد که ژان هیچگونه تمایلی ندارد با زنی که ازاو بیست سال بزرگتراست عشقبازی کند . النامی تواند برای او به مثابه یک مادرباشد . به همین دلیل است که با خانواده خود جروبجث کرده و از النا دفاع میکند .

آیا واقعا النا عاشق این نوجوان شده یا خیر. کارگردان با نشان ندادن صحنه های عاشقانه بین این دو درفیلم تماشاگر را درحالت شک و تردید قرارمی دهد و احساس مادرانه واحساس عاشقانه مادر را با هم درمی آمیزد . تماشاگران با حیرت درپایان فیلم با هزاران پرسش روبرومی شوند . شاید بتوان گفت تماشاگران فیلم با دیدن این فیلم برخلاف فیلمهای پیشین کارگردان به روانشناختی نزدیک تراز هیجان دست می یابند . دریک کلام ( مادر ) یک فیلم قوی وفوق العاده است که تماشاگر را به اندیشه کردن وا می دارد وبنابراین دراین وانفسای فیلمهای فاقد ارزش هنری یک گوهرتابناک است .

درباره کارگردان

رودریگوسوروگورین فیلمنامه نویس و کارگردان متولد ۱۶ سپتامبردرمادرید و سازنده دو فیلم کوتاه El Iluso و مادر است که فیلم اخیرهمانی است که کارگردان سال پیش نسخه ی بلند آن راهم ساخت .وی همچنین سازنده تعدادی فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی است .برای ساخت نسخه کوتاه فیلم مادر جندین جایزه درجشنواره های فیلم کوتاه دریافت کرد . وی همچنین درسال ۲۰۱۳ درکشورش برنده جایزه بهترین کارگردان تازه کار برای فیلم ( استکهلم ) شد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد