logo
در اين زمينه

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

جمهوری اسلامی باز هم دست به جنایت زد!

اعدام شایان سعیدپور و تداوم دستگیری ها و تشدید سرکوب ها را محکوم می کنیم!

چهار شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲ آپريل ۲۰۲۰

new/logo_hezbe-chap.jpg
امروز سه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر ۲۱ آپريل ۲۰۲۰ جمهوری اسلامی با اعدام شایان سعیدپور دست به جنایت دیگری زد و این جوان را که در زمان جرم ۱۷ سال بیشتر نداشت، انتقام‌جویانه اعدام نمود. شایان سعیدپور در هشتم فروردین از جمله ۷۰ زندانیانی بود که به دلیل خطر شیوع بیماری کرونا در زندان موفق به فرار شده بودند. اما او پس از چند روز در شهر بانه بازداشت و به زندان سقز منتقل گردید. پیش از این نیز، یکی دیگر از زندانیان سقز، مصطفی سلیمی که از زندان گریخته بود پس از دستگیری بلافاصله به جوخه مرگ سپرده شد. اکنون بنا به اطلاع نهادهای مدافع حقوق بشر خطر اعدام محمد کلهر، برزان نصرالله‌زاده جدیست.

جمهوری اسلامی پس از چند دهه سرکوب، بی کفایتی و فساد جامعه را به آستانه‌ی انفجار کشانده است. در اثر فقر و گرانی و ورشکستگی اقتصادی، تداوم حکومت به سیاق گذشته زیر سوال جدی است. شیوع ویروس مرگبار کرونا و ناتوانی در مدیریت آن چشم‌انداز آینده را هر چه بیشتر تیره کرده و ناتوانی حکومت را آشکارتر نموده است. ترس از رشد مبارزات مردم، رژیم را بیش از پیش مرعوب کرده و برای مقابله با بروز جنبش های اعتراضی آتی به تشدید سرکوب سوق داده است. فقط طی دو هفته‌ی گذشته ده ها فعال مدنی و سیاسی احضار، دستگیر و به زندان محکوم شده اند. محاکم قضائی تحت فرمان رئیسی آدمکش منصوب خامنه‌ای ولی فقیه در شرایط ی که ویروس کرونا جان زندانیان را در زندانها به خطر انداخته دست به محکومیت های جدید زده و فعالان سیاسی و مدنی را روانه زندان ها می کند. از جمله: طی این مدت کیوان صمیمی فعال سیاسی به جرم شرکت در راهپیمائی روز کارگر به ۵ سال زندان محکوم شده‌است. اسماعیل عبدی مجددا دستگیر و ناهید خداجو دیگر فعال کارگری برای گذراندن دوره محکومیت به زندان فراخوانده شد، ناصر اشجاری، فعال مدنی جهت رسیدگی به اتهامات «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» احضار گشته‌است؛ امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، که هر دو از برندگان مدال المپیاد بوده‌اند، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند، همچنین فریبا عادلخواه که به همراه دوست و همکار خود رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی که به گروگان حکومت اسلامی درآمده اند پس از یک یکسال که از بازداشتش می‌گذرد، محاکمه شده و منتظر صدور حکم دادگاه انقلاب است. جمهوری اسلامی بنا به گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل با ۲۵۱ اعدام رتبه دوم اعدام در جهان را دارد.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) اعدام شایان سعیدپور را شدیدا محکوم می کند و از همه‌ی انجمن ها و نهادهای مدافع حقوق بشر، احزاب سیاسی می‌خواهد که جمهوری اسلامی را به‌خاطر صدور و اجرای احکام اعدام، رفتار خشن، سرکوبگرانه با زندانیان، بازداشت فعالان سیاسی و مدنی زیر فشار قرار دهند. زنجیره‌ی اعدام‌های جمهوری اسلامی تمام شدنی نیست. اکنون جان محمد کلهر، برزان نصرالله‌زاده در خطر است. نگذاریم در شرایطی که جهان و ایران گرفتار بلای کرونا است، ماشین اعدام و سرکوب جمهوری اسلامی همراه با کرونا جان و زندگی زندانیان را به خطر اندازد.

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

سه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱ آپريل ۲۰۲۰

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد