logo

دو بیانیه تشکل‌های صنفی و کارگری در ایران

جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۸ فوريه ۲۰۲۰

*بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون شیوع ویروس کرونا

ویروس کرونا در حالی استان‌ها و شهرها و روستاها را یک به یک فتح می‌کند و جامعه را در بهت و بحران فرو برده است که ما شاهد یک مدیریت ناکارآمد در مواجهه با بحران هستیم این ناکارآمدی ریشه در عوامل ساختاری کلان دارد و یک شبه به وجود نیامده‌است. تاکید بر خصوصی‌سازی و پولی سازی خدمات آموزشی و بهداشتی از سوی تمام جناح‌های سیاسی ، رشد و گسترش فقر و نابرابری در سال‌های اخیر، گسترش فساد و اختلاس و احتکار و عدم قاطعیت در برخورد با دزدان و فاسدان ، عدم آگاهی و توانمندی شهروندان در مواجهه با بحران ، مدیریت باندی و جناحی، پنهان‌کاری و نبود صداقت با مردم ، بی‌توجهی به تجربه‌های موفق جهانی، عدم توجه به تخصص و علم و سلطه برخی قشریون و متحجران در سیستم مدیریتی کشور و ... از جمله عوامل ریشه‌ای و ساختاری است که امروز و هنگام مقابله با کرونا خود را در مدیریت ناکارآمد نشان داده‌است و اگر تلاش و کوشش شبانه روزی پزشکان، پرستاران، بهیاران و سایر نیروهای خدمات درمانی نبود، در موقعیت بسیار بدتری قرار داشتیم که شایسته است از فداکاری تمام پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی تشکر و قدردانی نماییم.

با شیوع کرونا در چین، رویکرد کاسب کارانه و سودمحور باعث شد که مسئولان پروازهای چین به ایران را محدود نکنند و متاسفانه عملا زمینه ورود ویروس به کشور فراهم گردید بعد از آن نیز سیاست کتمان و پنهان‌کاری ، عدم تامین امکانات و ایجاد زیرساخت‌های ضروری موجب شده‌است که اینک آمار رسمی ابتلا و فوت بیماران با آمار غیررسمی بسیار زیاد باشد به طوری که برخلاف آمارجهانی (دو درصد)، طبق آخرین آماررسمی نرخ فوت مبتلایان در ایران کمی بیش از ده درصد برآورد شده‌است از سوی دیگر برخی مسئولان با گرفتن ویدئو و اعلام کرونای مثبت خود در حال عادی سازی شرایط هستند و رییس جمهور از روال عادی از روز شنبه سخن می‌گوید. مسئولان در حالی شو کرونای من هم مثبت است راه انداخته‌اند که تعدادی از پزشکان و پرستاران فداکار به خاطر فقدان امکانات و ایمنی جان خود را از دست داده‌اند جالب اینکه در شبکه‌های اجتماعی مردم تست مثبت کرونای مسئولان را به حساب دسترسی آنان و خانواده هایشان به کیت تشخیص و نمونه دیگری از تبعیض و نابرابری می‌دانند و خواستار آن هستند که رئیس جمهور هم مانند مردم روز شنبه از وسایل عمومی نقلیه استفاده کند تا بفهمد اوضاع چقدر عادی است!

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با نثار آرزوی سلامتی و تندرستی برای همه آحاد جامعه به خصوص پیشگامان مبارزه با کرونا رو به مسئولان ، مردم و همکاران اعلام می‌کند :

۱. مسئولان باید دست از کتمان برداشته با مردم صادق باشند و تمام امکانات را برای مقابله با کرونا بسیج نمایند. تعطیلی مراکز پرجمعیت و پرتردد از مدارس تا دانشگاه‌ها و سینما و مراکز خرید می‌تواند یک گام موثر باشد. دولت باید برای تمام اقشار شرایطی فراهم نماید که اگر کسانی مجبور شدند خود را قرنطینه نمایند مشکل معیشتی نداشته باشند.

۲. دولت باید تمام امکانات ضروری را برای تیم پزشکی فراهم نموده و ماسک ، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را به صورت رایگان و کافی در اختیار همه قرار دهد متاسفانه روزانه شاهد کشف میلیونی از این اقلام هستیم ولی هنوز در مراکز درمانی و بهداشتی پرسنل و مردم از این خدمات بی‌بهره هستند.

۳. دولت باید از تجربه موفق دیگر کشورها استفاده می‌کرد و شهر قم را به عنوان منشأ، قرنطینه می‌نمود حالا که ویروس به بیش از ۲۰ استان سرایت نموده‌است بهترین کار ماندن در خانه و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری است. مردم عزیز و شریف ایران باید ضمن آگاهی از این ویروس، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نمایند.

۴. به جای ایراد نطق‌های غیرمسئولانه چون گشایش مدارس از روز شنبه، دولت باید زمینه های آموزش مجازی را فراهم نماید تا دانشجویان و دانش‌آموزان در محیط خانه بتوانند درس بخوانند بی‌شک معلمان و اساتید کشور بعد از بحران در راستای جبران این ایام تلاش بیشتری خواهند نمود.

۵. زندان‌ها و پادگان‌ها از جمله مراکزی هستند که در صورت شیوع به خاطر محدودیت تردد و امکانات با فاجعه انسانی بزرگی روبرو خواهد شد لذا ما موکدا از مقامات مسئول خواهان اهدای مرخصی به زندانیان و سربازان هستیم. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از قوه قضاییه ، سازمان زندان‌ها می‌خواهد شرایط آزادی و مرخصی #معلمان_زندانی را در کنار سایر زندانیان فراهم نماید.

ما چون گذشته معتقدیم قدرت ما در اتحاد ماست باید یکی شویم تا پیروز این میدان شویم باید روحیه فردگرایی و خودخواهی را کنار بگذاریم و با رعایت بهداشت به دیگران و بهبود وضعیت کمک نماییم.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۳۹۸/۱۲/۹

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون شیوع بیماری کرونا

شبح مرگ بر فراز جامعه سایه انداخته است. با شیوع ابتلای گسترده به ویروس کرونا، این مرض مرگبار به یک اپیدمی جدی تبدیل شده است. روزانه اخبار ابتلا و مرگ و میر افراد جدیدی در شهرهای مختلف منتشر می شود. نگرانی ها از آن سو بسیار بیشتر از آمار رسمی است که اکنون دیگر بر همه عیان شده است که نهادهای دولتی در اعلام شروع این اپیدمی مرگبار با پنهانکاری جان مردم را به بازی گرفتند. اگر از همان ابتدای شیوع این بیماری اخبار صحیح به جامعه اطلاع داده میشد مردم زودتر می توانستند اعمال پیشگیرانه ی فردی را رعایت کنند. با توجه به ضعف جدی سیستم درمان در ایران و نبود امکانات پزشکی پیشرفته بایست در همان ابتدای شیوع، در مناطق درگیر محدودیتهای بهداشتی اِعمال می گشت تا بیماری به این سرعت در سراسر کشور منتشر نمی شد.

جدای از خطرات جدی شیوع این بیماری، عدم صلاحیت و توانایی حاکمیت برای اداره امور کشور بویژه در این شرایط بحرانی، هراس و نگرانی های مردم را چندین برابر کرده است.

هیچ فردی نه در خانه و نه در محیط کار، نه در مدارس و دانشگاه ها و نه در هیچ جایی احساس امنیت نمی کند. شرایط برای اقشار و طبقات فرودست جامعه بغرنج تر است که هم ناچار به حضور در محیط کار و اماکن عمومی هستند و بلحاظ اقتصادی هم توانایی تهیه و استفاده از مواد بهداشتی و وسایل پیشگیری از ابتلای به این ویروس را ندارند.

کارگران کارخانجات و مراکز صنعتی در محیطهای بسیار غیر بهداشتی به سر میبرند که خطر ابتلا به بیماری برایشان بسیار زیاد است.

زندانیان زیادی در زندانهای کشور به سر میبرند که از طریق تماس با خانواده های شان اعلام کرده اند که هیچگونه بهداشتی در زندانها رعایت نمی شود و نه تنها محیط زندانها ضدعفونی نگشته است بلکه هیچگونه مواد بهداشتی نیز در اختیار زندانیان قرار نگرفته است و حتی در فروشگاه های داخل زندان نیز مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده ای برای خرید وجود ندارد. در این میان تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در زندانهای کشور وجود دارند که بخاطر ضدیت حاکمیت با این زندانیان، بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارند.

کودکان کار که در خیابانها و مراکز غیر بهداشتی به کار گرفته شده اند بدون هیچگونه آموزشی در اینباره، با جانشان بازی میشود. سربازان زیادی در محیط های غیر بهداشتی پادگان ها در جمع های پر تعداد به اسارت گرفته شده اند.

ختم کلام اینکه جانِ کل جامعه به بازی گرفته شده است.

در چنین شرایطی حکومت مؤظف است که:

۱- هرنوع مواد بهداشتی و پزشکی که برای رعایت بهداشت فردی نیاز است را به رایگان و سریعاً در اختیار تمامی افراد قرار دهد.

۲- آموزش های لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری را از طریق نهادهای ذیربط و صدا و سیما، سریعاً و به صورت تخصصی در اختیار جامعه قرار دهد.

۳- مراکز تخصصی پزشکی و آزمایشگاهی را برای تشخیص و درمان سریع بیماری در تمامی شهرها تجهیز کرده و به مردم اعلام نماید.

۴- آمار واقعی میزان ابتلا و تلفات را بدون هیچ مخفی کاری و دروغ بافی به اطلاع جامعه برساند.

۵- تصمیم گیرندگان و عاملین پنهانکاری درباره شیوع این بیماری که منجر به گسترش بیماری شد را به جامعه معرفی نماید تا آنها بعنوان اقدام کنندگان علیه امنیت جانی افراد جامعه در دادگاه های صالحه محاکمه گردند.

۶- تمامی زندانیان محبوس در زندانهای کشور بایست به فوریت یا آزاد گردند یا اینکه تا پایان دوران بحران به مرخصی فرستاده شوند.

۷- مدارس، دانشگاه ها و تمام مراکز آموزشی کشور باید تا پایان دوران شیوع بیماری تعطیل گردند.

۸- با توجه به شدت شیوع بیماری، مراکز کاری چه دولتی و چه خصوصی، کارخانجات و محیطهای صنعتی به مدت زمان لازم تعطیل اعلام گردند و چنانچه دولت از تعطیلی عمومی سر باز بزند کارگران و دیگر اقشار، خود رأساً برای تعطیلی اقدام نمایند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- نهم اسفندماه نود و هشت

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد