logo

مخالفت دادگاه آمریکا با درخواست دولت ترامپ برای منع انتشار کتاب بولتون

شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰ ژوين ۲۰۲۰

بی بی سی: یک قاضی در آمریکا درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور را برای جلوگیری از انتشار کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی این کشور رد کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در تلاش برای جلوگیری از انتشار کتاب "در آن اتاق اتفاق افتاد" به دادگاه شکایت کرده بود که این کتاب "به طور مناسب برای انتشار بررسی نشده است".

قاضی رویس لمبرت، از دادگاه منطقه‌ای آمریکا در واشنگتن، گفته جان بولتون با این کتابش با امنیت ملی آمریکا "قمار کرده" و کشورش را در "معرض آسیب قرار داده است".

هر چند او حکم داد که "دولت نتوانست دادگاه را متقاعد کند که ممنوعیت انتشار این کتاب مانع از صدمات جبران ناپذیر خواهد شد."

قاضی دادگاه در حکمش گفته که "با انتشار صدها هزار نسخه از این کتاب در سرتاسر جهان - و از جمله در تحریریه رسانه ها - آسیب همین الآن هم وارد شده است."

دونالد ترامپ این حکم را یک پیروزی بزرگ خوانده و از تبعات مالی انتشار این کتاب برای مشاور سابقش گفته است.

قرار است این کتاب روز سه شنبه عرضه شود. کتابفروشی ها این کتاب را در تعداد بسیار بالایی پیش فروش کرده اند و ناشر آن گفته که ارسال کتاب ها آغاز شده است.

در روزهای گذشته رسانه های آمریکایی این کتاب را مرور کرده بودند و بخش های جنجال برانگیزی از آن نقل کرده اند.

طبق این گزارش ها، آقای بولتون در این کتاب تصویری از رئیس جمهور آمریکا ارائه داده که تصمیماتش براساس پیروزی دوباره او در انتخابات ریاست جمهوری گرفته می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بعد از این حکم دادگاه باز هم در توییتر به جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی اش تاخت و گفته حالا با حرف برخی دیگر موافق است که او را فردی "نفرت برانگیز" می خوانند.

آقای ترامپ گفته که با توجه به توزیع کتاب و درز مطالب آن به رسانه ها، قاضی نمی توانسته کاری برای متوقف کردن آن بکند "ولی اظهارنظرها و حکم های قاطع و قدرتمندی درباره پول و نغض طبقه بندی انجام شده و حالا جان بولتون "باید هزینه سنگینی برای این‌ بدهد."بسیاری از ادعاهای مطرح شده در این کتاب براساس مکالمات خصوصی نوشته شده و بررسی صحت آنها غیرممکن است.

از جمله ادعاهای مطرح شده در این کتاب این است که آقای ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در صدد کمک گرفتن از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین بود؛ با "تاکید بر اهمیت کشاورزان و افزایش صادرات سویا و گندم به چین برای پیروزی او در انتخابات."

جان بولتون در کتابش همچنین مدعی شده که رئیس جمهور آمریکا به رئیس جمهور چین گفته بود ساخت بازداشتگاه‌ها در منطقه سین کیانگ "کار درستی بود".

آقای بولتون می‌نویسد که آقای ترامپ حاضر بود در تحقیقات جنایی دخالت کند "تا در عمل، لطفی شخصی در حق دیکتاتورهای موردعلاقه اش کرده باشد."

مثلا بنا به ادعای این کتاب، آقای ترامپ در سال ۲۰۱۸ به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پیشنهاد کرده بود تا در تحقیقاتی که آن زمان با تمرکز بر یک شرکت ترکیه‌ و نقشش در دور زدن تحریم‌های ایران جریان داشت، دخالت کند.

همین طور این کتاب می گوید رئیس جمهور گفته بود که حمله به ونزوئلا "با حال" است و تصور می کرد که این کشور آمریکای جنوبی قبلا بخشی از ایالات متحده بود.

مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ مدعی شده که او نمی‌دانست بریتانیا یکی از قدرت‌های اتمی است و زمانی از یکی از دستیاران ارشد پرسیده بود که "آیا فنلاند بخشی از روسیه است".

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد