logo

بیانیه تشکلها و گروهای کارگری

چهار شنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱ آپريل ۲۰۲۰

‌بیانیه تشکلها و گروه های کارگری، فعالین کارگری دفاع از حقوق کودکان در مورد شورش در زندانها و فرار زندانیان به خاطر نجات جان خود

وضعیت زندانها در سراسر ایران خطرناک است و جان صدها هزار زندانی به خاطر ورود ویروس کرونا به داخل زندانها در خطر جدی می باشد .

سران حکومت عامدانه هیچ اقدامی برای ممانعت از سرایت ویروس کرونا به داخل کشور را به عمل نیاورند و آگاهانه اقدام به پنهانکاری و دروغگویی کردند تا اینک به یک فاجعه انسانی در سطح جامعه تبدیل گردیده است. در مورد زندانیان نیز همان سیاست را پیشه کرده و کمر به کشتار آنان بسته اند.

زندانیان برای نجات جان خود تاکنون در زندانهای خرم آباد، الیگودرز، سقز، مهاباد، شیراز و اهواز دست به شورش زده و درب زندانها را شکسته و فرار کرده اند. در جریان این شورش ها و فرار از زندانها، سرکوبگران بی رحمانه با شلیک مستقیم گلوله، تعدادی از زندانیان را به قتل رسانده و ده ها نفر نیز زخمی کر اند.

سرکوب و کشتار زندانیان عاصی و شورشی باید وسیعا محکوم گردد و آزادی زندانیان در این شرایط باید به یک خواست سراسری تبدیل شود.

به خطر انداختن جان انسانها، چه کسانی که در جامعه آزاد هستند و چه کسانی که به هر دلیلی مجرم و یا متهم شناخته شده اند، از طرف هر دولت و هر حکومتی، اقدامی ضد انسانی است و باید به آن اعتراض کرد.

شورش و فرار زندانیان برای نجات جان خود، یک واکنش کاملا طبیعی و به حق و بجاست. همچنانکه عکس العمل هر انسان دیگری و هر موجود زنده دیگری در مواجهه با خطر، فرار و دوری از آن است.

باید خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان سیاسی و مرخصی زندانیان جرائم عادی تا پایان بحران کرونا در جامعه شویم.

از حق حیات زندانیان دفاع کنیم.

۱- انجمن صنفي کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
۲- تشکل برای کودکان
۳- گروهی از خبازان مریوان
۴- گروهی از فعالین کارگری سنندج

فعالین کارگری:
محمود صالحی
یدی صمدی

فروردین ۱۳۹۹

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد