logo

معاون وزیر بهداشت ایران: وضعیت اصلا خوب نیست؛

تهران منبع پخش بیماری به کل کشور است

يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۶ ژوييه ۲۰۲۰بی بی سی: هشدارهای برخی از مقامات بهداشتی ایران نسبت به گسترش مجدد ابتلا به کرونا همچنان ادامه دارد و امروز ایرج حریرچی، معاون کل این وزارت‌خانه گفته است که "تقریبا کل کشور وضعیت قرمز دارد" و "وضعیت اصلا خوب نیست" و تهران را منبع پخش کرونا در کل کشور خواند و گفت: "تا زمانی که بستریها کاهش نیابد، مرگ ۲۰۰تایی مهمان ماست".

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای حریرچی در سخنانی تاکید کرده است که در حال حاضر ابتلا به کووید ۱۹ در ایران "مجددا روندی افزایشی دارد" و در حال حاضر روزانه ۴۰۰۰ هزار نفر مشکوک یا مبتلا به کرونا بستری می‌شوند و "پنج تا ۱۰ درصد افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، فوت خواهند کرد. تا زمانیکه بستری کاهش نیابد، مرگ ۲۰۰ تایی مهمان ماست."

همزمان آمار روزانه کرونا در این کشور نشانی از فروکش کردن موج تازه شیوع ندارد و ۲۵ استان ایران هم در وضعیت قرمز یا هشدار هستند که نشان می‌دهد اکثر مناطق ایران شرایط مناسبی ندارند. براساس تازه ترین آمار وزارت بهداشت ایران ۲۱۶ نفر در شبانه‌روز گذشته جان خود را براثر این بیماری از دست داده‌اند.

آقای حریرچی در خصوص وضعیت شهر تهران هم گفته است که در این شهر روزانه ۶۰۰ نفر بر اثر ابتلا بستری می‌شوند و "اکنون تهران به منبع پخش بیماری به کل کشور تبدیل شده است".

به گفته وی "کرونا آینه عمل ماست، هر رفتار نامناسب بهداشتی ما ۵ الی ۷ روز بعد خودش را در حوزه سرپایی نشان می دهد، دو الی سه هفته بعد در بستری و چهار الی شش هفته بعد در مرگ و میر خودش را نشان می دهد".

در ایران برگزاری عزا و عروسی ممنوع اعلام شده اما برگزاری مراسم عزاداری محرم بلامانع اعلام شده است. بسیاری از مسئولان بهداشتی و کارشناسان خواستار وضع محدودیت‌های بیشتری برای کنترل شیوع ویروس کرونا هستند اما حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و سایر مقامات مذهبی اعلام کرده‌اند که با وجود همه خطرات مراسم‌های مذهبی مخصوص ماه محرم در ایران تعطیل نخواهد شد و برگزار می‌شود.

دیروز (شنبه ۲۵ ژوییه/۴ مرداد) آقای روحانی در اظهاراتی گفت که مراسم محرم "باشکوه" و با رعایت موازین بهداشتی برگزار خواهد شد. آقای روحانی در تعریف خود از "شکوه ماه محرم" توضیح داد: "امسال ماسک زدن هم جزو همین شکوه است و رعایت فاصله‌گذاری هم جزو از این شکوه است؛ عدم تجمع و تراکم در یک مکان هم جزو همان شکوه است."

برخی پیش‌بینی کرده‌اند که برگزاری مراسم‌های سنتی محرم وضعیت شیوع کرونا در ایران را بیش از گذشته خواهد کرد. در همین خصوص هم مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی از تصمیم دولت برای برگزاری "باشکوه" مراسم محرم انتقاد کرده است.

او گفته است که "اگر جمع کردن میان عزاداری‌های محرم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر باشد، این تصمیم را باید ستود، ولی متأسفانه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست."

مسیح مهاجری در سرمقاله این روزنامه درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی هنگام مراسم محرم نوشت: "همین سخن را هنگام برداشتن محدودیت‌های کرونایی در خردادماه از آقای رئیس‌جمهور و سایر مسئولین ستاد ملی مقابله با کرونا بارها شنیدیم ولی نتیجه عملی آن این شد که کنترل و مهار کرونا از اختیار ستاد خارج شد و آمار ابتلا و مرگ و میر به رقم‌های بی‌سابقه رسید."

حدود یک ماه تا رسیدن ماه محرم و شروع دهه عزاداری برای امام سوم شیعیان در ایران باقی مانده، اما درچند روز گذشته، تاکید حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و سایر امامان جمعه این بوده که مراسم عزاداری فارغ از فروکش کردن شیوع کرونا یا افول آن، باید حتما برگزار شود.

آخرین آمار در ایران

آمار روزانه کرونا نشانی از فروکش کردن موج تازه شیوع ندارد و ۲۵ استان ایران هم در وضعیت قرمز یا هشدار هستند که نشان می‌دهد اکثر مناطق ایران شرایط مناسبی ندارند.

وزارت بهداشت ایران در تازه ترین آمار مربوط به موارد ابتلا و درگذشتگان ویروس کرونا اعلام کرد که ۲ هزار و ۳۳۳ مبتلا جدید شناسایی شده‌اند و ۲۱۶ نفر هم در شبانه‌روز گذشته جان خود را پس از ابتلا از دست داده‌اند.

بر همین اساس شمار مبتلایان در ایران به ۲۹۱ هزار و ۱۷۲ نفر و مجموع کل درگذشتگان نیز به ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران تعداد کل بهبودیافتگان ۲۵۳ هزار و ۲۱۳ نفر بوده و ۳۶۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد