logo

واکنش استرالیا به انتقال شهروند بریتانیایی-استرالیایی به زندان قرچک: «درخواست دسترسی کنسولی»

سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۸ ژوييه ۲۰۲۰بی بی سی: در پی انتشار خبر انتقال کایلی مور-گیلبرت، محقق و مدرس بریتانیایی- استرالیایی از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در حومه این شهر، وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای ایران را مسئول سلامتی و حفظ جان خانم گیلبرت دانست و خواهان دسترسی فوری کنسولی به خانم گیبلرت در زندان شد.

در بیانیه وزارت خارجه استرالیا که روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئیه منتشر شد آمده: "پرونده دکتر مور گیلبرت یکی از اولیت‌های اصلی دولت استرالیا و به ویژه مقامات سفارت استرالیا در تهران است."

در این بیانیه همچنین آمده که مقامات ایران گزارشهای فعالان حقوق بشر را درباره انتقال خانم مور گیلبرت به زندان قرچک را تایید کرده‌اند.

روز دوشنبه، ۲۷ ژوئیه، نسرین ستوده، وکیل برجسته ایرانی که او هم در زندان اوین است در صفحه رسمی فیسبوک خود خبر داد که: "کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی که در بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به سر می‌برد از دو روز پیش به عنوان تنبیه به قرنطینه زندان قرچک منتقل شده است".

خانم مورگیلبرت، پژوهشگر سیاست خاورمیانه و تحصیل‌کرده دانشگاه کمبریج، بعد از بازداشت در ایران به اتهام جاسوسی محاکمه و به ده سال زندان محکوم شد.
کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی که در بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به سر می‌برد از دو روز پیش به عنوان تنبیه به...

Gepostet von Reza Khandan am Sonntag, 26. Juli 2020


مستان گذشته رسانه‌های بریتانیایی گزارش دادندکه خانم مورگیلبرت در نامه‌هایی از داخل زندان اوین نوشته مبنی بر اینکه "به او پیشنهاد آزادی از زندان به ازای جاسوسی برای سپاه پاسداران داده‌اند."

خانم ستوده خبر داده که خانم گیلبرت در آخرین تماس تلفنی خود با خانواده‌اش از افسردگی و وضعیت نامناسب روحی خود گفته است.

نسرین ستوده می‌گوید آخرین تماس او با خانواده اش به یک ماه پیش باز می‌گردد.

گفته می‌شود این استاد دانشگاه تابستان سال ۲۰۱۸ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرده بود اما در اکتبر همین سال درحالی که برای ترک ایران در فرودگاه بود توسط "نیروهای سپاه پاسداران" دستگیر شد.

تازه‌ترین مطالبی که از خانم گیلبرت، پیش از دستگیری در ایران، منتشر شده، به جنبش‌های دموکراسی خواه در خاورمیانه، و مخالفان دولت در بحرین اختصاص دارد.

به گزارش روزنامه گاردین او هنگام بازداشت، از دانشگاه ملبورن برای بررسی رابطه ایران با شیعیان بحرین بعد از "بهار عربی"، بورسیه داشته است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد