logo

نگرانی گوترش از افزایش فشار بر دگرباشان جنسی به دلیل کرونا

يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷ مه ۲۰۲۰دویچه وله: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد افزایش آسیب‌پذیری دگرباشان جنسی در پاندمی کرونا هشدار داد. ۲۸ اردیبهشت روزجهانی دگرباشان جنسی است. در برخی کشورها پاندمی کرونا فرصتی برای حمله به دگرباشان جنسی شده است.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روزجهانی دگرباشان جنسی خواستار حفاظت بیشتر از آنها شد.

در پیام گوترش که یکشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۷ مه) منتشر شد، خاطر نشان شده که بسیاری از دگرباشان جنسی سال‌هاست صرفا به دلیل گرایش‌های جنسی در معرض حملات افراد متعصب هستند و حتی به قتل تهدید شده‌اند و حال در برخی نقاط جهان مسبب همه‌گیر شدن ویروس جدید کرونا معرفی می‌شوند.

در پیام دبیرکل سازمان ملل آمده است: «گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهند در برخی کشورها نیروهای پلیس از دستورالعمل‌های مدیریت پاندمی کرونا برای حمله به افراد و سازمان‌های حامی دگرباشان جنسی سوءاستفاده می‌کنند.»

آنتونیو گوترش تأکید کرد که سازمان ملل خواستار مقابله با تبعیض حفاظت از تمام گروه‌های جامعه در پاندمی کروناست. او در پیام خود خواستار "اتحاد همگانی برای مقابله با تبعیض و همچنین خواهان حفظ کرامت انسانی و حمایت از حق همگان برای زندگی آزاد و حقوق برابر" شد.

سازمان جهانی بهداشت یکشنبه ۱۷ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت را روز جهانی مقابله با دگرباش‌ستیزی و دگرباش‌هراسی خوانده است. این روز سال ۱۹۹۰ پس از آنکه سازمان ملل متحد همجنس‌گرایی را از "فهرست بین‌المللی بیماری‌ها" حذف کرد، وارد تقویم شد.

سازمان ملل و حامیان حقوق دگرباشان جنسی از کشورهای سراسر جهان می‌خواهند برای ارتقاء آگاهی جامعه در مورد دگرباشان تلاش کنند.

اما آمار نشان می‌دهد حتی در کشورهای پیشرفته اروپایی نیز دگرباشان بیشتر از سایر گروه‌های جامعه در معرض خطر خشونت قرار دارند.

برای نمونه آماری که وزارت کشور فرانسه به مناسبت روزجهانی دگرباشان جنسی منتشر کرده، نشان می‌دهد جرائم صوت گرفته علیه این گروه اجتماعی، سال گذشته ۳۶ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است. از این جرائم می‌توان به توهین‌ و حملات فیزیکی اشاره کرد. اغلب قربانیان این جرائم دگرباشان جنسی زیر ۳۵ سال بودند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد