logo

جسد آرش کسروی، یک موبد زرتشتی، در شهر ماهان کرمان پیدا شد

يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۶ ژوييه ۲۰۲۰ار.اف.ای : هفته‌نامه‌ امرداد، متعلق به اقلیت زرتشتیان در ایران، از قتل آرش کسروی، یک موبد زرتشتی، پس از چند روز بی‌اطلاعی از او، به دست افراد ناشناس در کرمان خبر داد.

سایت این هفته‌نامه، عصر روز شنبه چهارم مرداد، نوشت: «چندی پیش موبد کسروی به همراه دو تن از دوستانش ناپدید می‌شوند و پس از جست‌وجو از خانه‌‌‌ مسکونی، اثری از وی پیدا نمی‌شود.»

امرداد اضافه کرد: «بستگان، پلیس آگاهی کرمان را در جریان رخداد گم شدن موبد و دو تن از همراهانش می‌گذارند، اما پس از سه روز پیکر بی‌جان آنان در شهر ماهان پیدا می‌شود.»

بنا به گفته شاهدان، پلیس آگاهی قتل را تایید کرده، اما هویت قاتل یا قاتلان و انگیزه‌ این قتل نامشخص است.

به نوشته هفته‌نامه‌ امرداد، آرش کسروی پنجاه و سه ساله، اهل کرمان بود، ولی ده سال پیش با خانواده به کالیفرنیا مهاجرت کرده بود.

او سال گذشته برای مراسم درگذشت پدر خود به ایران آمد و برای رسیدگی به کارهای انحصار وراثت در کرمان ساکن شد. این موبد زرتشتی همچنین با هفته‌نامه «امرداد» همکاری داشت.

قتل این موبد زرتشتی در حالی است که حقوق اقلیت‌های مذهبی ایران، از جمله زرتشتیان که دینشان یکی از چهار دین مورد پذیرش قانون اساسی جمهوری اسلامی است، به طور مداوم نقض می‌شود.

یکی از موارد جنجالی نقض حقوق اقلیت زرتشتی، تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، رییس انجمن زرتشتیان یزد، در شورای شهر یزد در مهرماه ۱۳۹۶ بود. او با این حال توانست در تیرماه ۹۷، با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر به این شورا بازگردد.

نیکنام چندی پیش خواستار رفع موانع استخدام زرتشتیان در ادارات دولتی، رفع محدودیت‌ها در برگزاری جشن سده زرتشتیان و همچنین رعایت قانون در بحث واگذاری اراضی زرتشتیان شده بود.

همچنین سال گذشته، نماینده زرتشتیان در دور پیشین مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر کار، بخشنامه سازمان بهزیستی درباره ممنوعیت بکارگیری اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک را تبعیض آمیز خواند و چنین ابلاغیه‌ای را مخالف قانون اساسی کشور دانست.

سازمان بهزیستی کشور با صدور بخشنامه‌ای استخدام پرسنل از اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک را ممنوع اعلام و تاکید کرد به‌کارگیری این افراد تنها در مهد کودک‌هایی مجاز است که به اقلیت‌های دینی اختصاص دارد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد