logo

واکنش تند مقام‌های ایالت واشنگتن به تهدید ترامپ در بازگرداندن پلیس به منطقه‌ای در سیاتل

جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲ ژوين ۲۰۲۰بی بی سی: مقامات ایالت واشنگتن در شمال غرب آمریکا واکنش شدیدی نسبت به تهدید دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور برای بازگرداندن پلیس به منطقه تحت کنترل معترضان در مرکز این ایالت، سیاتل، نشان داده‌اند.

جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن گفته آقای ترامپ نباید در امور این ایالت دخالت کند و شهردار سیاتل هم گفته هرگونه حمله به این شهر غیرقانونی خواهد بود.

روز دوشنبه پلیس پس از چند روز درگیری، یک منطقه را در این شهر رها کرد. دونالد ترامپ گفته این منطقه توسط "تروریست‌های داخلی" تصرف شده است.

از زمان عقب‌نشینی پلیس، تظاهرات در این منطقه عمدتا مسالمت‌آمیز بوده است.

در این منطقه که به چاز (به اختصار، منطقه خودمختار) معروف شده، صدها نفر برای تظاهرات، گوش دادن به سخنرانی‌ها و شرکت در برنامه‌ها جمع می‌شوند.

اعتراضات در سیاتل مانند بسیاری دیگر از شهرهای آمریکا در پی کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاهپوست غیر مسلح، در شهر مینیاپولیس در ایالت مینسوتا شکل گرفت. آقای فلوید زمانی که در بازداشت پلیس بود، جان باخت.

آقای ترامپ، که از مقام‌های ایالتی خواسته اقدامات قاطعی در مقابله با معترضان در پیش گیرند، در عین حال پیشنهادهایی را برای اصلاح پلیس از جمله بودجه بیشتر برای آموزش و دستورالعمل‌های سراسری در مورد چگونگی استفاده از زور ارائه داده است.

با این حال، وی تغییرنحوه اختصاص بودجه پلیس را یک "پیشنهاد افراطی" خوانده و آن را رد کرده است. چنین اقدامی شامل اختصاص بودجه به طور مستقیم به خود جوامع می‌شد.

چاز چطور ایجاد شد؟

در دو هفته گذشته، منطقه‌ای در سیاتل به میدان نبرد بین معترضان و پلیس تبدل شد و باعث شد که فرماندار این شهر گارد ملی را برای اعمال مقررات منع رفت و آمد اعزام کند.

به گزارش رسانه‌های محلی‌، در جریان این خشونت‌ها، تظاهرکنندگان بمب‌های بنزینی به سمت پلیس پرتاب کردند‌، اتوموبیل‌ها به آتش کشیده شدند و برخی دست به غارت زدند.

در آخر هفته، پلیس سیاتل برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. اعضای شورای شهر، با انتقاد از پلیس آنها را به استفاده بیش از حد از زور متهم کردند. روز دوشنبه، شهردار دستور داد تا این منطقه عاری از پلیس شود.


در خیابانی در چاز جمله "جان سیاهپوستان مهم است" نوشته شده است

از آن زمان معترضان کنترل منطقه‌ای در سیاتل را در دست گرفتند که قلب هنری شهر است و در سال‌های اخیر به دلیل اعیانی‌سازی ناشی از حضور کارمندان بخش‌های تکنولوژی، قیمت املاک آن بالا رفته.

رسانه‌های محلی می‌گویند فضای جشن و شادی در این منطقه حاکم است و مردم در گردهمایی‌های خود در اینجا شعر می‌خوانند، موسیقی گوش می‌دهند و فیلم تماشا می‌کنند.

آب گازدار رایگان، غذای میان‌وعده، کرم ضد آفتاب و محلول‌های ضدعفونی در دسترس است.

در حالی که معترضان می‌گویند که آنها فاقد رهبری هستند‌، داوطلبان مسلحی دیده شده‌اند که از کسانی که وارد این منطقه می‌شوند درخواست کارت شناسایی می‌کنند.

ترامپ درباره چاز چه گفته؟

رئیس جمهوری آمریکا در یک رشته توییت‌، با انتقاد از رهبران لیبرال دموکرات ایالت واشنگتن و شهر سیاتل به آنها گفت: "شهر خود را پس بگیرید". "اگر شما این کار را نکنید ، من خواهم کرد."


عترضان چاز یادبودی برای جورج فلوید ایجاد کرده‌اند

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد