logo

عزاداری محرم در ایران محدود شد؛

ثبت بالاترین شمار جانباختگان کرونا در یک روز

سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۸ ژوييه ۲۰۲۰بی بی سی: ستاد ملی مبارزه با کرونا با انتشار پروتکلی بهداشتی برگزاری مراسم محرم را تنها در مکان‌های سربسته و مورد تایید مجاز شمرده است. وزارت بهداشت هم اعلام کرد "نظر قاطع این وزارتخانه این است که مراسم پر جمعیت در محرم ممنوع باشد، بویژه در محیط های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می کنیم".

امروز کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اطلاعیه شیوه نامه‌های بهداشتی برگزاری مراسم عزاداری محرم را منتشر کرده و از مردم، سخنرانان و مسئولان هیات‌های مذهبی خواسته آن را رعایت کنند.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که با فوت ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران رکورد شکست.

به دنبال موج دوم شیوع کرونا در ایران، دولت برخی محدودیت‌ها را بازگرداند اما برگزاری مراسم محرم مجاز شمرد.

از تصمیم دولت ایران برای برگزاری مراسم عزاداری محرم انتقاد شده است. به ویژه اینکه آمار روزانه کرونا در ایران نشانی از فروکش کردن موج تازه شیوع ندارد و ۲۵ استان ایران در وضعیت قرمز یا هشدار هستند.

با این حال، احمد مروی، تولیت آستان قدس امروز گفت موضع حسن روحانی رئیس‌جمهوری در خصوص برگزاری مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسیار خوب بود. او گفته "امروز عده‌ای چه در خارج از کشور و چه در داخل به دنبال ایجاد دوگانگی میان عزاداری و سلامت هستند که امر بسیار خطایی است".

آقای روحانی دوم مرداد اعلام کرد از مراسم محرم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

ایران از نظر میزان شیوع کرونا و میزان مرگ در میان کشورهای خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد و تا کنون حدود ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و مجموع مبتلایان نیز به بیش از ۲۹۳ هزار رسیده است. امروز در ایران سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۲۹۶ هزار و ۲۷۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۶ هزار و ۱۴۷ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت: برگزاری مراسم پرجمعیت در محرم ممنوع است

با این حال علیرضا رئیسی معاون بهداشت می‌گوید "نظر قاطع وزارت بهداشت این است که برگزاری مراسم پر جمعیت در محرم ممنوع باشد، بویژه در محیط های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می کنیم".

او تاکید کرده "درباره اینکه مراسم چگونه برگزار شود، هنوز هیچ چیز قطعی نشده است".

او گفته "در مورد ایام عرفه، عید قربان و محرم قطعا اگر مراسمی هم برگزار شود اصلا و به هیچ وجه به شکل قبل نخواهد بود و کاملا محدود خواهد بود. باید یاد بگیریم از فضاهای مجازی استفاده کنیم و خیلی از مراسم ها را در خانه خودمان انجام دهیم".

معاون بهداشت اضافه کرد "با وجود ارادت بالایی که به ایام محرم داریم اما اگر شرایط رعایت نشود ما دچار مشکل خواهیم شد. اگر هر کار که میخواهیم انجام دهیم و بگوییم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطر کنترل می‌شود، نم‌یشود چون پروتکل یک عصای جادویی نیست".

محرم چگونه برگزار خواهد شد؟

بنابر شیوه‌نامه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضا‌های سربسته مجاز است اما به ساعات و مکان‌های مشخص محدود خواهد بود.

بنابر این پروتکل، مراسم باید در مکان‌هایی برگزار شود که به تایید کارگروه‌های استانی رسیده است.

در عین حال از مسئول برگزاری مراسم تعهد گرفته می‌شود.

پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری نیز ممنوع اعلام شده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد