logo

دوگل، صدایی دیگر

پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹ مارس ۲۰۲۰

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
مه ۱۹۴۵ – با شدت گرفتن جنگ، ارتش فرانسه فروپاشیده و آلمانی ها بزودی در پاریس خواهند بود. دولت که به شدت ترسیده، قصد دارد شکست را بپذیرد. دراین میان شارل دوگل، افسرارتش فرانسه .و سرباز سابق زخمی در جنگ جهانی اول (درجریان نبرد وردن) که اخیرا به درجه‌ی ژنرالی ارتقاء پیدا کرده، می‌خواهد مسیر تاریخ را تغییر دهد.او که به تازگی دشمن را به عقب رانده، مایل به ادامه‌ی نبرد است ولی با یک دولت آماده شکست روبروست. همسرش ایوون دوگل نخستین پشتیبان اوست. اما بروز وقایعی به سرعت آن‌ها را از هم دورمی کند. ایوون و سه فرزندش در مسیر خروج از کشور قرار می گیرند و شارل دوگل برای مذاکره با وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا به منظور ادغام با ارتش انگلستان به لندن فرستاده می شود. او بیش از هر چیز می خواهد صدایی دیگر باشد : مقاومت .

فیلم (دوگل) که اخیرا بر پرده سینماهای فرانسه بود، زندگی این مرد را که به عنوان اسطوره شهامت و مقاومت شناخته شده به تصویر درآورده است. گابریل لو بومن در زمینه فعالیت خود به عنوان فیلمساز چه در ساخت فیلم مستند و چه در فیلم داستانی همواره با ژنرال دوگل روبروبوده است. وی کارگردانی یک سریال مستند درباره فرانسه آزاد را برعهده گرفت و نیز مستندهایی با موضوع‌های گوناگون از جمله جنگ الجزایر و یا جمهوری پنجم فرانسه که به نوعی به نقش دوگل درهمه این رویدادها مربوط می شد. گابریل لوبومن برای ساخت این فیلم از والری رانسون – آنگیال برای نوشتن فیلمنامه دعوت به همکاری کرد و این دو بسرعت به توافق رسیدند .تلاش برای آزادی

فیلم دوگل تنها به تلاشهای یک مرد برای آزادی کشورش ازسلطه نازیها نمی پردازد بلکه میتوان آنرا یک فیلم عاشقانه درباره یک زوج دانست که هردو در یک هدف میهن پرستانه نیز با یکدیگر تفاهم دارند . شارل و ایوون یک رابطه قوی و بسیار سازنده داشتند و ما آنرامیتوانیم از میان نامه هایی که در آن زمان برای یکدیگرمی نوشتند درک کنیم . نامه هایی که دوگل درکتاب ( خاطرات جنگ ) از آنها یاد می کند . کارگردان فیلم برای ساخت فیلمش ازین کتاب بسیار استفاده کرد . دوگل گفته بود که ایوون درانتخاب هایی که وی برمی گزید نقشی موثرداشت بویژه درمورد تصمیم هایی که بسیارحساس بود ودرواقع این همسرش بود که به او قدرت ادامه راهی را که درپیش گرفته بود میداد . ایوون به همسرش کمک کرد تا برهمه سختی ها و مردانی که برعلیه او بودند پیروز شود و به رغم دخترکوچک معلولی که داشتند به راه خود ادامه دهد . شارل برای دخترش که ( آن ) نام داشت یک پدرنمونه بود. دراین فیلم این دخترکوچک جضوری پررنگ دارد. نقش این دختر را درفیلم کلمانس هیتن ۱۳ ساله بازی کرده است .

با وجود اینکه شخصیتی چون دوگل نقش مهمی دربخشی از تاریخ فرانسه دارد تاکنون فیلمی سینمایی از وی درفرانسه ساخته نشد و تنها در تلویزیون تعدادی فیلم تلویزیونی – از جمله ( شارل بزرگ ) ساخته ی برنارفارسی – درسال ۲۰۰۵ ساخته و پخش شد . به گفته ی گابریل لوبومن بسیار شگفت انگیز است که سینمای فرانسه هرگز فیلمی درباره دوگل نساخت و این درحالی است که بطورنمونه انگلیسی ها از دهه ی ۱۹۶۰ تاکنون ۱۸ فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی درباره چرچیل ساختند و یا آمریکایی ها که درباره روسای جمهوری شان درطول تاریخ آمریکا فیلمهای بسیار ساختند از ابراهام لینکلن گرفته تا جان اف کندی , نیکسون و دیگران ولی فرانسوی ها کاری نکردند .

انتخاب ویلسون

به عقیده کارگردان , لامبرویلسون , بازیگرمعروف فرانسوی یک انتخاب درست بود. او می گوید : هنگامی که میخواهید فیلمی بسازید باید درباره گزینش بازیگران فیلم اطمینان کامل داشته باشید و لامبر ویلسون خوشبختانه چنین بود . او بازیگری است که تلاش بسیارمیکند تا نقش محول شده را خوب بازی کند . ویلسون درصحنه سخنرانی معروف دوگل در ۱۸ ژوئن ۱۹۴۰ آشکارا مانند دوگل کلمات را ادا کرد . گویی خود دوگل بود که سخنرانی میکرد.
لامبر ویلسون که اکنون ۶۱ ساله است بسیارجوان بود که به یادگیری درس بازیگری پرداخت سپس وارد تئاترشد اما همچنین آوازخواندن و موسیقی را آموخت . درسال ۱۹۷۷ درفیلم ( جولیا ) ساخته ی فرد زینه مان آمریکایی بازی کرد واز فیلمهای معروف او میتوان لیدی اسکار , کوکو شانل , پنج روز یک تابستان , صجرا و مردان و خدایان را نام برد. وی در زمینه بازی درتلویزیون نیز بسیا فعال بود . بازیگردیگرفیلم که نقش ایوون را بازی میکند ایزابل کاره است .وی ۴۸ ساله و دانش آموخته تئاتراست و تاکنون بیشترین فعالیتش برروی صحنه های تئاتربوده است . ایزابل درسینما بازیگرفیلمهایی چون خاطرات زیبا , درمیان دستهایش , روباه و بچه ها و... بوده ضمن آنکه تاکنون برای تعادی از فیلمهایی که بازی کرده جوایزی نیز دریافت کرده است .

تنها در برابر همه

فیلم بطورموازی مذاکرات فرانسه و انگلستان و سفرایوون را نشان میدهد . شارل یا ایوون : کدامیک از این د و شجاع ترین است .این فیلم نشان می دهد که چگونه ژنرال دوگل بدون جمایت همسرش اقدامی انجام نمی داد . یک صحنه عشقانه از شارل وهمسرش بخوبی عشق ایندو به یکدیگررا نشان می دهد و نیز احساس مسئولیتشان نسبت به فرزندانشان بویژه دخترمعلولشان . فیلم به تناوب دوگل را بین آوریل و ژوئن ۱۹۴۰ مخالفت دوگل با مارشال پتن ( کسیکه با نازی ها سازش کزد ) و درد سر دوگل با چرچیل که درابتدا تمایلی به همکاری با فرانسه نداشت . ولی شاید موثرترین صحنه فیلم سخنرانی دوگل در ۱۸ ژوئن ۱۹۴۰ روبروی میکروفن BBC باشد که قدرت بیان و اراده یک انسان را برای رهایی کشورش ازحضور دشمن به نمایش میگذارد.

کارگردان تاکید می کند دوگل مردی بود تنها دربرابرهمه که برای تغییرمسیرفاجعه آمیز تاریخ ایستاد واین درحالی بود که عاشق همسرو نگران سرنوشت خانواده اش بود. شاید بتوان گفت اهمیت این فیلم توازن بین ویژگیهای یک مرد مصمم برای آزادی کشورش و احسسات عاشقانه اش نسبت به خانواده است . دوگل ۲۳ نوامبر ۱۸۹۰ درشهرصنعتی لیل درمنطقه فلاندر فرانسه درخانواده ای کاتولیک زاده شد پس از جبنگ جهانی دوم و با ازمیان رفتن حکومت ویشی به ریاست دولت موقت جمهوری فرانسه رسید درسال ۱۹۶۸ از ادامه ریاست جمهوری استعفا داد و تا آخرعمر دردهکده ای به نوشتن خاطرات خود مشغول شد .او درنهم نوامبر ۱۹۷۰ دوهفته پیش از تولد هشتادسالگی اش درگذشت .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد