logo

اعتراض کارگران راه آهن. بازی کردن کارفرمایان با جان کارگران و..‎

يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۹ مارس ۲۰۲۰

اعتراض کارگر راه آهن به ادامه کار وعدم رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا و بی تفاوتی مسئولان

اعتراضات نسبت به ادامه کارگران نگه داری خط وابنیه فنی وکارخانجات راه آهن (شرکت تراورس) بدون رعایت اصول بهداشتی مقابله با کرونا و بی تفاوتی مسئولان جریان دارد.

چرا؟؟؟؟

نیروهای نگهداری خط و همچنین کارخانجات در سر کار هستند. خصوصا کارخانه تراورس اندیمشک که کارگرانی هستند در یک نقطه تجمع می کنند و بدون امکانات بهداشتی در کنار یکدیگر در سر کار هستند . و مسئولین به فکر سلامتی و بهداشت پرسنل نیستند.

میتوانستند کارخانه را از اسفندماه تا زمان عادی شدن شرایط تعطیل و پرسنل از بیمه ی بیکاری استفاده کنند .

اینکار سوابق بیمه ای آنها هم محفوظ میشود و از همه مهمتر سلامتی پرسنل را نیز بدنبال خواهد داشت.حالا چرا انجام نمیگیرد خود جای بحث و سوال است .

*بازی کردن کارفرمایان با جان کارگران معادن مازندران وبی خیالی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان

یک کارگر معدن:متأسفانه شرایط معادن زیرزمینی به‌خصوص زغال‌سنگ که تعداد زیادی از کارگران را شامل می‌شود، اصلاً در وضعیت مناسبی نیست و استرس ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا در بین کارگران معدن بسیار زیاد است و بیم آن داریم که این استرس کاری موجب بروز حوادث ناخوشایند شود.

در صورت بروز حادثه، بسته به درگیری مراکز بهداشتی و درمانی سراسر استان با ویروس کرونا یقیناً امکان رسیدگی به حادثه دیدگان معدنی مطلوب نخواهد بود چه‌بسا که حادثه دیگان معدنی نیز به خاطر حضور در این مراکز درمانی به این ویروس مبتلا شوند.

بیش از 250 واحد معدنی در مازندران ثبت‌شده که از این میزان بیش از 140 معدن فعال است .بیشترین معادن در شهرستان‌های آمل، نور، سوادکوه، ساری، چالوس، بهشهر، نکا، گلوگاه، رامسر، تنکابن، بابل و نوشهر قرار دارد ودرحال حاضر3هزار 868 نفردر آنها مشغول بکارهستند.

معادن یکی از بنگاه‌های تولیدی هستند که احتمال شیوع ویروس کرونا در آن بسیار مشهود است، شرایط کار در این واحدهای تولیدی مستلزم رعایت نکات بهداشتی است که جان کارگران را درخطر نیندازد اما گزارش‌های دریافت شده از کارگران معادن سطح استان به‌خصوص معادن زیرزمینی نشان می‌دهد برخی از معدن داران شرایط محیطی خوبی را برای کارگران ایجاد نکرده‌اند و سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است.

معادن زیرزمینی به‌خصوص "معادن زغال‌سنگ" استان با توجه به شرایط محیط کار، برای ایمن ماندن از خطر ابتلاء به ویروس کرونا در وضعیت خوبی نیستند.

استفاده از سرویس بهداشتی، حمام، سالن غذاخوری، ابزار و سائل کار مشترک، تجمع‌های ناخواسته به دلیل ماهیت کار معدن، عدم امکان رعایت فاصله حداقل یک متر نکاتی است که سلامت کارگران معدن را با خطر جدی در برابر ابتلاء به ویروس کرونا قرار داده است.

محیط معدن یک محیط بسته بوده و هوای تهویه به‌عنوان یک عامل بسیار خطرآفرین می‌تواند ویروس کرونا را به‌راحتی به‌تمامی قسمت‌های معدن منتقل کند، استرس بسیار بالای کارگران معادن زیرزمینی به ابتلای ویروس کرونا حین کار که احتمال حادثه را بسیار افزایش داده است در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای، در این شرایط که کادر درمانی تمامی بیمارستان‌ها درگیر مسئله کرونا هستند، امکان امدادرسانی و اقدامات پزشکی و درمانی بسیار سخت و مشکل است.

متأسفانه تاکنون تمهیداتی جهت جلوگیری از انتقال ویروس کرونا صورت نگرفته و بهره‌برداران معدنی نیز این مسئله را اصلاً جدی نگرفته‌اند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن مازندران بابیان اینکه نگرانی در مورد معادن زیرزمینی به‌خصوص زغال‌سنگ در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور بسیار زیاد است، اظهار کرد: شرایط محیطی و کاری معادن زغال‌سنگ به حد زیادی در ابتلای کارگران به ویروس کرونا نگران‌کننده است و تاکنون نیز هیچ اقدام جدی در خصوص این معادن صورت نگرفته است.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب معادن زیرزمینی و احتمال بالای درگیری کارگران این معدن به ویروس کرونا، تصریح کرد: به‌طور جد و بسته به اطلاعاتی که از وضعیت معادن زیرزمینی در اختیارداریم، نگران سلامتی کارگران معادن هستیم، هر چه سریع‌تر این معادن باید به‌صورت موقت تعطیل شوند.

*اعتراض کارکنان ادارات استان مرکزی نسبت به ادامه کار علیرغم ابتلا چند نفراز همکاران به کووید19

کارکنان ادارات استان مرکزی با انتشار نامه ای در شبکه های اجتماعی اعتراضشان را نسبت به ادامه کار علیرغم ابتلا چند نفراز همکاران به کووید19،اعلام داشتند.

بخش هایی ازاین نامه بقرار زیراست:

تمامی ادارت استان مرکزی را تعطیل کنید. در اداره ما چند نفر به این بیماری مبتلا شدند ما کارکنان ادارات و شهرداری آدم نیستند؟

ما کارکنان خیلی استرس داریم و مدیران ادارات هم هیچ اصلا به فکر نیروهای خود نیستند .

ادارات را 22 فروردین همچون مدارس و دانشگاه ها تعطیل کنید و به ادارات ابلاغ کنند بصورت دور کاری کار خود را انجام دهند.

ناصر پاریس

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد