logo

گزارشگران بدون مرز: بازجویی تلویزیونی روح‌الله زم اعتراف به شکنجه زندانی است

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱ ژوييه ۲۰۲۰یورونیوز: سازمان گزارشگران بدون مرز در واکنش به یک برنامه تلویزیون ایران که در آن روح‌الله زم چند روز پس از صدور حکم اعدام مقابل دوربین صدا و سیما قرار می‌گیرد، واکنش نشان داد.

این سازمان مستقر در پاریس در توئیتی نوشت: «روح‌الله زم در همه مدت بازداشت در سلول انفرادی و تا امروز از حق دیدار با خانواده‌اش و انتخاب وکیل محروم بوده است.»

این سازمان افزود: «بازجویی تلویزیونی، اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام جرم شکنجه‌ی زندانی است. شکنجه از مصادیق بارز «جنایت علیه بشریت» است.»

حدود دو هفته پیش دادگاه انقلاب اسلامی ایران، روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی که پیش از این در سال ۱۳۸۸ هم سابقه بازداشت داشت، در فرانسه پناهنده سیاسی بود اما در مهر ماه سال گذشته در سفری که به عراق داشت از سوی سپاه پاسداران ایران بازداشت و به ایران منتقل شد.

شب گذشته ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر) تلویزیون ایران در برنامه‌ای با عنوان «بدون تعارف»، این روزنامه‌نگار و کنشگر سیاسی را جلوی دوربین خود نشاند و با این متهم محکوم به اعدام گفت‌وگو کرد.

این برنامه واکنش‌های زیادی را در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و بسیاری علی رضوانی، خبرنگاری را که روبروی روح‌الله زم نشسته بود، در قامت «بازجو» توصیف کردند.

محمد جواد اکبرین، دین‌پژوه و روزنامه‌نگار ساکن فرانسه در توئیتی با به اشتراک گذاشتن بخشی از این برنامه نوشت: «و روح‌الله زم پیروز قطعی این بازجویی علنی بود.»نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد