logo

افزایش نگران کننده شمار مبتلایان به کرونا در خوزستان

شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹ مه ۲۰۲۰

دویچه وله: معاون کل وزارت بهداشت از روند صعودی آمار مبتلایان به کرونا در استان خوزستان خبر داد. رییس مجمع نمایندگان این استان نیز با اشاره به ضعف زیر ساخت‌های بهداشتی خوزستان، اوضاع دشت آزادگان، هویزه و امیدیه را نگران‌کننده خواند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، روز شنبه ۲۰ اردیبهشت (نهم ماه مه) با ابراز نگرانی از افزایش شدید ابتلا به کرونا در خوزستان گفت که روند شیوع در این استان صعودی است و همزمان از مردم خوزستان خواست که به فاصله‌گذاری اجتماعی توجه بیشتری کنند.

ایرج حریرچی گفت، گرچه اپیدمی در خوزستان نسبت به سایر استان‌ها دیرتر آغاز شده اما اکنون شاهد اوج‌گیری و تشدید کرونا در این استان‌ هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد که گرمای هوا در یک منطقه دلیل از بین رفتن کرونا نیست و افزود: «اگر در جایی بازگشایی‌ها موجب افزایش بیماری شود و یا به دلیل خصوصیت اپیدمی یک شهرستان و یا خصوصیات اجتماعی آنجا، بازگشایی‌ها باعث شود که با تشدید موارد ابتلا مواجه شویم، حتما تصمیمات سختگیرانه‌تر و بازگشت به گذشته را خواهیم داشت.»

به رغم افزایش مجدد مبتلایان به کووید ۱۹ از روز جمعه ۱۹ اردیبهشت (هشتم مه) برگزاری نماز جمعه در برخی شهرهای ۲۳ استان ایران دوباره آزاد شده است. چند روز پس از تائید رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران و با شدت گرفتن روند گسترش آن، مراسم نماز جماعت در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ متوقف شده بود.

حریرچی در کنترل کرونا تهران را "پاشته آشیل" دولت نامید با این‌حال گفت "اهواز دومین شهر کشور از نظر میزان حاشیه‌نشین محسوب می‌شود و در حال حاضر تمرکز موارد افزایش بیماری در خوزستان هم در اهواز است که حتما باید تدابیر مناسبی برایش چیده شود".

ضعف زیرساخت‌های بهداشتی خوزستان

رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز وضعیت این استان را از نظر شیوع ویروس کرونا قرمز خواند و گفت که در مناطقی مانند دشت آزادگان، هویزه و امیدیه اوضاع نگران کننده است.

قاسم ساعدی در گفت‌وگو با ایسنا با تکیه بر "ضعف بسیار زیرساخت‌های بهداشتی و کمبود نیروی درمانی این استان" خواستار نگاه ویژه‌ به خوزستان شد.

نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس خاطرنشان کرد: «با توجه به جمعیت پنج میلیونی استان خوزستان و پایین بودن سطح امکانات و تجهیزات بیمارستانی و درمانی و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نامطلوب مردم نیاز به نگاه و توجه ویژه به استان وجود دارد.»

علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز روز شنبه از ارائه پیشنهادات مقر دانشگاهی مقابله با کرونا به شورای تامین خوزستان به منظور تصمیم‌گیری جدید برای استان خبر داد.

او با اشاره به توییت سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر "وضعیت طغیانی کرونا در خوزستان"، گفت: «در این روند، خوزستان دارد به قله ابتلا می‌رسد.»

افزایش مبتلایان در شبانه روز گذشته

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۲۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده‌اند و ۴۸ نفر نیز به دلیل ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

جهانپور گفت که مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۱۰۶۲۲۰ نفر رسید و تا کنون ۸۵۰۶۴ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود که ۲۶۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری هستند و تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته جهانپور بر خلاف هفته‌های گذشته در حال حاضر تعداد "مبتلایان سرپایی" شناسایی‌شده در کشور افزایش یافته و از شمار "بستری" ناشی از این بیماری کاسته شده است. سخنگوی وزارت بهداشت گفت که در استان خوزستان تعداد مبتلایان بستری شده افزایش یافته است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد