logo

نامه نرگس محمدی از زندان زنجان

سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵ مه ۲۰۲۰

Narges-Mohammadi03.jpg
دوشنبه ۴ مه ۲۰۲۰

نرگس محمدی، نایب‌رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در سالروز زندانی شدنش از رنج و سختی های زندان می گوید. او که در زندان زنجان در حال سپری کردن دوران حبس خود است وضعیت زنان زندانی که قربانی بی عدالتی ها و تبعیض ها هستند را روایت می کند و می گوید « مشاهده رنج و درد و زیستن با فلاکت و هلاکت آنها، تولد دوباره مرا رقم زده است.» در ادامه همچنین از ایمان راسخ خود برای دستیابی به عدالت،‌ آزادی و حقوق بشر حتی به قیمت محرومیت از دیدار چند ساله با فرزندانش می گوید.

در ادامه نامه نرگس محمدی را بخوانید:

سال دیگری از حبس ظالمانه خود را اغاز می کنم.

من در این رنج قربانیان فقر و فساد و استبداد و حاکمیت قوانین مردسالار در میان خواهرانم ،همان‌هایی که برای تحقق حقوق شان پای در کارزار گذاشته‌ام و در کنار انسان‌هایی که شنیدن فقر و گرسنگی شان مرا به اعتراض وا می‌داشت، حبس می‌گذرانم. به حکم مقامات قضایی و امنیتی حتی دادن کتاب به من ممنوع است،آرزو داشتم در روز تولدم یکی از کتاب‌ها را به من می‌دادند اما چه افسوس! هدیه امسال من زانو به زانو نشستن و چشم در چشم نگریستن و شنیدن صدای قربانیان بی‌رنگی است که سرنوشتشان درد را به استخوانم رسانده و مرا عریان در میدانگاه رنج وعشق گذاشته‌اند تا بفهمم دزدی یک پفک نمکی برای کودک گرسنه و روسپی‌گری برای شب در خیابان نخوابیدن چه تباهی به بار می آورد و نداشتن حق طلاق زن را تا پای چوبه‌ی دار و گودال سنگسار می‌کشاند.

مشاهده‌ی رنج و درد وزیستن با فلاکت و هلاکت آن‌ها، تولد دوباره مرا رقم زده است. من در میان این چهاردیواری سخت و سرد، دلشکسته ولی سرخوش و ایستاده، سال دیگری از حبس ظالمانه ام را آغاز می‌کنم. این زیستن، سخت اما یقین بخش است تا ایمان داشته باشم که تلاش برای تحقق عدالت، آزادی و حقوق بشر ارزش از دست دادن تمام داشته‌هایم را دارد حتی نشنیدن صدای کودکانه‌ی علی و کیانایم را.
.

نرگس محمدی زندان زنجان اردیبهشت ۱۳۹۹
.

نرگس محمدی ، که از ۱۵ اردیبهشت ۹۴ در زندان به سر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. ۵ سال برای اجتماع و تبانی علیه نظام، یک سال برای تبلیغ علیه نظام، و ۱۰ سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام (لغو مجازات اعدام) که در مورد او مجازات اشد یعنی ۱۰ سال قابل اجرا است. در پی تحصن اعتراضی خانم محمدی در زندان اوین به دلیل همراهی با اعتراضات سراسری آبان ۹۸، او از دی‌ماه به زندان زنجان منتقل شده است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد