logo
در اين زمينه

کمیسیون روابط بین‌الملل حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

تهدید ترامپ علیه دادگاه کیفری بین المللی را محکوم می کنیم!

پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸ ژوين ۲۰۲۰

new/logo_hezbe-chap.jpg
تهدید ترامپ علیه دادگاه کیفری بین المللی را محکوم می کنیم!
در پی آغاز تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی برای بررسی اتهام ارتکاب جنایت جنگی از سوی ارتش آمریکا و سرویس های اطلاعاتی آن در افغانستان، دونالد ترامپ دستورتحریم پرسنل ذیربط این دادگاه و ممنوعیت صدور ویزا برای آنان را صادر کرد.

اوایل سال جاری دادگاه کیفری بین المللی، موسوم به آی‌سی‌سی، تحقیقاتی را برای بررسی اتهامی آغاز کرد که مدعی بود، نیروهای نظامی آمریکا و افغانستان مرتکب جنایت جنگی در افغانستان شده‌اند. در همین راستا، تحقیقاتی در جهت بررسی جنایات حقوق بشری از سوی طالبان نیز آغاز شد .

در فرمان اجرایی ترامپ آمده، هر شخصی که «به طور مستقیم به نام آی‌سی‌سی جهت بازجویی، دستگیری، بازداشت یا پیگیرد هر عضوی از ارتش ایالات متحده بدون اجازه ما اقدام کند» مورد تحریم قرار می‌گیرد. او دليل آن را حفاطت از "حقوق مردم امریکا " دانسته و نتیجه می گیرد، که «اقدامات دادگاه کیفری بین المللی، تجاوز به حقوق مردم آمریکا و تهدید حاکمیت ملی امریکاست.»

به موجب فرمان ترامپ اقدام به تحقیق در مورد "همپیمانان امریکا" نیز مشمول تهدید او خواهند شد، که مشخصاً متوجه تحقیقاتی است که دادگاه کیفری بین المللی در صدد است پیرامون اقدامات اسرائیل علیه مردم فلسطین به عمل آورد.

ما فرمان ترامپ و این رویکرد ایالات متحده آمریکا را اقدامی خودمحورانه، مشوق جنایات جنگی و دیگر جنایات بزرگ، و موجبی برای تضعیف دادگاه کیفری بین المللی می دانیم، که ایجاد آن امید به عدالت قضائی را در جهان تقویت کرده است. ما هرگونه فشار و تهدید علیه دادگاه بین‌المللی را محکوم می کنیم و همۀ نیروهای صلحدوست و دادخواه را به اعتراض علیه این حرکت دولت ایالات متحده فرامی خوانیم.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
کمیسیون روابط بین‌الملل

۱۷ ژوئن ۲۰۲۰


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد